Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Rury do wody bez izolacji?


Recommended Posts

Witam,

 

Hydraulik rozprowadził mi w pomieszczeniu wodę za pomocą rur z tworzywa sztucznego. Woda została poprowadzona sufitem, który będzie zabudowany karton-gipsem. Zastanawia mnie fakt, ze rury - szczególnie od zimnej wody nie maja żadnej izolacji.

 

Czy to nie spowoduje skraplania się pary w podwieszanym suficie? A może po prostu rury z tworzywa w takiej sytuacji nie trzeba izolować - czyli wtedy gdy cała instalacja jest zabudowana karton gipsem a nie w ścianie czy podłodze?

 

dzieki za pomoc, pozdrawiam. 

Edytowano przez Domsello (zobacz historię edycji)
Link to postu

Rury, zarówno od wody zimnej, jak i ciepłej, powinny być pokryte izolacją. Zrobienie tego nie wymaga wiele pracy, a koszt jest  znikomy. Na tych od zimnej wody para wodna może się skraplać, zależnie od poziomu wilgotności i temperatury. A jeśli do tego dojdzie to woda może kapać na płyty g-k. Nawet cienka izolacja temu zapobiegnie. 

Natomiast na rurach od wody ciepłej to kwestia strat ciepła. Będą szczególnie odczuwalne, jeżeli przewidziano cyrkulację (krążenie wody pomiędzy zbiornikiem i punktami poboru). Tu izolacja powinna być grubsza. Wymóg jej stosowania jest nawet zawarty w rozporządzeniu o warunkach technicznych (WT), nawet wraz z określeniem wymaganej izolacyjności. Ale jak widać z przestrzeganiem tych wymogów bywa różnie.  

Link to postu
3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Rury, zarówno od wody zimnej, jak i ciepłej, powinny być pokryte izolacją.   

 

Taka jest zasada ogólna. A jak w takim razie traktować rurę wielowarstwową alupex? Przecież jej powierzchnia zewnętrzna będzie miała inną temperaturę niż wnętrze. A różnica temperatur będzie jeszcze zależna od przepływu. A jeszcze jak uwzględnimy to 

4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

 W praktyce w w domach jednorodzinnych możliwość wykraplania się wody jest niewielka.

No właśnie. 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...