Skocz do zawartości

Komin inny niż w projekcie


mirmur1848

Recommended Posts

Cześć Wszystkim. Jestem tu nowy. Firma buduje naszej rodzinie dom jednorodzinny 130 m². Ma ukończyć na stanie deweloperskim. W projekci jeden z kanałów kominowych miał być dymny, aby w przyszłości można było podłączyć do niego kocioł węglowo-drzewny. Firma zamiast niego zrobiła dwa kanały wentylacyjne. Rozmawiałem z naszym kierownikiem budowy (inspektorem) na ten temat. Powiedział, że lepiej żebym nie montował w tym domu takiego kotła, bo :1. W ogrzewaniu planowanym jako podłogowe jest mała ilość wody i jeżeli mocniej by się rozpaliło to woda może się zagotować i rozszczelnić instalację, w związku z tym trzeba by  było zamontować drogie mieszalniki i inną armaturę. 2. Przy paleniu drewnem w kominie powstaje dużo skroplin, które mogą zniszczyć wsad ze stali kwasoodpornej. (Chciałem żeby firma zajmująca się kominami rozpruła te dwa wentylacyjne ciągi i taki wsad zamontowała do środka.) 3. Dom będzie ocieplony styropianem 20 cm i palenie tylko w kotle gazowym będzie na tyle ekonomiczne, że kopciuch i tak będzie stał nieużywany. (A jeśliby w przyszłości były problemy z dostępnością gazu, to mam zbierać pieniądze na pompę ciepła i grzanie prądem, zamiast wydawać je na komin.) 4. Zawsze w przyszłości mogę wystawić komin zewnętrzny. Drodzy forumowicze poproszę Was o komentarze czy argumenty kierownica są trafne, czy są próbą usprawiedliwienia się?

Link do komentarza

To zależy jak się dogadacie z kasą. Kierownik Budowy ma rację co do tego że kocioł na jakiekolwiek paliwo stałe nie ma racji bytu u Ciebie. Jeżeli jest wszystko zrobione tak jak trzeba, zapotrzebowanie u Ciebie będzie 5 max 7kw i nie ma takich kotłów na paliwo stałe, z pompą ciepła ma też rację, natomiast musisz się liczyć z wydatkiem minimum 30tys plus ewentualne panele PV. Czyli rozumiem że na obecną chwilę żaden z kominów nie jest przystosowany nawet do kotła gazowego? Nie znam się na przepisach, bo być może nie ma takiego obowiązku dostosowania kominów do palenia czymkolwiek, natomiast wyrzut boczny jest tani, ale szpeci dom i jest mniejszy uzysk kondensatu niż przy tradycyjnym długim kominie, ale suma summarum te koszty w stosunku do tego jakbyś miał inwestować sam w komin tradycyjny są nieporównywalne.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
8 minut temu, mirmur1848 napisał:

1

2

3

4

1. Nie wiem.

2. Palę drewnem w piecach już ponad 50 lat, a kominy nie miały i nie mają żadnego wkładu. To są zwykłe kanały ceglane, na zaprawie cementowo - wapiennej. Wczoraj paliłem, dzisiaj też i jutro również będę. I tych skroplin są ilości śladowe przez sezon. Ja wiem, że świat się zmienia, ale żeby tak skraplało w niektórych miejscach...

3. To możliwe.

4. Komin zewnętrzny wymaga projektu i pozwolenia na budowę. A jeszcze rzadko da się go usytuować optymalnie. Taka opcja jest w praktyce nie do przyjęcia.  

 

Jak dla mnie, to punkt 3 jest wystarczającą argumentacją, żadnych głupot nie trzeba więcej tworzyć. 

Link do komentarza
Dnia 12.12.2022 o 22:42, vlad1431 napisał:

Mnie kominiarz nic nie mówił o projekcie przy wyrzucie bocznym, miejsce mam, ale wiem że bardzo ujowo to będzie wyglądało, ale nie mam wyjścia no i trzeba wiercić dziurę w 40cm piaskowca, chyba że pójdziemy w pompę ciepła.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

U nas jest boczny wyrzut ale jakoś nie szpeci. Zawsze można bąbki jak na choince powiesić :D

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...