Skocz do zawartości

Dach płaski ocieplony 0.5 m żużlu


Recommended Posts

Witajcie, potrzebuję porady,

kupiłem dom z lat 90-tych, z płaskim dachem ocieplony żużlem. Żużla jest 0.5m a na nim wylewka na której jest papa. Jaka jest skuteczność takiego ocieplenia? Warto jeszcze dach ociepić np. styropapą ? Cały dom jest ocieplony styropianem 10cm.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Robb napisał:

 kupiłem dom z lat 90-tych, z płaskim dachem ocieplony żużlem.  

Mam taki obiekt po sąsiedzku. Nowi właściciele wyje...ali to wszystko  gdyż ówczesne "ocieplenie" było bardzo iluzoryczne. Papa była niskiej jakości, przeciekała, a nieszczelności ujawniały się dopiero wtedy, kiedy żużel nasiąkł wodą cały. Podejrzewam, że u Ciebie nie jest inaczej.

Link do komentarza
2 godziny temu, Robb napisał:

jeżeli nie jest zalany żużel, to myślisz, że chroni coś takiego przed utratą ciepła? 

 

Tak czytam o żużlu, jego rodzajach i gatunkach i tak sobie myślę - jakiego żużla użyli budowniczowie, kiedyś stawiający Twój dom...

Czy mieli świadomość, że nie każdy żużel nadawał się do zastosowania w budownictwie - i to jeszcze w celu zapewnienia izolacyjności warstwy...

Do "zagłębienia się " w ten temat, dla mnie żużel to był - po prostu - żużel... ot, taki czarny odpad z produkcji hutniczej, po którym jeżdżą żużlowcy/speedwayowcy, czy używany do wzmacniania nawierzchni dróg gruntowych...

A tu okazuje się, że może być zastosowany w budownictwie, do celów izolacyjnych i produkowania żużlobetonu, tylko jeden... specjalnie uzyskiwany żużel, ściślej pumeks żużlowy... bo ten - izoluje... A co masz u siebie - któż to wie...:bezradny:

Link do komentarza

Jak burzyłem po dziadku chałpkę, też było na stropie 10-15cm takiego żużla. Dziadka nie miałem okazji znać, bo to dziadek żony, ale chałpkę wybudował sam i ten właśnie żużel wyglądał jak pokruszony pumeks, tak jakby pozostałości z przetopionego koksu. Natomiast dziadek był fachowcem w wielu dziedzinach, za młodu był kierownikiem budów, chyba z Cechu i raczej wiedział co i jak zrobić żeby było dobrze. Natomiast żeby mieć pewność czy warto to zostawić tak jak jest, trzeba byłoby zrobić pomiar kamerą termowizyjną.

Link do komentarza
19 godzin temu, Robb napisał:

Dzięki, a jeżeli nie jest zalany żużel, to myślisz, że chroni coś takiego przed utratą ciepła? 

Chroni i dopóki nie masz funduszów na pozbycie się go ze stropodachu,(duży ciężar, destrukcyjny dla domu) to niech tam pozostanie.

Jego izolacyjność przy grubości 50cm to około 3cm styropianu. 

Na dachu masz nasypany klin z żużlu, ze względu na potrzebny spadek i z jednej strony masz pewnie te 50cm, a od strony rynny może z 25cm.

Przy obecnych cenach oplu warto zainwestować.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...