Skocz do zawartości

Zabudowa stelażowa lukarny


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Mam problem z zabudową stelażami lukarny w miejscu "przejścia" między starą, a nową konstrukcją dachu. 

 

Patrząc na poniższe zdjęcie, idąc od prawej strony planuje przykręcić profil UD (o ile się nie mylę) do ściany szczytowej, do którego będzie wsunięty profil CD. Profile CD będą podwieszone na grzybkach i będą sięgały poza starą krokwie zgodnie grubością izolacji ściany z OSB. Następnie skręcę ze sobą dwa profile UD żeby poprowadzić konstrukcję w kierunku skosu lukarny. Nie wiem niestety jak połączyć to z zabudową skosu (profile CD na grzybkach). Jeżeli to co napisałem jest mało zrozumiałem, to proszę po prostu o wskazówki jak się takie przejścia tworzy (za płytą OSB jest tylko membrana oraz blacha). 

 

Pkt. 2. Mam jeszcze jedno krótkie pytanie odnośnie izolacji. Planowałem ułożenie 30cm wełny, ale okazało się, że w części gdzie powstała lukarna taka ilość izolacji za bardzo obniżyła by sufit, a skos wyszedł by praktycznie na górnej linii okna, dlatego jestem zmuszony ułożyć w tej części dachu 25cm ocieplenia. Przeciwległa część dachu ma odpowiednią wysokość, jednak z tamtej strony znajduje się droga i chciałbym zapytać czy jest możliwość ułożenia tam 30cm wełny ? Jakie ewentualnie konsekwencje mogło by to przynieść?

 

310198378_564469728782534_3674865530776950785_n.jpg

 

 

Edytowano przez Tomsven (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ściana szczytowa będzie ocieplona warstwą 10-15cm wełny, więc nie na zero ze starą krokwią i muszę to połączyć z ociepleniem lukarny (ściany OSB). Zrobiłem prostą ilustracje (czarne linie to zarys w jaki sposób pójdzie ściana zbudowana ze stelaży i GK, czerwone to izolacja z wełny). Oczywiście jestem otwarty na inne rozwiązania zabudowy tej różnicy skosów. Co do grubości wełny to miałem na myśli tylko dwa różne skosy dachu. 

 

 

 

222222.jpg

Edytowano przez Tomsven (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ok, czyli na krokwi skrajnej też będziesz miał profil na grzybkach, czyli GK na skosie będą przykręcone. Tylko dalej nie bardzo rozumiem w czym jest problem, żeby przykręcić profil na OSB i do GK na ścianie? Chodzi o to, że będzie za mała szczelina na wełnę? Jak tak, to dajesz kantówkę drewnianą pod profil i szczelinę masz jaką chcesz. Chyba że źle zrozumiałem? Czy chodzi o to, że nie wiesz jak zabudować płytami to co jest pod płytą OSB.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

W teorii powinno być tak, że profil CD jest zawieszony na grzybkach a na końcu wchodzi do listwy prowadzącej na ścianie szczytowej/działowej.

 

Mam dwa problemy. Przykręcenie takiego profilu do ściany OSB (za nią jest tylko membrana i blacha) wydaje mi się średnim pomysłem (chyba że taki profil nie jest wymagany i konstrukcja utrzyma się na grzybkach). 

 

Druga sprawa to połączenie dolnych profili, które pójdą od ściany szczytowej z profilami górnymi które pójdą pod nowymi krokwiami lukarny (na rysunku zaznaczone czerwonym kółkiem). 

 

Szare linie, to profile CD

Czerwone to listwy przyścienne do których będą wchodzić profile CD. 

 

 

 

 

33333.jpg

Link do komentarza

Nie wiem dlaczego, ale jest niby teoria, że np do krokwi się nie powinno przykręcać profili, ale wydaje mi się że dlatego, że krokiew to część konstrukcji, która pracuje np przy dużym wietrze. Ale OSB nie ma jak pracować, bo to sztywna płyta, także kręciłbym normalnie UD i do tego wsunął CD, bo raczej na samych grzybkach to będzie mało stabilne, zwłaszcza że grzybki są na zatrzask. Ale z kolei dalej nie wiem w czym problem z połączeniem tego co narysowałeś poniżej, według mnie taka sama konstrukcja jak każda inna przy zabudowie, czyli UD na ścianę, CD w poprzek, drugi UD i do tego regipis na dole i z boku i to samo pod sufitem.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Po prostu w miejscu łączenia CD poziomych i pionowych dam dwa profile UD (jeden w kierunku poziomym, drugi pionowym)

 

UD na ścianę, CD w poprzek to jest oczywiste. Następnie muszą iść dwa UD skręcone ze sobą - jeden do CD poziomych drugi do CD pionowych. CD pionowe idą idą w kierunku CD poziomych wsuniętych do UD na OSB. (tam również trzeba zastosować dwa skręcone ze sobą UD) - tak to na ten moment widzę. 

 

Co do drugiego wątku. Dach mam dwuspadowy z różnymi kątami nachylenia. Po jednej stronie muszę zastosować 25cm wełny, w drugiej części wolałbym dać 30cm. Czy na dwóch płaszczyznach dachu dachu mogą być dwie różne grubości izolacji ? 

Link do komentarza

Według mnie do 10cm izolacji jest ok, czyli nawet jakbyś dał 20 i 15 cm to oczywiście będzie procentowo słabiej, ale różnica między 30 a 25 cm nie wiem czy w ogóle będzie dała się zmierzyć, a jakby nawet była, to będzie marginalna. A co do pierwszego wątku, to żeby mieć pewność, musiałbyś to rozrysować, ale nie jest to na tyle skomplikowane, żeby to spieprzyć.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...