Skocz do zawartości

stary dom żużlowy


Recommended Posts

Remontuję stary dom z końca lat 50- tych z żużlu (pow ok 80m2 z możliwością zabudowy poddasza), dach zrobiony (najłatwiej), ponieważ jest na terenie podmokłym (woda 70cm od powierzchni) robię opaskę drenażową (mam dobry spadek gruntu) fundamenty dobre ale mokre (izolacja pozioma jest), podłogi na powietrzu, zimne, (wentylowane od spodu) ze względu że kiedyś wdał się grzyb. Ściany żużlowe z tynkiem ok 47 cm, suche bo okna też wymieniłem. Dom mi służy na letnisko ale chciałbym go zmodernizować z myślą że może ktoś w nim czasami zamieszka, fajna okolica no i ojcowizna. Przymierzam się do odnowienia elewacji i pytanie czy ocieplać i jak ?. Dom jest czasami ogrzewany drzewem z trzonu kuchennego, przydałby się dobry pomysł na ogrzewanie.  Dobre rady mile widziane:zalamka:. Zbyszek

 

Edytowano przez Zbikap (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 minut temu, Zbikap napisał:

pytanie czy ocieplać

Ja bym ocieplił - 20cm styropianu. Żużel stary, więc co sie miało wylasować, to się wylasowało. Więc przyczepność powinna być dobra.

Musisz sprawdzić tynk zewnętrzny (jeśli jest) - czy dobrze trzyma - jeśli tak, to kleić do tynku. Na piance lub kleju.

Jeśli tynk się sypie - to trzeba go odbić i kleić na scianę.

Pamiętałbym o obrzeżach okien (węgarki, nadproża, parapety). To też bym ocieplił, przynajmniej 5 lub 3 cm styropianu.

Link do komentarza

Dzięki za podpowiedź, zastanawia mnie że grubość takiego muru wyjdzie na 70 cm, zacząłem się bawić kalkulatorem przenikania ciepła i wyszło mi że przy styropianie EPS 031 wystarczy 12 cm (taki styropian po większości jest ciemny) cenowo wychodzi podobnie, knauf najdroższy, chyba że popełniam błąd?.  Jeszcze jedna sprawa dom jest ogrzewany sporadycznie czy taka kołderka go nie zapoci?

Link do komentarza

Skoro ogrzewasz go sporadycznie, a raczej sezonowo - ja bym kontrowersyjnie nie ocieplał, a jedynie otynkował i zadbał o bardzo sprawną wentylację, która pozwoli na szybkie odprowadzenie wilgoci i zaduchu przy kolejnych odwiedzinach. Jeżeli planujesz tam mieszkać - wtedy owszem - trzeba pomyśleć nad ociepleniem żeby ograniczyć zużycie opału. Styropian to dobry pomysł w systemie BSO. Nie kupujemy styropianu tylko cały system. Przy sprawnej wentylacji nic się nie zapoci.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Witam,

potrzebuje ocieplić sufit w domu jak powyżej z uwagi że dwuteownik prześwituje na obydwie strony stropu więc ubytek ciepła jest duży. Strych jest częściowo zabudowany i ocieplenie od góry może być częściowe, chcę to zrobić od dołu i poprawić wygląd: wysokość od wylewki do sufitu to dokładnie 265cm, czyli mogę zejść jakieś 10 cm wliczając podłogę. Jak to zrobić efektywnie i ekonomicznie? dziękuję za porady.

Zbyszek

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...