Skocz do zawartości

Działka - jak to sprawdzić.


kazmij

Recommended Posts

Witam,
Zaznaczę na wstępie, że jestem zielony w temacie działek i budowy jeszcze.
Wraz z żoną chcemy zakupić działkę wielkości 0.13ha o wymairach 33 x 40m.
Na krótszym boku działki znajduje się rów melioracyjny (taki od deszczówki), który ma tak ze 2m głębokości i 3 - 4 szerokości, ale biegnie od razu przy działce, a nie na jej terenie.

Po przeciwnym boku od tego rowu jest ogrodzenie sąsiada, ale działka obejmuje jedynie jego ogród.
Wiemy, że teren był równany, co widać, bo jest świeżo nawieziony żwir i jest w miarę równo, ale przy rowie mielioracyjnym jest co najmniej 50cm tego żwiru.

Lokalizacja działki nam odpowiada, ale mamy wątpliwości:

  1. Jaki dom można by na niej pobudować, czy nie wymaga mocniejszych fundamentów
  2. W jakiej odległości od rowu i sąsiada musi być dom
  3. Czy z racji tego, że jest ten rów, to nie będą jakieś osuwiska się robiły (wiemy, że i tak ziemi trzeba będzie potem trochę nawieźć aby sobie podrównać)
     

Działa jest budowlna i wszystko prawnie jest ok. Kupiliśmy raport z oneGeo, ale niestety nie ma tam informacji na nurtujące nas tematy.
Miejsce nam się podoba, ale obawiamy się czy to na pewno jest ok.

Najważniejsze pytanie: kogo się zapytać tak aby zobaczył i sprawdził? Jaki to ekspert jest od takich rzeczy?
Co ważne działka jest nam oferowana przez agencję nieruchomości i nie pochodzi od osoby prywatnej.

Edytowano przez kazmij (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Porozglądaj się po okolicy, jak ludzie budują. Popytaj np. w biurze u lokalnego architekta lub kierownika budowy z okolicy. Prowadził pewno wiele budów w okolicy i wei jakie tam sa grunty. Fundamenty zawsze da sie dostosować do warunków wodno-gruntowych, no chyba, że pod spodem masz 100 m torfowiska. Wtedy koszty pali by cię zniechęciły :). Teraz często robia ludzie domy na płycie fundamentowej i mało kto podpiwnicza. Pewno u Ciebie tez na tym się skończy. Przy spadkach tez są rozwiązania. Może na początek taka lekturka artykułu świeżego o fundamentach. Do poduszki.

https://budownictwob2b.pl/przegrody/baza-wiedzy/fundamenty/51698-dobor-sposobu-fundamentowania-budynku

 

 

Link do komentarza
16 godzin temu, kazmij napisał:
  1. Jaki dom można by na niej pobudować

to można sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dostępnym w gminie, internecie), albo trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy

16 godzin temu, kazmij napisał:

 czy nie wymaga mocniejszych fundamentów
 

to wyjaśni badanie gruntu (koszt około 1 tys. zł),

przed zakupem warto ustalić, czego nawieziono na działkę (ziemi? gruzu? śmieci?)

17 godzin temu, kazmij napisał:

W jakiej odległości od rowu i sąsiada musi być dom

Od sąsiada standardowo - 3 m od granicy ściana bez okien/drzwi, 4 m ściana z otworami.

Odległości od rowu może określać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Czy rów jest w granicy sprzedawanej działki, czy na osobnej nieruchomości? - od odpowiedzi na to pytanie może zależeć to, gdzie można postawić ogrodzenie.

Do wyjaśnienia jeszcze, kto dba o rów - właściciel sprzedawanej działki, spółka wodna?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...