Skocz do zawartości

Na jakich zasadach będzie można budować domy do 70 m2?


Recommended Posts

Na stronie forum.budujemydom.pl natknąłem się na dyskusję dotyczącą możliwości budowania od 2022 r. domów letniskowych o powierzchni aż 70 m2 podobno tylko na zgłoszenie, bez projektu. Mam jednak wątpliwości co do tego, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić. I jak mają się te domy letniskowe do zapowiadanego przez rząd wprowadzenia możliwości budowy normalnych domów jednorodzinnych do 70 m2 bez pozwolenia?

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-pod-klucz/porady/96584-na-jakich-zasadach-bedzie-mozna-budowac-domy-do-70-m2

 

Link do komentarza
Gość zdegustowany
Wielokrotnie w mediach słyszałem, że te siedemdziesięciometrowe domki będzie można stawiać jedynie na działkach objętych MPZP a nie w oparciu o WZ. Ponadto ja mam ważną WZ na dach dwuspadowy, czyli mógłbym teoretycznie postawić domek z dachem płaskim, gdyby jednak media myliły się w kwestii ww. planów. Właściwie to w mojej sytuacji nie widzę jakichś specjalnych korzyści w stosunku do obecnego stanu prawnego. Obecnie można budować domy na zgłoszenie ale wadą tego rozwiązania jest brak możliwości zastosowania projektu zamiennego w granicach dozwolonych zmian w projekcie. To może czasem skutecznie pokrzyżować plany inwestora. Wielki szum wokół i niczego to nie usprawni. Gdyby rząd chciał wspomóc biednych bogaczy to powinien dać za darmochę działkę i powiedzieć im - macie, budujcie i rozmnażajcie się ku chwale ojczyzny. Kto nie wybuduje w ciągu dajmy na to 5 lat - oddaje grunt innemu biedakowi i tak dalej.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...

Nowe przepisy mówią tylko o budowie, czyli nowych budynkach. Nie odnoszą się zaś bezpośrednio do rozbudowy i przebudowy. Jednak należałoby się spodziewać, że w przypadku rozbudowy wymogi będą takie same jak przy budowie domu letniskowego do 70 m2. Czyli potrzebne będzie zgłoszenie, a powiększony budynek musi spełniać wymogi wynikające z innych przepisów, czyli dotyczące choćby odległości od granic działki i obszaru oddziaływania.

Jednak to nowe przepisy, a więc nie ma pewności jak będą interpretowane.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
mała uwaga: "Chyba najważniejszym ułatwieniem dla inwestora jest przy tym fakt, że do zgłoszenia nie mamy obowiązku dołączać profesjonalnego projektu, sporządzonego przez projektanta ze stosownymi uprawnieniami. Wystarczają jedynie amatorskie rysunki i szkice wraz z opisem" i "Rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m. .............. Przy tym w przepisie jest mowa o rozpiętości elementów konstrukcyjnych, nie zaś o rozpiętości budynku w ogóle. Można więc postawić dom o wymiarach np. 8 × 8 m (64 m2), jeżeli tylko jego strop będzie opierał się również na wewnętrznej ścianie nośnej, podciągu lub słupach, a konstrukcja dachu będzie podparta choćby słupami - o ile tylko odległość pomiędzy punktami podparcia nie przekroczy 6 m." czytając w/w te słupy, podciągi i reszta konstrukcji, to wg Redakcji może być radosna twórczość szkicowa inwestora? Urząd może moim zdaniem odrzucić taką twórczość
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

W przypadku wiat mamy dwie zasadniczo różne sytuacje, w zależności od tego jaki jest status działki. 

Pierwszy wariant. Bez projektu, ale zgłaszając zamiar budowy można wznieść wiatę o powierzchni zabudowy do 35 m2, tak jak napisano w artykule. Przy czym działka może mieć różny status i przeznaczenie, ważne jest jedynie aby plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy dopuszczały taki rodzaj zabudowy. 

Drugi wariant. Nie tylko bez projektu, ale nawet bez zgłoszenia można wznieść wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2, jednak tylko na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Jest to więc szczególny przypadek. 

Reguluje to ustawa Prawo Budowlane, niestety już dość pogmatwana w tych kwestiach. Pierwszego wariantu dotyczy Art. 29. 1. punkt 14 c. Drugiego natomiast Art. 29. 2. punkt 2.

Polecam korzystanie z tekstu ujednoliconego, opracowanego przez Kancelarię Sejmu w ramach ISAP:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf

 

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie Postanowiłem sam wyremontować pokój w bloku z lat 90 z betonowej płyty. Proszę o  porady (zdjęcie ściany jak i sufitu w załączniku). Dodam, że jestem budowlanym laikiem i wszelkie roboty będę wykonywał po raz pierwszy, więc zależy mi na najłatwiejszych rozwiązaniach.   W jaki sposób przygotować ściany do malowania? Czy gładź Knauf fill and finish to dobre rozwiązanie? Myślałem o sposobie nakładania wałkiem. W jaki sposób przygotować jedną ze ścian (chropowaty beton) na naklejenie tapety (Rodzaj : Tapeta Flizelinowa)? Wystarczy zagruntować czy też warto wyszpachlowac?   Dodam, że wcześniej na ścianach była właśnie tapeta przez dekady    Jeśli chodzi o sufit (delikatne załamania) czym polecacie wyrównać?    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...