Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ocieplenie stropu drewnianego przy nieogrzewanym strychu


Recommended Posts

Witam

Mam do ocieplenia drewniany strop nad którym znajduje się poddasze nieużytkowe nieogrzewane. Pod stropem na wieszakach przymocowany jest sufit podwieszany, nad nim do jętek przymocowana folia. Nad folią między jętkami chcę dołożyć 25 cm wełny (15+10). I teraz pytanie jeśli chodzi o górną warstwę która w tym wypadku będzie miała u mnie 10 cm.

Mam dostęp do takiej izolacji jak:

https://www.isover-technische-isolierung.de/produkte/climcover-lamella-mat-ml-3-lamellenmatte-aus-glaswolle

Z przetłumaczonych opisów (na polskich stronach nie mogę nic o niej znaleźć) znalazłem o tym produkcie następujące informacje:
- stosowana do metalowych kanałów, zbiorników i rur i ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,040. Jest pokryta też folią aluminiową, która działa jak paroizolacja.
- posiada laminację odporną na parę wodną i wysoce odporną na rozerwanie aluminiową folię, dzięki czemu skutecznie zapobiega wnikaniu wilgoci w izolację.
- zewnętrzna izolacja przeciwkondensacyjna, termiczna i akustyczna kanałów wentylacyjnych. Zewnętrzna izolacja termiczna rurociągów, zbiorników, cystern oraz wymienników ciepła. Również jako ochrona instalacji wodnych przed zamarzaniem w zimie


Chciałbym ją dać jako górną warstwę i zostawić lukę 1-2 cm a następnie zamknąć podłogę płytą.

Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy raczej ta folia aluminiowa którą ma ta wełna nie zatrzyma mi wilgoci w środku pomiędzy jedną folią a tą aluminiową?
Czy lepiej wybrać jakiś inny rodzaj wełny do takiego ocieplenia?

Link to postu

Czy nie lepiej ocieplić więźbę dachową a strop zostawić do poźniejszej adaptacji poddasza? Jeśli jednak obstajesz przy ociepleniu stropu - można znaleźć gotowe rozwiązania w Isover w języku polskim. W dziale wytyczne projektowe

https://www.isover.pl/documents/wytyczne-projektowo-montazowe/3-4-wpm-isover-rigips-strop-drewniany-suchy-jastrych.pdf

 

Link to postu

Folia alum. w warstwie ocieplenia uniemożliwi odparowanie wilgoci z pomieszczenia co może skutkować utworzeniem się "wilgotnego okładu " pod płytą g-k i w konsekwencje jej deformację. Opisanej sytuacji część grubości wełny znajdzie się miedzy dwiema paroszczelnymi powłokami , a ewentualne nieszczelności mogą spowodować trwałe jej zawilgocenie. Lepiej zrezygnować z tego rozwiązania i użyć typowego materiału ociepleniowego przykrytego na wierzchu wiatroizolacja.

Link to postu

Wcześniej w tym samym miejscu między jętkami ułożona była już wełna jednak dość że tak powiem byle jak. W tej chwili wywalam ją całkowicie i są miejsca w których jest ona od dołu ciemna tak jakby zgrzybiała. Do tej pory nad nią nie znajdowała się żadna folia (oprócz tej pod nią) czy podłoga tylko poddasze nieogrzewane. Rozumiem że nabrała takiej barwy właśnie przez to że zawilgotniała? 

 

Rezygnuje z kładzenia tej wełny z warstwą alu jednak mam pytanie. Czy jeżeli położę górną warstwę i zostaje mi między wełna a podłoga jeszcze 2 cm luzu to koniecze jest dawanie tam wiatroizolacji? 

 

Ewentualnie czy nie mógłbym położyć wełny z alu że tak powiem do góry nogami? Tzn w ten sposób że folia alu była by na dole i na tej warstwie dopiero kolejna warstwą wełny?

Edytowano przez KamGr (zobacz historię edycji)
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...