Skocz do zawartości

Połącznie pieca gazowego z kominem


Recommended Posts

Witam,

 

zwracam się do Was z moim pytaniem, moimi wątpliwościami. Mam nadzieję, że Wy jako specjaliści będziecie umieli odpowiedzieć na moje pytanie.

Otóż. Dwadzieścia late temu kupiłem na własność mieszkanie jako nowe od dewelopera (TBSu), który wtedy budował mieszkania na wynajem i na sprzedaż.

Czyli jestem pierwszym właścicielem mieszkania, kupionego na rynku pierwotnym. Skoro kupiłem mieszkanie jako nie-specjalista mam prawo zakładać, że dostało ono wszystkie odbiory i dopuszczenia.

Po dwudziestu latach ja (oraz pozostali lokatorzy) otrzymali zalecenia po kontroli kominiarskiej, że... na połączeniu  przewodu kominowego (na ścianie) mamy zamontować rozetę, która umożliwi rozpięcie rury od pieca do komina, żeby móc zbadać ciąg komina.

Powołują się przy tym na normę PN89/B-10425 pkt.3.3.12.2

Zarządca straszy nas w piśmie, że jeśli tego nie zrobimy zgłosi sprawę do PINB, który nałoży na mieszkańców kary administracyjne i nakaże wprowadzenie tych zmian. Straszy nas również, że jeśli nie zastosujemy się do zaleceń kominiarskich PGNIG odetnie nam w budynku gaz.

 

Być może ktoś z Was wie, czy faktycznie ta rozeta jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem w tym wypadku. Poprzednie firmy kominiarskie badały ciąg instalacji kominowej przykładając czujnik pod piecem gazowym przy wlocie powietrza (sorki za amatorski język).

 

Na zdjęciu przedstawiam stan obecny (istniejący od nowości tego mieszkania).

 

Bedę wdzięczny za konkretne i rzeczowe odpowiedzi.

komin.jpg

Link do komentarza

Ta rozeta ma umożliwić kominiarzowi dostęp i zbadanie ciągu. To nie jest duży koszt a w przepisach jest to ujęte. Wystarczy, że kominiarz się uprze i nie podpisze odbioru z uwagi na brak dostępu do kanału spalinowego (to taki złośliwy scenariusz :) ) i będzie zamieszanie i niepotrzebne nerwy. To groszowa sprawa, szkoda nerwów. Kominiarzowi będzie wygodnie to rozpinać i serwisantowi urządzenia grzewczego też. Wyobraź sobie, że kominiarz rurę przy ścianie będzie chciał wyjąć i tynk z farbą obleci etc. Rozeta temu zapobiegnie. To jest piecyk gazowy do CWU?

https://allegro.pl/oferta/rozeta-rura-do-komina-160-kotla-pieca-kominka-ocyn-5832027654

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...