Skocz do zawartości

Zabudowa zagrodowa


Tomasz Bucik

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Temat wiele razy poruszany a jednak każdy ma z nim inny problem. Proszę was o poradę czy jeśli mając w MPZP działkę oznaczona jako zabudowa zagrodowa (wyłącznie zagrodową bez zapisu mieszkalnictwo jednorodzinne) jesteśmy w stanie z żoną postawić tam dom jednorodzinny. Wiadomo że trzeba być rolnikiem żeby oficjalnie można było na tym terenie coś robić. Czy zatem jeśli żona w naszej opinii spełnia warunki czyli:

-zamieszkala w gminie od 5 lat

-studia ukończone w zakresie żywności człowieka z zapisem ze posiada wiedzę z zakresu rolnictwa, nauk leśnych i weterynaryjnych

-dzierżawimy 1ha ziemi (ale od roku 2021)

Możemy kupować tą działkę i bez problemów uzyskamy PnB? 

Gmina mówi żeby pytać powiatu bo oni wydają PnB. Powiat mówi że problemu nie widzi ale już np pytając KOWR dostaliśmy info ze nie możemy bo trzeba być dzierżawca 1ha od minimum 5 lat wstecz i osobiście prowadzić to gospodarstwo. Jak to w końcu jest, proszę was bardzo o pomoc i informacje do kogo się ewentualnie udać aby mieć 100% pewności. 

Link do komentarza

Trzeba sprawdzić w ustawie czy "papier" ze studiów" pozwala na to. Poza tym  - zagroda nie może obyć się bez budynku mieszkalnego- musi on byc posatwiony jako pierwszy. Nie ma dokładnej definicji zabudowy zagrodowej. źródło: https://www.prawo.pl/biznes/zabudowa-zagrodowa-definicja,148197.html

"Ani przepisy prawa budowlanego, ani wydane do nich aktów wykonawczych w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nie precyzują dokładnie czym jest "zabudowa zagrodowa". Tymczasem ustalenie, czy mamy do czynienia z zabudową zagrodową wpływa na przebieg postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, czy też uprawnienia budowlane. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje co do zasady w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku - w decyzji o warunkach zabudowy (w tzw. wuzetkach). Zdarza się więc, że organ odmawia wydania wuzetki, mówiąc, że sąsiednie budynki stanowią zabudowę zagrodową. Z innej strony zgodnie z art. 29 prawa budowlanego budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej nie wymaga pozwolenia na budowę. Z kolei zgodnie uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie obejmuje uprawnienia do projektowania architektury obiektu o kubaturze do 1000 m3 w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej (par. 11 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie). Dlatego warto przyjrzeć się, co mówią przepisy, a co orzecznictwo o zabudowie zagrodowej."

Artykuł jest o wiele dłuższy i ciekawy moim zdaniem, warto poświęcić mu kilka chwil i poczytać o orzecznictwie sądów. Pytanie brzmi - jak bardzo wam zależy? :) Ja mam takie przeświadczenie, że gminy to takie małe "Państwa w Państwie" i ludzie, którzy decydują "gubią się w zeznaniach".

Link do komentarza

Budynek mieszkalny ma powstać jako pierwszy, potem jakiś gospodarczy. Dziwi mnie trochę że pytając w różnych miejscach, każda instytucja podaje sprzeczne informacje. Z którą najlepiej rozmawiać? Gmina mówi że to powiat decyduje a powiat mówi że oni dostają gotowe papierki od gminy i to w niej należy pytać. Może najlepiej po prostu spotkać się z prawnikiem, chociaż on też może mówić jedno a gmina/powiat będą to inaczej interpretowały. W tej chwili zastanawia mnie najbardziej zapis w definicji rolnika indywidualnego: "... przez ten czas (5lat) samodzielnie prowadzi to gospodarstwo". Czy zatem jeśli dzierżawimy grunt rolny 1ha od 2021r to nie spełniamy tego wymogu i nie ma szans na uzyskanie statusu rolnika? Co za tym idzie nie dostaniemy zgody na wzniesienie budynku mieszkalnego na działce zagrodowej? Czy są też jakieś odstępstwa od tego? 

Edytowano przez Tomasz Bucik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...