Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ogrzewanie domu - proszę o radę


Recommended Posts

Witam, to mój pierwszy post na forum. Zwracam się do Was z prośbą o radę. Moi rodzicie mieszkają w domu o powierzchni 140m2 (parter i piętro). Ogrzewana jest tylko góra i jedno pomieszczenie na parterze, co daje razem 100 m2 powierzchni grzewczej. Dom jest zbudowany w całości z czerwonej cegły sitówki i powstał w na początku lat 80. Dom jest ocieplony z jednej strony styropianem 5 cm a reszta domu jest obłożona panelami elewacyjnymi PCV pod którymi znajduje się styropian 5 cm. Panele te były kładzione ok. 20 lat temu. Okna plastikowe. W domu są tylko grzejniki żeliwne żeberkowe.

 

Obecnie dom ogrzewany jest węglem. Palimy codziennie rano na noc piec jest wyłączany. Latem ogrzewamy tylko wodę i to za pomocą bojlera (na prąd). W roku spalamy ok 3 ton węgla, czyli średnio wydajemy na ogrzewanie w roku ok. 3000 zł. Z racji podeszłego wieku moich rodziców myślimy by zamontować panele fotowoltaiczne i pompę ciepła albo piec dwufazowy. Skłaniamy się bardziej w kierunku pompy, gdyż piec dwufazowy mimo iż jest tańszy, to potrzebuje więcej energii, a w naszym kraju możemy jej wyprodukować max. 20000 kwh. Myślimy raczej o produkcji 6000 kwh rocznie z paneli. Co o tym myślicie i co byście poradzili zamontować? Ile kwh rocznie może pobierać taka pompa i jaką ewentualnie wybrać. Będę wdzięczny za porady.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • Redakcja changed the title to Ogrzewanie domu - proszę o radę

W takiej sytuacji wskazane będzie raczej zamontowanie tzw. pompy wysokotemperaturowej, która będzie w stanie zapewnić temperaturę wody ok. 60°C.

Poważnie zastanowiłbym się nad dociepleniem budynku, nawet przed montażem paneli PV. Bo wówczas spadnie zapotrzebowanie na ciepło i pompie będzie łatwiej ogrzać ten budynek. 

  • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Poważnie zastanowiłbym się nad dociepleniem budynku,

Uważam, że w planowaniu remontu i ulepszaniu budynku pod względem ekonomicznego użytkowania dla seniorów - od tego trzeba zacząć - nawet kosztem pozbycia się paneli elewacyjnych...

Trzeba budynek dobrze ocieplić - ze 20 cm styropianu - i wtedy

44 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

pompie będzie łatwiej ogrzać ten budynek. 

 

  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...