Skocz do zawartości

Legalizacja uproszczona


Recommended Posts

Witam, mam ogromna obawe przed legalizacja uproszczona. Moj zmarly tata zbudowal garaz bez pozwolenia. Chce skorzystac z prawa do legalizacji uproszczonej. Musze udowodnic ze garaz ma 20 lat. Moj tata prowadzil tam warsztat wulkanizacyjny przez 20 lat, nadal ten warsztat tam jest. Mam papiery na to ze tata mial taki warsztat, zakladal dzialalnosc wiec mam dokument ktory ma date nadania numeru nip. Czy jak nadzor przyjedzie i zobaczu ze tam jest warsztat i do tego pokaze ze byla dzialalnosc to nie bedzie problemu z legalizacja? 

Jeszcze wczesniej byl tam garaz. Sasiedzi mogliby zaswiadczyc. Brama wjazdowa zostala, tata przerabiajac go na warsztat zaslrpil drzwi od wewnatrz styropianem i zrobil z boku. 

Link do komentarza
  • Redakcja changed the title to Legalizacja uproszczona

Proszę powiedzcie mi Panowie czy pan z nadzoru do mnie przyjedzie i wtedy bedzie chcial tych swiadkow przesluchac czy trzeba dac ich pisemne oswiadczenia? Czy dokument o wpisie do ewidencji dzialalnosci gospodarczej z data 2002.09.09 tez sie nada?

Mam pity z dzialalnosci, rachunki jakie tata ponosil przy zakladaniu warsztatu. 

 

Mam pity z dzialalnosci, rachunki jakie tata ponosil przy zakladaniu warsztatu. Zdjęć starych nie mam. Jest tylko warsztat, tzn jego wyposazenie, podnosnik, czyli warsztat faktycznie byl. Swiadkow mam na peczki. 20 lat temu jak ktos chcial zmienic opony to jechal do mojego taty. 

 

 

23 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Oświadczenia sąsiadów i klientów Taty  - bezcenne jako dodatkowe potwierdzenie w sprawie. Może stare foty z datą? Tak głośno myślę.

Od kiedy Google robi foty z nieba?

Google zdjecia robi od 1995 - weszlam cofnelam sie do 1995 i zroblam porownanie z aktualnym stanem. Garaz jest na mapie z 1995r. 

 

Groportal to chyba nie bedzir wiarygodne zrodlo... Trzeba pewnie miec papier z.peczatka...

Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Teraz nie mam aktualnych danych, a Prawo Budowlane doczekało się kilku nowelizacji, dlatego odsyłam po szczegóły do Urzędnika.

Znalazłem ściągawkę.

 

Na te obiekty nie potrzebujesz pozwolenia na budowę! Kompletna lista 2023

Przepisy zakładają dwie procedury budowy: pozwolenie na budowę i zgłoszenie budowy. Obie na pozór niewiele się różnią. W każdym przypadku należy skompletować takie same dokumenty (np. projekt budowlany), a rozpoczęcie i zakończenie budowy musi być zgłoszone do nadzoru budowlanego.

Jednak przy zgłoszeniu w większości sytuacji inwestor nie ma obowiązku zatrudnienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Poza tym procedura zgłoszenia zwykle trwa krócej (21 dni) i kończy się milczącą zgodą urzędu. Uzyskanie pozwolenia zaś może ciągnąć się do 65 dni, a finalnie urząd wydaje decyzję administracyjną.

Jednak przy zgłoszeniu w większości sytuacji inwestor nie ma obowiązku zatrudnienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Poza tym procedura zgłoszenia zwykle trwa krócej (21 dni) i kończy się milczącą zgodą urzędu. Uzyskanie pozwolenia zaś może ciągnąć się do 65 dni, a finalnie urząd wydaje decyzję administracyjną.

 

Lista obiektów, które zbudujesz tylko na podstawie zgłoszenia

1. Domy wolno stojące jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

2. Budynki wolno stojące jednorodzinne o powierzchni zabudowy do 70 m kw., pod warunkami, że: ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane; mają maksymalnie dwie kondygnacje z poddaszem użytkowym; a celem budowy jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

3. Budynki rekreacji indywidualnej, czyli tzw. domki letniskowe, przeznaczone na pobyt tymczasowy (do 180 dni w roku). Obiekty muszą być parterowe, czyli bez poddasza użytkowego; powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70 m kw., przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m; a na powierzchni 500 m kw. działki można postawić jeden domek. Domki mogą mieć za to otwartą antresolę i nie muszą spełniać własnych potrzeb mieszkaniowych – więc nie ma przeszkód prawnych, aby je wynajmować.

4. Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże oraz wiaty o powierzchni zabudowy do 35 m kw. Z zastrzeżeniem, że na każdej 500 m kw. powierzchni działki można postawić tylko dwa obiekty łącznie.

5. Przydomowe ganki i ogrody zimowe o powierzchni zabudowy do 35 m kw. Co ważne łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. jej powierzchni.

6. Przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy powyżej 35 m kw.

7. Ogrodzenia o wysokości poniżej 2,20 m.

8. Przyłącza i sieci:

elektroenergetyczne (obejmując napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV;);

wodociągowe;

kanalizacyjne;

gazowe (o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MP);

cieplne;

telekomunikacyjne.

9. Instalacje zbiornikowe na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m sześc., przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

10. Oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m sześc. na dobę.

11. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m sześc.

12. Pomosty o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m.

13. Obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

płyty do składowania obornika;

szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę;

naziemne silosy na materiały sypkie, o pojemności do 30 m sześc. i wysokości nie większej niż 7 m,

silosy na kiszonkę.

14. Tymczasowe obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce (w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu).

15. Stawy i zbiorniki wodne o powierzchni od 1000 m kw. do 5000 m kw. oraz głębokości do 3 m, jeśli są położone w całości na gruntach rolnych.

16. Zjazdy z dróg krajowych i wojewódzkich oraz zatok parkingowych na tych drogach;.

17. Wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m kw.

18. Obiekty budowlane służące bezpośrednio do wykonywania działalności regulowanej ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów.

19. Obiekty budowlane piętrzące wodę i upustowe o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza śródlądowymi drogami wodnymi, obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i ich otulin.

20. Parterowe budynki o powierzchni zabudowy do 35 m kw., służące jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa, sytuowanych na obszarze Natura 2000.

21. Gospodarcze obiekty budowlane o powierzchni zabudowy do 35 m kw. – przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m – oraz stawy i zbiorniki wodne o powierzchni nieprzekraczającej 500 m kw. i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, sytuowanych na obszarze Natura 2000.

22. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych (do 10 miejsc), sytuowanych na obszarze Natura 2000.

23. Boiska szkolne i boiska, korty tenisowe oraz bieżnie służące do rekreacji.

24. Kanały technologiczne, w rozumieniu art. 4 katalog pojęć ustawowych pkt 15a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, w pasie drogowym w ramach przebudowy drogi.

25. Stacje ładowania, w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, z wyłączeniem infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 3 tej ustawy.

26. Niecki dezynfekcyjne, w tym obiekty z zadaszeniem.

27. Podbudowę słupową dla telekomunikacyjnych linii kablowych.

28. Obiekty małej architektury w miejscach publicznych, np. kapliczki, pergole, śmietniki, ławki i piaskownice.

29. Stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześc.

 

Nowelizacja prawa budowlanego w 2023 r.

 

W 2023 r. ma zostać wprowadzona w życie nowelizacja prawa budowlanego. Jednym z kluczowych zmian będzie możliwość budowy domów powyżej 70 m kw. tylko na podstawie zgłoszenia. Aby skorzystać z tej opcji, inwestor będzie musiał zatrudnić kierownika budowy; a budynek musi mieścić się w granicach działki i mieć maksymalnie dwie kondygnacje.

Nowelizacja przewiduje też możliwość postawienia bez pozwolenia:

zbiorników na wody opadowe i roztopowe od 3 do 10 m sześc.

przydomowych wiatraków o wysokości od 3 m do 12 m, pod warunkiem że odległość od granicy działki jest mniejszej niż jego wysokość.

 

 

Więcej, w tym o przebudowach i remontach tutaj:

https://www.onet.pl/styl-zycia/gratkapl/na-te-obiekty-nie-potrzebujesz-pozwolenia-na-budowe-kompletna-lista-2023/xnkjzsg,30bc1058

 

Link do komentarza

Nowelizacja Prawa Budowlanego na 2023 jeszcze jest w fazie ostatnich poprawek, a zawarte w projekcie ustawy dane są faktycznie takie, jak podajesz. Na kilku portalach były sygnały o tych planach.

(Link do przebiegu procesu opiniowania https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12364751/katalog/12916007#12916007 a tu projekt ustawy https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12364751/12916001/12916002/dokument578345.pdf. Znalazłem zapis w art. 29 o budynkach powyżej 70m2 do dwóch kondygnacji.

Uzasadnienie celowości https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12364751/12916001/12916002/dokument578347.pdf. Ciekawe fragmenty na stronie 10. i 11. i 35.)

Wszystko to bardzo cenne, ale może się cała historia skończyć w najgorszym przypadku tak, jak sygnalizuje Ekspert Cezary w poście nad Twoim wpisem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, zakupiłem projekt domu modułowego do własnego montażu na https://zmontujdom.pl i obecnie jestem w trakcie budowania płyty fundamentowej. Zastanawia mnie projekt gdyż jest w nim brak folii PV pod styrodurem. Folia za to jest na styrodurze i idzie bezpośrednio pod beton, czy to jest poprawnie gdyż ja myślałem że fola musi również iść pod XPS.? Dzieki za odpowiedzi 
    • Ja bym to nawet skrócił i napisał "W magazyn energii warto zainwestować, żeby zwiększyć  autokonsumpcję".  Bo naczelną ideą energetyki rozproszonej, w postaci m.in. fotowoltaiki  czy energetyki wiatrowej jest właśnie zużywanie energii w miejscu jej wytwarzania. I wtedy to się opłaca bez względu na sposoby rozliczeń z energetyką zawodową.   Próby zarabiania na sprzedaży wytworzonej energii będą zawsze nieopłacalne, gdyż wymaga to przesyłu, który kosztuje i ktoś musi za niego zapłacić. 
    • Nie DO sąsiada, tylko wzdłuż granicy działki sąsiedniej (od"zachodu" działki) i odpływu w stronę rzeki...
    • Obejrzałem te krzywki z linku z Alliexpressu i na tymczasem pozycja nr 6 wystarczyłaby... Dwa takie elementy wkręcone w miejscu zaworków ( pewnie z pomocą przedłużek) tak, aby z rozetami, osłaniającymi otwory w glazurze, znalazły jak najbliżej ściany - załatwiłby sprawę... Jedynie czas transportu jest dość długi Na Allegro jest coś podobnego, o większym rozstawie osi otworów, sporo droższego, ale dostępnego prawie na już...   Te krzywki nieźle wyglądają i mogłyby być dobre...
    • W magazyn energii warto zainwestować wtedy gdy nie jesteśmy w net-meteringu,  a w net-billingu (obowiązywać zaczął po 1 kwietnia 2022 roku), żeby zwiększyć  autokonsumpcję.   Dzięki magazynowi  energii nadwyżki, zamiast być sprzedane po bardzo niekorzystnym kursie a może to być nawet 5 groszy za 1 kWh, (energia wprowadzona do sieci jest przeliczana  po cenie rynkowej, a od lipca 2024 r. będzie ustalana co godzinę i może być nawet ujemna), zostaną wykorzystane w godzinach kiedy nie ma już nasłonecznienia i fotowoltaika nie produkuje prądu, wtedy trzeba odkupować prąd znacznie drożej.   Pół biedy jak sprzedając 1 kWh, możemy za tą kwotę  odkupić przynajmniej połowę kWh, ale  jak wyjdzie, że odkupimy 1/10 kWh, albo oddamy w godzinach południowych kWh za darmo.   Cena sprzedaży energii do sieci (RCEm) - net-billing były ustalane miesięcznie   Dla energii.    Skorygowana [zł / MWh]                               Skorygowana [zł / kWh] kwietnia 2024.                            253,69.                                                       0,2537 marca    2024.                             249,12                                                         0,2491 lutego    2024.                             324,25                                                        0,3243   Teraz będą ustalane godzinowo, więc w okresach dużego nasłonecznienia oraz silnego wiatru będą skupowane za grosze albo nawet operator wyłączy zdalnie falownik w twoim mieszkaniu, jak będą ujemne.   Magazyn energii nie powinien być też zbyt duży, albo drogi,  stopa zwrotu powinna wynosić maksymalne  do 5 lat, magazyny energii  wytrzymują w dobrej kondycji do 10 lat, potem trzeba wymieniać. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...