Skocz do zawartości

Połączenie papy z folią - Fundament, chudziak, styropian, posadzka


Recommended Posts

Witam,

 

Jestem na etapie układania styropianu pod posadzki. Chudziak wylany bezpośrednio na piasek i jest zatopiony w fundamencie. Fundament ocieplony od zewnątrz styropianem 20cm i jest oddzielony ze ścianą papą. Papa wystaje od zewnątrz 6cm, a od wewnątrz niestety 0.5cm- max 2cm. Tynkarze zaszaleli i pojechali tynkiem cementowym do samego dołu. Czy muszę teraz skuć ten tynk na wysokość tej papy żeby folia od styropianu się z nim połączyła? Jedni mówią że tak drudzy że nie trzeba, co jest fundament ocieplony. Jeżeli mam kuć to - Jak zrobić zakładkę z tej papy tak mało jej wystaje? Czy wewnątrz ściany też mam kuć? Jak później układać styropian jak będzie uskok pomiędzy gołą skutą ścianą a tynkiem. Może wystarczy skuć odcinek 2cm w dół od papy i 2cm w górę od papy żeby odciąć tynk i już nie będzie ciągła wilgoć? Styropian z posadzką na dole będzie mieć 29cm. Styropian 7+7+6 + posadzka. Dodaje zdjęcie przed położeniem tynku. Będę wdzięczny za fachowe porady, bo stoję z robotą. 

IMG_9283.JPG

Edytowano przez pierwsza-budowa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Folii w podłodze i tak nie da się sensownie połączyć z papą na wierzchu fundamentu, skoro tak mało wystaje. Już na tym etapie popełniono błąd. Pozostaje zrobić tak jak napisano powyżej – skuć pas tynku, nałożyć emulsję żeby zmniejszyć nasiąkliwość. Izolacja nie będzie idealna, ale przerwiemy możliwość podciągania wilgoci przez tynk. 

PS. Podciąganie wilgoci z gruntu nie ma nic do tego czy fundament jest ocieplony, czy nie. 

Link do komentarza

Warstwa izolacji poziomej (przeciwwilgociowej) w postaci papy ma zapobiegać przedostaniu się wilgoci z gruntu na wyższe poziomy, dlatego tynk musi zostać skuty do warstw papy, a dla bezpieczeństwa nawet do kilku centymetrów ponad nią. Folia PE, którą układa się na chudziaku pod izolację z płyt styropianowych powinno się wywinąć co najmniej do styku z papy +  kilkucentymetrowy zapas. Styropian Termo Organika np. TERMONIUM PLUS dach-podłoga układany w kilku warstwach (jak zakłada projekt) nie będzie miał żadnych problemów, nawet jak połączenie papy z folią nie będzie idealnie szczelne. Najważniejsze zadanie to takie by tynk na ścianie wewnątrz był powyżej izolacji z papy. Przy zaniedbaniu tego wymagania istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wilgoć podciągana kapilarnie będzie skutkować "puchnięciem" tynku, zagrzybieniem i późniejszym odpadaniem. Ten problem występuje często w starych domach, gdzie zaniedbano warstwy hydroizolacji poziomej lub tynk został położony poniżej tych warstw        

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 10 miesiące temu...

Witam wszystkich

 

Chciałbym odświeżyć temat.

Jestem po tynkach i chcę na chudziaku wykonać hydroizolację. Problem w tym, że budowlańcy ułożyli na ścianie fundamentowej pasy folii fundamentowej ( gotowy produkt o szerokości 50cm)  na tym zostały wybudowane ściany nośne. Analogicznie, pod ścianki działowe ułożyli taki sam materiał. Spod bloczków wystaje kilkanaście cm tej folii. 

Planowałem wyłożyć chudziak papą (termozgrzewalna/na zimno) ale przedstawiciel producenta pap mówi, że papy nie dogrzeję do tej folii, która jest pod ścianami. Co w takim razie mogę zrobić, żeby zachować ciągłośc izolacji przeciwwilgociowej nie wydając przy tym kroci PLNów

 

Pozdrawiam

waldeek

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

należałoby uciąć wystające pasy folii równo z płaszczyzną ściany i wyciągnąć na ścianę hydroizolację mineralną, na ok. 5-10 cm powyżej poziomu folii. Na styku ściana - chudziak należałoby wtopić taśmę weber.tec uni 120/70, w narożnikach kształtki narożnikowe.

 

Polecamy do tej pracy hydroizolację mineralną weber.tec 824: https://www.pl.weber/hydroizolacje/hydroizolacje-mineralne/webertec-824

Taśmy do hydroizolacji: https://www.pl.weber/search-content/content_type/product/activities/akcesoria-do-hydroizolacji-64

 

W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z Biurem Doradztwa Technicznego dostępnym pod nr tel. 800 163 121. Pozdrawiamy! :)

Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
    • Ten przykład nie jest najlepszy. Do rębaka nie należy wkładać mokrych gałęzi, bo wilgoć sprzyja korozji mechanizmu.     Wybrałaś nie najgorzej, najważniejsze, że rębak jest frezowy. Nie polecam natomiast tarczowych. Tarczowe uderzają nożem o gałąź i to uderzenie jest przenoszone na dłoń operatora. Bolą dłonie potem jak cholera. We frezowych tego nie ma.      Wciąganie jest grawitacyjne i wcale nie najgorsze. 
    • Tak  pracuje.   taki rębak, słuchać posuw.
    • Tak jest to bardzo ważne, bez tego mechanizmu praca jest bardzo ciężka i niebezpieczna.   Urządzenie po włożeniu gałązki musi ją samoczynnie wciągać, a obsługujący   może się w tym czasie odsunąć, nieco dalej lub przygotować następny kawałek gałęzi.     Do zestawu potrzebujesz jeszcze to:   Akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa. https://allegro.pl/listing?string=akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa&ocena-produktu=5.0 Do pracy trzeba się odpowiednio ubrać, żadnych szalików ani luźnych rozpiętych ubrań, włosy upięte, potrzebne okulary oraz rękawice, przedłużacz, worki, wiadro na zrębki oraz ta piłka, ładowarka i akumulatorki.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...