Skocz do zawartości

podłoga na fundamencie punktowym - użycie kotew wkręcanych do gruntu


Recommended Posts

Dzień dobry

 

Czy zamiast odlewania betonowych słupków mogę we wnętrzu domu wykorzystać kotwy wkręcane do gruntu? Chodzi o posadowienie podłogi na legarach, na fundamencie punktowym. Na rynku są różne rodzaje kotew do gruntu, stalowe i z tworzyw sztucznych. W dużym stopniu ułatwiłoby mi to pracę. Wiem, że buduje się w ten sposób tarasy na zewnątrz. Czy ktoś z użytkowników użył takiego rozwiązania we wnętrzu remontowanego budynku?

340618.jpg

650741_2.jpg

happax_rock12.png

Link do komentarza

W budynku tym istniała podłoga na legarach, oparta na słupkach ceglanych. Została zdemontowana z powodu nieskuteczności izolacji z papy położonej na słupkach. Po 93 latach papa na osnowie tekturowej całkowicie straciła swoje właściwości izolacyjne. Słupki z cegły pełnej podciągnęły kapilarnie wilgoć do legarów które zaatakował grzyb. We wszystkich ścianach budynku przywrócono izolację poziomą metodą iniekcji krystalicznej dr Nawrota. Oczywiście nie zostawię gruntu pod podłogą, zamierzam odciąć się od wilgoci z gruntu folią budowlaną i ocieplić przestrzeń podpodłogową - może keramzytem? Chyba lepszy byłby jakiś lżejszy izolator. W budynku jest grunt rodzimy o słabej nośności, budynek stoi na dawnym tarasie zalewowym Wisły. Poprzednia zdemontowana przegniła podłoga jednak nie osiadała pod swoim ciężarem.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

To zależy od rodzaju gruntu i przewidywanych obciążeń - pomysł raczej "księżycowy" dla podłóg użytkowych wewnątrz domu.

 

Może to będzie zaskoczeniem, ale u nas, w Galicji, jeszcze do lat 60-tych ubiegłego wieku żadnych izolacji pod podłogami nikt nie stosował. Dbano jedynie by legary układać na piasku wysuszonym i piaskiem (suchym oczywiście) wypełniano przestrzeń pomiędzy nimi. A potem do legarów przybijano deski podłogi, które praktycznie opierały się na piasku. 

 

Oczywiście, umożliwiał taką technologię rodzaj gruntu Czyli piaski. 

U Autora jest inaczej, więc takie wykonanie jest zdecydowanie niemożliwe, ale napisałem to gwoli wyjaśnienia.

 

 

1 godzinę temu, ro_somak napisał:

  Po 93 latach papa na osnowie tekturowej całkowicie straciła swoje właściwości izolacyjne.  

 

Żeby ta dzisiejsza tyle wytrzymała...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie jestem w stanie wskazać tych rzeczy prócz farby a była użyta Dekoral Clean&Color Ażurowa Czerń i FARBA DEKORAL CLEAN&COLOR TWEEDOWA ZIELEŃ Niestety nie byłem przy remoncie jak i nie byłem zleceniodawcą, po jakimś czasie wróciłem do mieszkania
    • Nie wiadomo. Bo to co piszesz niczego nie daje. Jakie tynki, jakie gładzie, jaki grunt, jaka farba... Teraz można tylko zgadywać.
    • Mam pewien problem, po pomalowaniu ściany farbą powychodził biały dziwny nalot, wcześniej na ścianie była szara farbą na której mógł występować lecz nie było tego widać. Wspomnę że pokój był w pełni remontowany, tynki, gładzie. Podejrzewam że jest to swojego rodzaju jakiś minerał z tynku lub gładzi bo niestety fachowej okazał się partaczem. Z początku myślałem że to pleśń, lecz po zachlapaniu ściany wodą w miejscu gdzie była wodą nie pojawiła się pleśń a powstał taki ładny zaciek. Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat, czy dobrze myślę że to wytrącenie jakiegoś minerału?
    • Cześć,   Jestem razem z żoną zainteresowany kupnem działki i budowa domu lub opcja kupna połowy bliźniaka. Jeszcze nie wiem na którą opcję ostatecznie zdecydujemy się, dlatego obserwuję i oglądam działki w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Wpadła mi w oko działka, która co prawda jest trochę droga, bo za 15 arów trzeba zabulic około 400k, ale chyba w tej okolicy to już zrobił się standard.   Działka wydaje się spoko, całkiem ustawna, w pełni uzbrojona, więc poprosiłem o kopie badań gruntu jakie zostały wykonane na tej działce (deweloper robil wiele odwiertów, bo w sumie na kilku działkach i drodze wewnętrznej, więc na każdej działce wypadły po 2 odwierty). Jako że w temacie jestem kompletnie zielony dlatego przychodzę z pytaniem czy takie parametry gruntu są dobre pod budowę domu czy wymagają jakiś szczególnych rozwiązań? Byłbym wdzięczny za poradę/opinię 
    • Nie będę nazywał serii Ospela, bo już jej nie widuję, ale była taka z długimi śrubkami do szyldów gniazdek (bardzo ładnych zresztą), że śrubki kaleczyły przewody w puszce i mogły zrobić zwarcie do PE. Usterka trudna w diagnozie, bo po zdjęciu szyldu (i odkręceniu śrubki) wszystko niby wracało do normy. Ale jak przy białym montażu jak się założyło czterdzieści gniazdek w kilku obwodach i RCD nie daje się załączyć, to proszę szukać usterki.   Teraz niech się ktoś kieruje kolorem. Jak ten głupi Michał od sera.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...