Skocz do zawartości

przygotowanie tynków gipsowych pod malowanie


Recommended Posts

Napisano

Witam,
Prosze o rade jak przygotowac tynki gipsowe w stanie deweloperskim pod malowanie. Gladzi nie bedzie z powodu oszczednosci i checi szybkiego wprowadzenia sie.

Pomysl jest taki aby lekko przeszlifowac sciany i sufity papierem sciernym. oczyscic z pylu, nastepnie uni grunt atlasa ( w jakiej proporcji rozcienczyc?) nastepnie farba gruntujaca. Na poddaszu jest sporo skosow wiec te zastanawiam sie czy nie pociagnac tylko warstwa gladzi albo calosc zaszpachlowac i na to farba gruntujaca bez gruntu atlasa. Czy to ma sens? Czy jednak odpyscic sobie uni grunt i wystarczy farba gruntujaca magnata albo beckersa, bo takie farby beda ostatecznie na scianach? na zdjęciach skosy

20220713_160639.jpg

20220713_160636.jpg

20220713_161438.jpg

Napisano (edytowany)

Jak dasz rade wyszlifować na gładko i do lica (jak przyłożysz łatę,, żeby nie było odchyłek - no to moim zdaniem może być bez gładzi. Zalezy od stanu tynku -  ich obecnej równości i gładkości, otwartych porów.

Ale sa tam miejsca, jak widze, gdzie musisz jednak trochę uzupelnic te tynki, i w tych miejscach gładź bedzie potrzebna. 

Ten sufit - wygladą, że tam bez gładzi bedzie nierówno - ale sam ocenisz w czasie roboty. Nie widac konkretnie co tam jest oecnie w wykończeniu - ale na suficie dobrze widać ewentualne niedokładności.

 

Grunt bym dal wszędzie. Rozcieńcznie najlepiej dac takie jak w opisie gruntu. I do nakładania sa odpowiednie pędzle.

 

Farba podkładowa - tez bym dał, bo wyrówna kolor sciany. Choc przy niektórych farbach bardziej kryjacych i kolorach (ciemniejsszych) nie jest to konieczne podobno. Ale - przed pierwszym malowaniem - ja dawałem. 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Napisano
Dnia 17.07.2022 o 08:42, lukazs napisał:

w jakiej proporcji rozcienczyc?

To co masz na regipsach to Śnieżka Grunt rozcieńczona Unigruntem Atlasa - 1 litrt gruntu na 10 l Śnieżki... , pouzypełniać te wszystkie ubytki w tynku czy też spieprzonym szpachlowaniu...zaprawki przeszlifować i zagruntować tym samym ,potem ........

 

 

Ale najpierw to żyrafa i szlifowanie wszystkiego

Te powierzchnie papieru ściernego nie widziały...

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Szanowny Panie, po całościowym przeszlifowaniu i odpyleniu ścian ubytki można uzupełnić gładzią, przeszlifować i odpylić, następnie całość zagruntować (rekomenduję grunt szybkoschnący Śnieżka Acryl Putz GR43 Pro). Ponieważ ściany będą malowane po raz pierwszy, po zagruntowaniu najlepiej będzie je jeszcze pokryć farbą podkładową dopasowaną do wybranej farby nawierzchniowej, a następnie pomalować w wybranym kolorze.

Napisano
Dnia 17.07.2022 o 08:42, lukazs napisał:

Witam,
Prosze o rade jak przygotowac tynki gipsowe w stanie deweloperskim pod malowanie. Gladzi nie bedzie z powodu oszczednosci i checi szybkiego wprowadzenia sie.
Pomysl jest taki aby lekko przeszlifowac sciany i sufity papierem sciernym.

Trzeba niestety mechanicznie szlifować, to wszystko  zrobione bardzo prymitywnie, nie nadaje się jeszcze do  malowania, po szlifie mechanicznym, odpyleniu i zagruntowaniu, trzeba ocenić jakie powierzchnie  dać jeszcze do szpachlowania, a co nadaje się już pod acryl-putz i ostateczny szlif przed malowaniem. 

Po każdorazowym szlifowaniu i odpyleniu trzeba gruntować.

Pod farby już grunt słabszy.

Emulsja_Atlas_Uni-Grunt_5_kg-736017-5234  

Grunt pod szpachle i putz

pl-ceresit-packshot-front-ct7?wid=2048&f

Ten pod farby.

Żadnego rozcieńczania. 

pol_pm_Acryl-putz-finisz-gotowa-gladz-8k

To ostateczna gładź  do delikatnego szlifowania  przed malowaniem.

gips-szpachlowy-dolina-nidy_p_785_201801

A to do szpachlowania i wypełnienia ubytków. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...