Skocz do zawartości

Ocieplenie stropu drewnianego przy nieogrzewanym strychu


Recommended Posts

Witam

Mam do ocieplenia drewniany strop nad którym znajduje się poddasze nieużytkowe nieogrzewane. Pod stropem na wieszakach przymocowany jest sufit podwieszany, nad nim do jętek przymocowana folia. Nad folią między jętkami chcę dołożyć 25 cm wełny (15+10). I teraz pytanie jeśli chodzi o górną warstwę która w tym wypadku będzie miała u mnie 10 cm.

Mam dostęp do takiej izolacji jak:

https://www.isover-technische-isolierung.de/produkte/climcover-lamella-mat-ml-3-lamellenmatte-aus-glaswolle

Z przetłumaczonych opisów (na polskich stronach nie mogę nic o niej znaleźć) znalazłem o tym produkcie następujące informacje:
- stosowana do metalowych kanałów, zbiorników i rur i ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,040. Jest pokryta też folią aluminiową, która działa jak paroizolacja.
- posiada laminację odporną na parę wodną i wysoce odporną na rozerwanie aluminiową folię, dzięki czemu skutecznie zapobiega wnikaniu wilgoci w izolację.
- zewnętrzna izolacja przeciwkondensacyjna, termiczna i akustyczna kanałów wentylacyjnych. Zewnętrzna izolacja termiczna rurociągów, zbiorników, cystern oraz wymienników ciepła. Również jako ochrona instalacji wodnych przed zamarzaniem w zimie


Chciałbym ją dać jako górną warstwę i zostawić lukę 1-2 cm a następnie zamknąć podłogę płytą.

Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy raczej ta folia aluminiowa którą ma ta wełna nie zatrzyma mi wilgoci w środku pomiędzy jedną folią a tą aluminiową?
Czy lepiej wybrać jakiś inny rodzaj wełny do takiego ocieplenia?

Link do komentarza

Czy nie lepiej ocieplić więźbę dachową a strop zostawić do poźniejszej adaptacji poddasza? Jeśli jednak obstajesz przy ociepleniu stropu - można znaleźć gotowe rozwiązania w Isover w języku polskim. W dziale wytyczne projektowe

https://www.isover.pl/documents/wytyczne-projektowo-montazowe/3-4-wpm-isover-rigips-strop-drewniany-suchy-jastrych.pdf

 

Link do komentarza

Folia alum. w warstwie ocieplenia uniemożliwi odparowanie wilgoci z pomieszczenia co może skutkować utworzeniem się "wilgotnego okładu " pod płytą g-k i w konsekwencje jej deformację. Opisanej sytuacji część grubości wełny znajdzie się miedzy dwiema paroszczelnymi powłokami , a ewentualne nieszczelności mogą spowodować trwałe jej zawilgocenie. Lepiej zrezygnować z tego rozwiązania i użyć typowego materiału ociepleniowego przykrytego na wierzchu wiatroizolacja.

Link do komentarza

Wcześniej w tym samym miejscu między jętkami ułożona była już wełna jednak dość że tak powiem byle jak. W tej chwili wywalam ją całkowicie i są miejsca w których jest ona od dołu ciemna tak jakby zgrzybiała. Do tej pory nad nią nie znajdowała się żadna folia (oprócz tej pod nią) czy podłoga tylko poddasze nieogrzewane. Rozumiem że nabrała takiej barwy właśnie przez to że zawilgotniała? 

 

Rezygnuje z kładzenia tej wełny z warstwą alu jednak mam pytanie. Czy jeżeli położę górną warstwę i zostaje mi między wełna a podłoga jeszcze 2 cm luzu to koniecze jest dawanie tam wiatroizolacji? 

 

Ewentualnie czy nie mógłbym położyć wełny z alu że tak powiem do góry nogami? Tzn w ten sposób że folia alu była by na dole i na tej warstwie dopiero kolejna warstwą wełny?

Edytowano przez KamGr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...