Skocz do zawartości

Jak powinna być wykończona ściana docieplona styropianem pod pnącze?


Recommended Posts

Dzień dobry,

Mieszkamy z żoną w domu (prawie bliźniaku, domy są różne maja wspólną ścianę) wybudowanym w latach 50-tych, położonym przy głównej, ruchliwej ulicy. Jest to typowa kostka z elewacją z pełnej cegły. Budynek od ulicy odgrodzony jest 3 metrowym ogródkiem. Z lewej strony na granicy na wysokości domu jest ściana sąsiedniego budynku obsadzona winobluszczem trójklapowym. Z prawej strony również na granicy są ściany budynków mieszkalnego i gospodarczych obsadzone winobluszczem pięciolistkowym i trójklapowym.

Akceptowalny komfort mieszkania oraz estetykę w tym miejscu zapewniają nam duży ogród oraz pnącza na ścianach na granicy.

Bieżące koszty ogrzewania gazem zmuszają nas  do docieplenia budynku i zmiany elewacji.

Myślimy o obsadzeniu elewacji od ulicy i bocznej (na ścianie od ogrodu rozpięta jest winorośl) bluszczem zimozielonym. Pomysł wydaje mi się interesujący od strony praktycznej i estetycznej. Niedawno, przypadkiem, słyszałem w audycji radiowej bardzo pozytywną wypowiedź znanego architekta o zieleni na elewacji.

Pojawia się jednak następujący  problem. Brakuje dostępnych publikacji na ten temat. Mam więc pytanie jak powinna być wykończona ściana docieplona styropianem pod pnącze. Czy wystarczy zaprawa klejowa na siatce, może o nieco grubszej warstwie. Czy należałoby jednak położyć dodatkową warstwę tynku na przykład mineralnego. Koszty oczywiście mają duże znaczenie, chciałbym więc zastosować optymalne rozwiązanie. Państwa wiedza i doświadczenia z pewnością mogą rozwiać nasze wątpliwości. Dlatego jako wieloletni czytelnicy pisma zwracamy się z prośbą o wsparcie.

Z góry bardzo dziękuję.

Link do komentarza
38 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

niewykończona ściana zostanie.

Dlaczego NIEWYKOŃCZONA??? Przecież chce ocieplić styropianem, siatką w kleju  i zastanawia się nad grubością/wytrzymałością/rodzajem tynku... Jak można jeszcze bardziej WYKOŃCZYĆ?

 

56 minut temu, Pomocnik napisał:

winobluszczem trójklapowym

 

56 minut temu, Pomocnik napisał:

winobluszczem pięciolistkowym i trójklapowym

 

56 minut temu, Pomocnik napisał:

bluszczem zimozielonym

Gratuluję wiedzy o pnączach i rozróżnianiu tych "klapek" i listków kolorowych :ih:

Link do komentarza

Jeżeli już metoda lekka mokra, to Jak najbardziej otynkować. I to starannie. Skoro to ocieplenie na styropianie to wystarczy niedrogi tynk akrylowy. Alternatywą jest metoda lekka sucha, czyli drewniany ruszt mocowany do ściany, wypełnienie z wełny mineralnej (miękkich odmian) i wykończenie z desek, sidingu, blachy itp.

W przypadku metody lekkiej mokrej i tynku zastanawiałbym się czy na ścianie nie rozpiąć lekkiej metalowej siatki. Mocowanej na kotwach sięgających do warstwy nośnej. Wystarczy tzw. siatka leśna. Bluszcz wprawdzie będzie w stanie wspiąć się nawet na ścianę pokrytą tynkiem, ale jego masa obciąży tynk i ocieplenie, a te nie są zbyt wytrzymałe. Natomiast winobluszcz potrzebuje podpory, żeby zarosnąć ścianę. 

W przypadku metody lekkiej suchej, czyli ocieplenia na ruszcie, oparcie dla bluszczu jest wystarczające. Natomiast rozpięcie siatki pod winobluszcz lub winorośl jest bardzo proste. 

Tak czy inaczej, elewację wykończyłbym na gotowo. Przecież to potrwa, zanim elewacja zarośnie. Szczególnie bluszczem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...