Skocz do zawartości

Komin inny niż w projekcie


mirmur1848

Recommended Posts

Cześć Wszystkim. Jestem tu nowy. Firma buduje naszej rodzinie dom jednorodzinny 130 m². Ma ukończyć na stanie deweloperskim. W projekci jeden z kanałów kominowych miał być dymny, aby w przyszłości można było podłączyć do niego kocioł węglowo-drzewny. Firma zamiast niego zrobiła dwa kanały wentylacyjne. Rozmawiałem z naszym kierownikiem budowy (inspektorem) na ten temat. Powiedział, że lepiej żebym nie montował w tym domu takiego kotła, bo :1. W ogrzewaniu planowanym jako podłogowe jest mała ilość wody i jeżeli mocniej by się rozpaliło to woda może się zagotować i rozszczelnić instalację, w związku z tym trzeba by  było zamontować drogie mieszalniki i inną armaturę. 2. Przy paleniu drewnem w kominie powstaje dużo skroplin, które mogą zniszczyć wsad ze stali kwasoodpornej. (Chciałem żeby firma zajmująca się kominami rozpruła te dwa wentylacyjne ciągi i taki wsad zamontowała do środka.) 3. Dom będzie ocieplony styropianem 20 cm i palenie tylko w kotle gazowym będzie na tyle ekonomiczne, że kopciuch i tak będzie stał nieużywany. (A jeśliby w przyszłości były problemy z dostępnością gazu, to mam zbierać pieniądze na pompę ciepła i grzanie prądem, zamiast wydawać je na komin.) 4. Zawsze w przyszłości mogę wystawić komin zewnętrzny. Drodzy forumowicze poproszę Was o komentarze czy argumenty kierownica są trafne, czy są próbą usprawiedliwienia się?

Link do komentarza

To zależy jak się dogadacie z kasą. Kierownik Budowy ma rację co do tego że kocioł na jakiekolwiek paliwo stałe nie ma racji bytu u Ciebie. Jeżeli jest wszystko zrobione tak jak trzeba, zapotrzebowanie u Ciebie będzie 5 max 7kw i nie ma takich kotłów na paliwo stałe, z pompą ciepła ma też rację, natomiast musisz się liczyć z wydatkiem minimum 30tys plus ewentualne panele PV. Czyli rozumiem że na obecną chwilę żaden z kominów nie jest przystosowany nawet do kotła gazowego? Nie znam się na przepisach, bo być może nie ma takiego obowiązku dostosowania kominów do palenia czymkolwiek, natomiast wyrzut boczny jest tani, ale szpeci dom i jest mniejszy uzysk kondensatu niż przy tradycyjnym długim kominie, ale suma summarum te koszty w stosunku do tego jakbyś miał inwestować sam w komin tradycyjny są nieporównywalne.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
8 minut temu, mirmur1848 napisał:

1

2

3

4

1. Nie wiem.

2. Palę drewnem w piecach już ponad 50 lat, a kominy nie miały i nie mają żadnego wkładu. To są zwykłe kanały ceglane, na zaprawie cementowo - wapiennej. Wczoraj paliłem, dzisiaj też i jutro również będę. I tych skroplin są ilości śladowe przez sezon. Ja wiem, że świat się zmienia, ale żeby tak skraplało w niektórych miejscach...

3. To możliwe.

4. Komin zewnętrzny wymaga projektu i pozwolenia na budowę. A jeszcze rzadko da się go usytuować optymalnie. Taka opcja jest w praktyce nie do przyjęcia.  

 

Jak dla mnie, to punkt 3 jest wystarczającą argumentacją, żadnych głupot nie trzeba więcej tworzyć. 

Link do komentarza
Dnia 12.12.2022 o 22:42, vlad1431 napisał:

Mnie kominiarz nic nie mówił o projekcie przy wyrzucie bocznym, miejsce mam, ale wiem że bardzo ujowo to będzie wyglądało, ale nie mam wyjścia no i trzeba wiercić dziurę w 40cm piaskowca, chyba że pójdziemy w pompę ciepła.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

U nas jest boczny wyrzut ale jakoś nie szpeci. Zawsze można bąbki jak na choince powiesić :D

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie Postanowiłem sam wyremontować pokój w bloku z lat 90 z betonowej płyty. Proszę o  porady (zdjęcie ściany jak i sufitu w załączniku). Dodam, że jestem budowlanym laikiem i wszelkie roboty będę wykonywał po raz pierwszy, więc zależy mi na najłatwiejszych rozwiązaniach.   W jaki sposób przygotować ściany do malowania? Czy gładź Knauf fill and finish to dobre rozwiązanie? Myślałem o sposobie nakładania wałkiem. W jaki sposób przygotować jedną ze ścian (chropowaty beton) na naklejenie tapety (Rodzaj : Tapeta Flizelinowa)? Wystarczy zagruntować czy też warto wyszpachlowac?   Dodam, że wcześniej na ścianach była właśnie tapeta przez dekady    Jeśli chodzi o sufit (delikatne załamania) czym polecacie wyrównać?    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...