Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Połącznie pieca gazowego z kominem


Recommended Posts

Witam,

 

zwracam się do Was z moim pytaniem, moimi wątpliwościami. Mam nadzieję, że Wy jako specjaliści będziecie umieli odpowiedzieć na moje pytanie.

Otóż. Dwadzieścia late temu kupiłem na własność mieszkanie jako nowe od dewelopera (TBSu), który wtedy budował mieszkania na wynajem i na sprzedaż.

Czyli jestem pierwszym właścicielem mieszkania, kupionego na rynku pierwotnym. Skoro kupiłem mieszkanie jako nie-specjalista mam prawo zakładać, że dostało ono wszystkie odbiory i dopuszczenia.

Po dwudziestu latach ja (oraz pozostali lokatorzy) otrzymali zalecenia po kontroli kominiarskiej, że... na połączeniu  przewodu kominowego (na ścianie) mamy zamontować rozetę, która umożliwi rozpięcie rury od pieca do komina, żeby móc zbadać ciąg komina.

Powołują się przy tym na normę PN89/B-10425 pkt.3.3.12.2

Zarządca straszy nas w piśmie, że jeśli tego nie zrobimy zgłosi sprawę do PINB, który nałoży na mieszkańców kary administracyjne i nakaże wprowadzenie tych zmian. Straszy nas również, że jeśli nie zastosujemy się do zaleceń kominiarskich PGNIG odetnie nam w budynku gaz.

 

Być może ktoś z Was wie, czy faktycznie ta rozeta jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem w tym wypadku. Poprzednie firmy kominiarskie badały ciąg instalacji kominowej przykładając czujnik pod piecem gazowym przy wlocie powietrza (sorki za amatorski język).

 

Na zdjęciu przedstawiam stan obecny (istniejący od nowości tego mieszkania).

 

Bedę wdzięczny za konkretne i rzeczowe odpowiedzi.

komin.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta rozeta ma umożliwić kominiarzowi dostęp i zbadanie ciągu. To nie jest duży koszt a w przepisach jest to ujęte. Wystarczy, że kominiarz się uprze i nie podpisze odbioru z uwagi na brak dostępu do kanału spalinowego (to taki złośliwy scenariusz :) ) i będzie zamieszanie i niepotrzebne nerwy. To groszowa sprawa, szkoda nerwów. Kominiarzowi będzie wygodnie to rozpinać i serwisantowi urządzenia grzewczego też. Wyobraź sobie, że kominiarz rurę przy ścianie będzie chciał wyjąć i tynk z farbą obleci etc. Rozeta temu zapobiegnie. To jest piecyk gazowy do CWU?

https://allegro.pl/oferta/rozeta-rura-do-komina-160-kotla-pieca-kominka-ocyn-5832027654

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...