Skocz do zawartości

Jaka Pompa Ciepła


Maratoro

Recommended Posts

Napisano

Dzień dobry,

 

Potrzebuje opinii może pomocy co do wyboru pompy ciepła.  
 

Może zacznę od parametrów budynku. Dom składa się z dwóch części. Jedna lata 70/80 druga nowo budowana. 

Powierzchnia uzyt. 125m z poddaszem 

 

Część stara: 
Ściana warstwowa Wełna 15 / Pustak żużlowy 25 cm / pustka 5 cm / Beton komórkowy 12 cm /

Podłoga Styro grafit ok 12/15 cm 

Dach styro grafit 20 cm 

scianki kolankowe dodatkowo ocieplone welłną od środka 15cm.

Okna 3szyby 

 

Nowa część:

Styro 15 grafit / Beton Komórkowy 500

Dach styro grafit 20 cm

Podłoga styro grafit 12/15 cm

Okna 3szyby


strop drewniany nie izolowany ( żeby nie tracić ciepła z parteru które będzie zbierać się pod sufitem ) 

 

Na cieplowlasciwe wychodzi nam po zsumowaniu obu części ( kalkulacja robiona osobno dla nowej i starej części ) ok 4,3 kw

 

Zastanawiamy się nad dwoma jednostkami tylko monoblok. 

 

Gree Versati GRS-CQ8.0Pd/NhG-K

Panasonic AQUAREA HIGH PERFORMANCE WH-MDC07J3E5-SM

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Napisano

Miłem na myśli stronę do obliczania zapotrzebowania. Co do wyboru jest on raczej poparty ofertą którą dostaliśmy i może tym ze używam sprzętu Gree z którego również jestem zadowolony. 
 

Pompa ma zasilać podłogówkę. 

Napisano

Kalkulatory typu ciepłowłaściwie mają tyko charakter poglądowy. Odpowiedni dobór urządzenia lepiej zostawić specjalistom, szczególnie że w zdecydowanej większości przypadków zapytania ofertowe są bezpłatne. Jeżeli rozważasz jeszcze inne marki, to polecam monobloki marki Viessmann. Mamy teraz akcję EKOOSZCZĘDNI, w której ramach dodajemy do pomp ciepła oczyszczacze powietrza gratis. Bezpłatne zapytanie ofertowe możesz u nas złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html, a firmy wykonawcze pracujące na naszych produktach i działające w swojej okolicy znajdziesz tu: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące naszych pomp, to chętnie odpowiem

Napisano

Przede wszystkim trzeba ustalić co jest po stronie górnego źródła - instalacji grzewczej w pomieszczeniach. Bo temperatura wody w obiegu c.o. to kluczowa sprawa, od niej będzie zależeć zarówno sprawność, jak i moc oddawana przez pompę. W konkretnym budynku może się to bardzo różnić od mocy nominalnej pompy.

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Obliczenia wykonane przez pana maja jedynie charakter poglądowy i nie powinny być jedynym źródłem, na którym opiera Pan moc dobieranego urządzenia.
Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/

 

Pozdrawiam

Konsultant Bosch Termotechnika

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry ! Czy ktoś jest w stanie polecić ekipę które przeprowadzi renowację kabiny prysznicowej, włącznie z czyszczeniem śladów po kamieniu na szybie kabiny prysznicowej? A może ktoś w Was wie jakie mocne środki użyć, aby albo usunąć smugi kamienia na dole drzwi kabiny? Nie wiem czy wymiana szyby jest konieczna, bo może nie. Podobno są jakieś specjalistyczne środki, które pozostawia się na szybie na kilka godzin. Środki typu Cif nie dają rady. Dzięki za pomoc!
    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...