Skocz do zawartości

Jaką pompę ciepła wybrać do domu 200m2?


Recommended Posts

Napisano

Witam wszystkich :)
Remontuje dom z lat 80 i chcę wymienić ogrzewanie na pompę ciepła powietrzną do co i cwu tylko nie wiem co z mocą. Z kalkulatorów, po wpisaniu planowanych modernizacji wychodzi mi 9kw. Pytałam osoby z otoczenia i większość mówi, że lepiej mniejszą, żeby pompa działała bez przerwy, bo przy załączaniu i wyłączaniu pompek zabiera więcej prądu. Stąd moje zastanowienie, kupować 9kw, czy może lepiej 6-7? 

Dom  piętrowy kostka bez piwnicy i ze strychem nieużytkowym z pustaka żużlowego 20cm, pustką powietrzną i cegłą dziurawką 12cm
Okna nowe 3 szybowe z ciepłą ramką
fasada styropian grafitowy 15cm 0,32
dach z wełną 20cm 0,33
podłoga parteru płyta pir 5cm 0,22
fundament ocieplony xps 10cm 0,36 + odwodnienie
ogrzewanie podłogowe w całym domu, cwu potrzebne przez cały rok dla 4 osób :)
 

Napisano

Starzy fachowcy piszą, że pompę powinno się liczyć ×1.2 i oczywiście bufor jakieś 300L. Z tego co mi się wydaje chyba każda pompa ma grzałkę, żeby w tych najniższych temperaturach dogrzać. Bufor według mnie powinien najbardziej zabezpieczyć pompe przed taktowaniem, bo np te 300L wolniej zagrzeje niż zład wody np 100L i jeszcze trzeba obrócić ten zład przez całą instalację, a w buforze cyrkulacja jest lepsza. Ja bym wziął 10kw. Wolę mieć zapas, niż wierzyć w kalkulatory. Zwłaszcza że o tym ×1.2 piszę fachowiec z 30 letnim doświadczeniem, w pompach podejrzewam 15 letnim.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Napisano
Dnia 8.07.2022 o 21:17, captain shim napisał:

Witam wszystkich :)
Remontuje dom z lat 80 i chcę wymienić ogrzewanie na pompę ciepła powietrzną do co i cwu tylko nie wiem co z mocą. Z kalkulatorów, po wpisaniu planowanych modernizacji wychodzi mi 9kw. Pytałam osoby z otoczenia i większość mówi, że lepiej mniejszą, żeby pompa działała bez przerwy, bo przy załączaniu i wyłączaniu pompek zabiera więcej prądu. Stąd moje zastanowienie, kupować 9kw, czy może lepiej 6-7? 

Dom  piętrowy kostka bez piwnicy i ze strychem nieużytkowym z pustaka żużlowego 20cm, pustką powietrzną i cegłą dziurawką 12cm
Okna nowe 3 szybowe z ciepłą ramką
fasada styropian grafitowy 15cm 0,32
dach z wełną 20cm 0,33
podłoga parteru płyta pir 5cm 0,22
fundament ocieplony xps 10cm 0,36 + odwodnienie
ogrzewanie podłogowe w całym domu, cwu potrzebne przez cały rok dla 4 osób :)
 

Zapotrzebowanie na ciepło, a nie powierzchnia domu. Po tych opisach "na oko" można stwierdzić zapotrzebowanie 50-60 W/m2 czyli max 12 kW w szczycie, ale zaznaczam, że to dopiero przymiarka i swobodne szacowanie. O ciągłym działaniu się bogato nie wypowiem, ale szczerze wątpię, że jest taka potrzeba.

Napisano
Dnia 11.07.2022 o 09:19, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zapotrzebowanie na ciepło, a nie powierzchnia domu. Po tych opisach "na oko" można stwierdzić zapotrzebowanie 50-60 W/m2 czyli max 12 kW w szczycie, ale zaznaczam, że to dopiero przymiarka i swobodne szacowanie. O ciągłym działaniu się bogato nie wypowiem, ale szczerze wątpię, że jest taka potrzeba.

Zapotrzebowanie z kalkulatora to 90kwh/m2 rocznie :) 
12kw brzmi i wygląda strasznie (mówię tu o cenie) :zalamka: ale jak trzeba to trzeba... Po prostu chciałam dopytać osoby w temacie, zamiast iść prosto do sprzedawców, nie będąc w ogóle zaznajomionym i nie wiedząc co się kupuje i czy ci sprzedawcy na pewno będą fair :icon_rolleyes:

  • 3 miesiące temu...
Napisano (edytowany)

Rozważasz powietrzną pompę ciepła. Może jednak przemyślał byś sprawę ponownie i rozważył instalację gruntowej pompy ciepła.

Ostatnio instalowałem w starym domku z roku 1963. Dużo trzeba było zmienić. Obecnie cały budynek ma podłogówkę. Pompa ciepła gruntowa (2 odwierty po 100mb) 12kW inwerterowa. Budynek ok 180m2.  Zużycie prądu przy włączeniu skacze do 2kW jednak po ok godzinie spada do 500W. A po wygrzaniu budynku spada do ok 360W i pompa się wyłącza do czasu spadku temperatury wewnątrz budynku. Sterowanie panelem dotykowym lub za pomocą telefonu. Istnieje możliwość ustawienia harmonogramów pracy np. tak aby tylko grzała w okresie taniej taryfy jak ktoś ma np G12  czy G12W.

Nie ma potrzeby instalowania ogromnych pojemników buforowych.

Po za tym mogę sterować pilotem : np załączanie na żądanie grzania Ciepłej wody w bojlerze.

Możesz skorzystać z dotacji "Czyste Powietrze". Uwaga dotację na pompę można otrzymać tylko raz - warto więc postarać się o nią na najlepszą pompę ciepła.

Edytowano przez AndyX (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nazwa pomieszczenia nie ma tu nic do rzeczy. Nie ma obowiązku robić drzwi zewnętrznych ani do kotłowni, ani do pomieszczenia gospodarczego, w którym jest kocioł gazowy. Patrząc na rzuty i wizualizacje to projektant zaplanował w tym miejscu drzwi raczej ze względów estetycznych. Na wizualizacjach z pracowni są one nawet przeszklone. Ale ze względu na przepisy nie  ma obowiązku robienia w tym pomieszczeniu drzwi zewnętrznych. Nie jest wymagane nawet okno. Zresztą kocioł gazowy zgodnie z przepisami można umieścić nawet w kuchni albo łazience. Jeżeli standardowa zgoda od projektanta obejmuje możliwość rezygnacji z drzwi w tym miejscu to nie ma problemu. W innym przypadku trzeba ją od projektanta uzyskać indywidualnie.   Trzeba koniecznie pamiętać o jednej rzeczy odnośnie montażu. Wentylacja pomieszczenia z kotłem gazowym może być dowolna, także zrobiona jako mechaniczna z rekuperatorem tylko po łącznym spełnieniu 2 warunków: 1. Kocioł ma zamkniętą komorę spalania; 2. Kocioł jest przyłączony do koncentrycznego systemu powietrzno-spalinowego (rura w rurze). Przy czym odprowadzenie może być wykonane zarówno ponad dach, jak i przez ścianę zewnętrzną. We wszystkich innych przypadkach wentylacja w pomieszczeniu z kotłem musi być grawitacyjna.   
    • Zasadniczy problem polega na tym, że wannę można oprzeć tylko na takiej solidnej i sztywnej obudowie, jaka opisał Podczytywacz. Każda inna powinna być zrobiona na niezależnym stelażu, który będzie tylko osłaniał wannę, ale nie będzie przez nią obciążony. 
    • Przy zakupie planów jest zgoda na zmianyy, zapewne masz na mysli projektanta który będzie robiła adaptację? Zakładajac że można zmienić nazwę tego pomieszczenia jak to wpływa na moje pytanie?
    • Przede wszystkim musisz zapytać projektanta. Przynajmniej tego, który wykonuje plan zagospodarowania działki, bo oni często mają zgodę projektantów obiektu na wprowadzanie w planach zmian.
    • Cześć jestem nowy na tym forum jak i na początku drogi budowy własnego domu jednorodzinnego (wolnostojącego), potrzebuje porady, wybór padł na ten projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-szyszkowcach-10-e-m606266e8ff536 Ogrzewanie: kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny + ogrzewanie podłogowe+ rekuperacja Według google i chata gpt, moc kotła na taka kubaturę to 20-25kW Jesli zmienię kotłownie na etapie adaptacji na pom. gospodarcze lub pom. techniczne i moc kotła nie przekroczy 21kW (czy tam 25kW)+Kocioł wpisany jako "urządzenie grzewcze w pomieszczeniu technicznym/ gosp." Może nie być drzwi wejściowych zewnętrznych do kotłowni?  Jak to obecnie wygląda w świetle obowiązujących przepisów? Oczywiście zachowując odpowiednią wentylacje w takim pomieszczeniu nie zależnie jak sie będzie nazywała.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...