Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu - proszę o radę


Recommended Posts

Witam, to mój pierwszy post na forum. Zwracam się do Was z prośbą o radę. Moi rodzicie mieszkają w domu o powierzchni 140m2 (parter i piętro). Ogrzewana jest tylko góra i jedno pomieszczenie na parterze, co daje razem 100 m2 powierzchni grzewczej. Dom jest zbudowany w całości z czerwonej cegły sitówki i powstał w na początku lat 80. Dom jest ocieplony z jednej strony styropianem 5 cm a reszta domu jest obłożona panelami elewacyjnymi PCV pod którymi znajduje się styropian 5 cm. Panele te były kładzione ok. 20 lat temu. Okna plastikowe. W domu są tylko grzejniki żeliwne żeberkowe.

 

Obecnie dom ogrzewany jest węglem. Palimy codziennie rano na noc piec jest wyłączany. Latem ogrzewamy tylko wodę i to za pomocą bojlera (na prąd). W roku spalamy ok 3 ton węgla, czyli średnio wydajemy na ogrzewanie w roku ok. 3000 zł. Z racji podeszłego wieku moich rodziców myślimy by zamontować panele fotowoltaiczne i pompę ciepła albo piec dwufazowy. Skłaniamy się bardziej w kierunku pompy, gdyż piec dwufazowy mimo iż jest tańszy, to potrzebuje więcej energii, a w naszym kraju możemy jej wyprodukować max. 20000 kwh. Myślimy raczej o produkcji 6000 kwh rocznie z paneli. Co o tym myślicie i co byście poradzili zamontować? Ile kwh rocznie może pobierać taka pompa i jaką ewentualnie wybrać. Będę wdzięczny za porady.

Link do komentarza
  • Redakcja changed the title to Ogrzewanie domu - proszę o radę

W takiej sytuacji wskazane będzie raczej zamontowanie tzw. pompy wysokotemperaturowej, która będzie w stanie zapewnić temperaturę wody ok. 60°C.

Poważnie zastanowiłbym się nad dociepleniem budynku, nawet przed montażem paneli PV. Bo wówczas spadnie zapotrzebowanie na ciepło i pompie będzie łatwiej ogrzać ten budynek. 

Link do komentarza
40 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Poważnie zastanowiłbym się nad dociepleniem budynku,

Uważam, że w planowaniu remontu i ulepszaniu budynku pod względem ekonomicznego użytkowania dla seniorów - od tego trzeba zacząć - nawet kosztem pozbycia się paneli elewacyjnych...

Trzeba budynek dobrze ocieplić - ze 20 cm styropianu - i wtedy

44 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

pompie będzie łatwiej ogrzać ten budynek. 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • solidnie? nooo, jak architekt budował...   prędzej pomyśl o wdmuchaniu w szczelinę materiału izolacyjnego, a potem o stolarce
    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...