Skocz do zawartości

Komin inny niż w projekcie


mirmur1848

Recommended Posts

Cześć Wszystkim. Jestem tu nowy. Firma buduje naszej rodzinie dom jednorodzinny 130 m². Ma ukończyć na stanie deweloperskim. W projekci jeden z kanałów kominowych miał być dymny, aby w przyszłości można było podłączyć do niego kocioł węglowo-drzewny. Firma zamiast niego zrobiła dwa kanały wentylacyjne. Rozmawiałem z naszym kierownikiem budowy (inspektorem) na ten temat. Powiedział, że lepiej żebym nie montował w tym domu takiego kotła, bo :1. W ogrzewaniu planowanym jako podłogowe jest mała ilość wody i jeżeli mocniej by się rozpaliło to woda może się zagotować i rozszczelnić instalację, w związku z tym trzeba by  było zamontować drogie mieszalniki i inną armaturę. 2. Przy paleniu drewnem w kominie powstaje dużo skroplin, które mogą zniszczyć wsad ze stali kwasoodpornej. (Chciałem żeby firma zajmująca się kominami rozpruła te dwa wentylacyjne ciągi i taki wsad zamontowała do środka.) 3. Dom będzie ocieplony styropianem 20 cm i palenie tylko w kotle gazowym będzie na tyle ekonomiczne, że kopciuch i tak będzie stał nieużywany. (A jeśliby w przyszłości były problemy z dostępnością gazu, to mam zbierać pieniądze na pompę ciepła i grzanie prądem, zamiast wydawać je na komin.) 4. Zawsze w przyszłości mogę wystawić komin zewnętrzny. Drodzy forumowicze poproszę Was o komentarze czy argumenty kierownica są trafne, czy są próbą usprawiedliwienia się?

Link do komentarza

To zależy jak się dogadacie z kasą. Kierownik Budowy ma rację co do tego że kocioł na jakiekolwiek paliwo stałe nie ma racji bytu u Ciebie. Jeżeli jest wszystko zrobione tak jak trzeba, zapotrzebowanie u Ciebie będzie 5 max 7kw i nie ma takich kotłów na paliwo stałe, z pompą ciepła ma też rację, natomiast musisz się liczyć z wydatkiem minimum 30tys plus ewentualne panele PV. Czyli rozumiem że na obecną chwilę żaden z kominów nie jest przystosowany nawet do kotła gazowego? Nie znam się na przepisach, bo być może nie ma takiego obowiązku dostosowania kominów do palenia czymkolwiek, natomiast wyrzut boczny jest tani, ale szpeci dom i jest mniejszy uzysk kondensatu niż przy tradycyjnym długim kominie, ale suma summarum te koszty w stosunku do tego jakbyś miał inwestować sam w komin tradycyjny są nieporównywalne.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
8 minut temu, mirmur1848 napisał:

1

2

3

4

1. Nie wiem.

2. Palę drewnem w piecach już ponad 50 lat, a kominy nie miały i nie mają żadnego wkładu. To są zwykłe kanały ceglane, na zaprawie cementowo - wapiennej. Wczoraj paliłem, dzisiaj też i jutro również będę. I tych skroplin są ilości śladowe przez sezon. Ja wiem, że świat się zmienia, ale żeby tak skraplało w niektórych miejscach...

3. To możliwe.

4. Komin zewnętrzny wymaga projektu i pozwolenia na budowę. A jeszcze rzadko da się go usytuować optymalnie. Taka opcja jest w praktyce nie do przyjęcia.  

 

Jak dla mnie, to punkt 3 jest wystarczającą argumentacją, żadnych głupot nie trzeba więcej tworzyć. 

Link do komentarza
Dnia 12.12.2022 o 22:42, vlad1431 napisał:

Mnie kominiarz nic nie mówił o projekcie przy wyrzucie bocznym, miejsce mam, ale wiem że bardzo ujowo to będzie wyglądało, ale nie mam wyjścia no i trzeba wiercić dziurę w 40cm piaskowca, chyba że pójdziemy w pompę ciepła.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

U nas jest boczny wyrzut ale jakoś nie szpeci. Zawsze można bąbki jak na choince powiesić :D

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...