Skocz do zawartości

zakup działki budowlanej a słup w rogu działki


Recommended Posts

Dzień dobry. Stoję przed możliwością zakupu działki budowlanej natomiast w jej rogu stoi słup widoczny na zdjęciach. Nie mam jeszcze wiedzy na temat służebności itp ani jak to zrobione jest prawnie. Działka ma 12a. Pytanie czy taki słup mocno utrudnia np. chociażby pozwolenie na budowę ? Lub jakoś negatywnie oddziaływuje na zdrowie? Z góry dziękuję za odpowiedź. 

IMG_9893.PNG

Link do komentarza
20 minut temu, sebastianm napisał:

  Pytanie czy taki słup mocno utrudnia np. chociażby pozwolenie na budowę ? Lub jakoś negatywnie oddziaływuje na zdrowie?  

 

1.. Negatywne oddziaływanie na zdrowie wyrzuć z głowy, jest (jeśli w ogóle) zupełnie nieistotne. 

2. O wiele, wiele większym problemem jest geometria działki, czyli wymagane minimalne odległości od budynków. W dodatku przepisy mają tendencję do zwiększania tych wymiarów do tego stopnia, że radzę Ci zrezygnować z tej działki. Bo co zrobisz, jeśli energetyka zażyczy sobie swobodnego dostępu do słupa (samochodem z dźwigiem!!!) plus strefa o promieniu kilkunastu metrów bez prawa do jakiejkolwiek zabudowy?  Nawet studni tam nie zrobisz. W sumie z 12 arów niewiele ci zostanie.

 

Ta działka w praktyce jest nie do zabudowania.

Link do komentarza
25 minut temu, sebastianm napisał:

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. To fakt mógłby być problem jakby chcieli wjechać dźwigiem. W takim razie daję sobie spokój. 

A ten róg to front działki czy tył? Bo jak tył to rzeczywiście wymóg dojazdu do słupa przekreśla jej funkcjonalnosć. Na froncie to by sobie sięgneli z ulicy.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Bez warunków zabudowy (WZ) lub MPZP oraz podkładu geodezyjnego trudno ocenić przydatność takiej działki. 

 

 Nie jestem pewien, czy gmina wystąpi do ZE o ich zgodę na warunki zabudowy. 

 

51 minut temu, Elfir napisał:

A ten róg to front działki czy tył? Bo jak tył to rzeczywiście wymóg dojazdu do słupa przekreśla jej funkcjonalnosć. Na froncie to by sobie sięgneli z ulicy.

 

To nie jest zwykły słup sieci przesyłowej, tam jest transformator i rozłączniki na linii średniego napięcia.. Więc nie ma mowy o "tylko" sięganiu z drogi, to im nie wystarczy. Musi być dojazd do samych słupów sprzętem ciężkim i odpowiednia strefa dostępu. Zwykle około 16 metrów.

 

PS. Chyba to nie rozłącznik a zabezpieczenia. Zdjęcie jest niewyraźne.

Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Dnia 26.03.2023 o 14:29, podczytywacz napisał:

Jak zwykle DYSPUTA się rozwija bez podstawowych danych, typu rozmiar działki, jej plan z zaznaczonym słupem itd, itp...

A i pytacz  stracił zainteresowanie i problemem obecności słupa, i samą działką, i naszymi wynurzeniami...

Zainteresowania nie straciłem i dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Działka po prostu nie jest w atrakcyjnej cenie jak na ilość problemów które mogą się z nią wiązać dlatego postanowiłem szukać dalej. Poza słupem dochodził problem tego, że przez środek tej działki przechodzi rura z wodą która niby miałaby być przeniesiona na drogę (dojazdową wewnętrzną do innych działek) + ja w tej drodze nie miałbym udziałów. 

 

W przypadku jeśli zakupiłbym podobną działkę ale taką na której nie ma prądu ani wody ( + chciałbym zrobić sobie fotowoltaikę z magazynem energii + studnie głębinową) czy jest możliwość, że ktoś kiedyś będzie chciał mi na niej taki słup postawić ? Oraz czy będę mógł się na coś takiego nie zgodzić? 

Edytowano przez sebastianm (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Postawić słup mogą, ale jedynie jeśli wpadnie pod ustawę o inwestycjach strategicznych (czyli zwykle to linie wysokich napięć). Z tym, ze wówczas raczej by wywłaszczali całą nieruchomość.

Przy studniach głębinowych jest ryzyko wysokiego poziomu żelaza. Jeśli chcesz kupić taką działkę to sprawdź u sąsiadów jakość wody i wydajność studni.
Prąd musisz mieć doprowadzony o ile przepisy się nie zmieniły w tej materii ostatnio. Może to się zmienić gdy uwolnią całkowicie budowę domów z pozwoleń na budowę, bo wówczas nie będzie takiej kontroli Starostwa nad budowami.

Link do komentarza
Dnia 31.03.2023 o 22:44, Elfir napisał:

Postawić słup mogą, ale jedynie jeśli wpadnie pod ustawę o inwestycjach strategicznych (czyli zwykle to linie wysokich napięć). Z tym, ze wówczas raczej by wywłaszczali całą nieruchomość.

Przy studniach głębinowych jest ryzyko wysokiego poziomu żelaza. Jeśli chcesz kupić taką działkę to sprawdź u sąsiadów jakość wody i wydajność studni.
Prąd musisz mieć doprowadzony o ile przepisy się nie zmieniły w tej materii ostatnio. Może to się zmienić gdy uwolnią całkowicie budowę domów z pozwoleń na budowę, bo wówczas nie będzie takiej kontroli Starostwa nad budowami.

Dziękuję za informację. O wodzie dowiedziałem się już, że ma za dużo żelaza. Chciałbym zapytać jeszcze o działkę ze zdjęcia 42/20. Z tego co widzę to przechodzi przez nią sieć telekomunikacyjna i wodociągowa. Czy pod budowę domu to jakiś problem ? Czy nie stanowi to żadnego problemu?

dzialka.jpg

Link do komentarza

Jest to problem o tyle, że musisz odsunąć linię zabudowy domu i tracisz w ten sposób metry działki, bo dom wypada pośrodku zamiast bliżej północnej granicy (aby mieć duży ogród od południa).
I jeśli nastąpi awaria to ci rozkopią np. kostkę na podjeździe czy zniszczą żywopłot (za odszkodowaniem).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Aranżacja kuchni nigdy nie jest łatwą sprawą i zawsze powinna być dobrze przemyślana. To pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim praktyczne i zapewnia odpowiednią ilość miejsca do swobodnego gotowania i przechowywania niezbędnych akcesoriów. Jednak warto, aby kuchnia miała swój własny niepowtarzalny styl, dzięki czemu przebywanie w niej będzie czystą przyjemnością. Zwłaszcza że to często właśnie kuchnia staje się sercem domu. Urządzając kuchnię, dobrze jest postawić na jeden styl, a prawdziwym hitem w aranżacji kuchni stał się styl vintage. Jak urządzić kuchnię w stylu retro? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/kuchnia/a/106277-jak-urzadzic-kuchnie-w-stylu-vintage-inspiracje-i-aranzacje
  • Jak tym zacząłeś to trzymaj się jednego producenta żeby oczka się nie robiły.    1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA Przed rozpoczęciem spoinowania należy odpowiednio przygotować powierzchnię styków płyt. Płyty powinny być trwale przymocowane do konstrukcji nośnej, suche, pozbawione pyłu, kurzu. Ostre krawędzie należy sfazować, odpylić i zagruntować Gruntem Uniwersalnym ŚMIG K-15. W narożnikach i kątach obsadzić kątowniki. 2. WYPEŁNIANIE Przestrzeń pomiędzy krawędziami należy wypełnić masą C-50 za pomocą szpachelki, trzymając ją pod kątem umożliwiającym dokładne wciśnięcie masy w szczelinę. Pozostawić do wyschnięcia. Po 24 godzinach nałożyć kolejną warstwę masy C-50. 3. WYGŁADZANIE Ostateczne wygładzenie z powierzchnią płyty należy wykonać po całkowitym wyschnięciu zaprawy, poprzez szlifowanie siatką poliwęglanową lub papierem ściernym nr 80-150. Celem ułatwienia procesu szlifowania do wykonania warstwy wykończeniowej zaleca się stosować gładź szpachlową ŚMIG A-2 lub A-6. 4. KOLEJNA WARSTWA Jeżeli powierzchnia pierwszej warstwy nie jest idealnie równa zaleca się miejscowe uzupełnienie, bądź nałożenie cieńszej warstwy masy. Przed nałożeniem kolejnej warstwy gładzi, a także przed rozpoczęciem prac malarskich koniecznie należy usunąć pył z powierzchni lub związać go z podłożem. 5. WYKAŃCZANIE Przed nałożeniem kolejnej warstwy zaprawy, a także przed rozpoczęciem prac malarskich należy usunąć pył lub związać go Gruntem Uniwersalnym K-15. Dla uzyskania odpowiedniej jakości powłok malarskich zaleca się także wyrównanie chłonności płyt i spoin poprzez pokrycie całości Gruntem ŚMIG K-15
  • Komentarz dodany przez Merry S.: Super, jasno i z pomysłem, to lubię, dziekuję moja konsola nabrała nowej jakości.
  • Hol to miejsce reprezentacyjne, wita nas i naszych gości, warto zadbać w nim o wygodę, funkcjonalność i elegancję. Często wymiary holu narzucają nam dobór i sposób rozmieszczenia mebli. W wąskim korytarzu musimy zatem postawić na takie, które oprócz walorów estetycznych będą spełniały także funkcję przechowywania. Świetnie sprawdzi się delikatna konsola, która jest lekka w formie i bardzo elegancka. Dodatkowo może być wyposażona w szufladki na niezbędne drobiazgi. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/salon/porady/101012-jak-zaaranzowac-konsole-w-holu
  • Na co kogo stać, ale luksus to raczej nie jest mały metraż.   Tyle to jest akurat w sam raz, mniejszy to klitka.  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...