Skocz do zawartości

Zmiana sposobu użytkowania


Recommended Posts

Napisano

Witam wszystkich :)

Odkupiłam dom w trakcie rozbudowy. Mamy projekt i pozwolenie, jednak chciałabym zmienić sposób użytkowania. To znaczy z 2-lokalowego na jeden lokal. Co wiąże się też z zastosowaniem ogrzewania z pieca w starej części na całość. Czy ktoś może miał podobną sytuację? Mam wątpliwości czy potrzeba mi ekspertyzy technicznej i czy będzie to zmiana wymagająca pozwolenia na budowę. Logicznie rzecz biorąc jedyne co trzeba będzie zrobić to pociągnąć rury z dołu i podłączyć je do istniejącej instalacji na górze, więc wydaje się, że samo zgłoszenie powinno wystarczyć?

  • 5 miesiące temu...
Napisano

Do tej pory udało mi się ustalić, że zmienić na dom jednorodzinny nie możemy bez projektu zamiennego. To z kolei droga przez mękę.

Być może ktoś się orientuje czy w przypadku domu dwulokalowego jest na pewno konieczność posiadania oddzielnych umów i przyłączy- energia, gaz?

Być może zmiany w zakresie projektów instalacji nie będą skutkowały koniecznością projektu zamiennego?

 

Docenię wszystkie wskazówki. 

 

Napisano

to jest dom jednorodzinny, tylko dwulokalowy,  inaczej byłby bliźniak.

To takie pokraczne wyjście z sytuacji, gdy nie dopuszcza się zabudowy bliźniaczej, ale chce/musi się coś takiego wybudować.

 

Lokale muszą być samodzielne bez dwóch zdań, ale na mój gust ta samodzielność to nie dwie umowy przyłączeniowe, poszukaj w definicjach takich lokali, czy coś jest o przyłączach (nie mówię o instalacjach wewnętrznych) np  tu

Niemniej ważne jest co jest w projekcie rozbudowy, bo tego trzeba się trzymać. Jeżeli przyłącza są oddzielne to mogą tego wymagać i wtedy konieczny jest projekt zamienny żeby to zmienić, kwestia w jakim zakresie. Droga przez mękę? a czemu?

 

a, nie jest to zmiana sposobu użytkowania, chyba, że jeden z lokali nie jest mieszkalnym

Napisano (edytowany)

Dziękuję za odpowiedź.

Sytuacja jest taka, że ten "drugi lokal" to nadbudowa na starym domu. Nie mam projektów instalacji (starego lokalu). Ponadto projektant, nie ma czasu/nie chce się podjąć wykonania projektu zastępczego. 

Więc teraz szukanie kogoś kto to wszystko przerysuje, zrobi kolejną inwentaryzację i uzyskanie nowego pozwolenia. Projekt z roku 2013, więc ryzykuję jeszcze jakieś inne interpretacje przepisów i odrzucenie go.  

 

W projekcie nie mam sprecyzowane jasno, że przyłącza mają być oddzielne.

image.png.0feb72b2ba8c5ea89abc1de38c630be5.png

Więc jeśli prawo tego nie zabrania, może można po prostu podłączyć się pod kotłownię na dole. Na pewno widziałam, że 2 lokale mogą być zasilane z jednego miejsca i nie stanowi to problemu. 

 

Już w ostateczności jeśli jednak byłby to problem to myślałam, żeby po prostu zrobić grzanie elektyczne u góry (lokal 2) na czas odbioru. Bo zmiany technologii grzewczej są chyba dozwolone? Wtedy po odbiorze to po prostu scalić i podłączyć do pieca gazowego w lokalu 1. Może tak by było mniej zachodu. Oprócz dodatkowych prac instalatorskich.

 

Mam jeszcze kwestię banku (hipoteka), gdzie lokal zamierzaliśmy mieć, jeden, ale myślę, że to pewnie notarialnie można opracować, żeby ustanowić na drugim lokalu i jakoś podzielić zobowiązanie.

 

 

Edytowano przez Jovi666 (zobacz historię edycji)
Napisano

no to propozycja dla odważnych - samowola i jej legalizacja, tym bardziej, że to stare PnB

kwestia czy to się mieści w kryteriach, a wtedy to mało bolesna procedura

Napisano

Nie wiem czy aż tak odważna jestem :)

 

Jeszcze jedno pytanie- Dwulokalowy musi mieć osobne księgi? Bo problem bankowy przy dwulokalowym chyba tylko wtedy wystąpi jakby miałoby coś być kombinowane z księgami.

Napisano

skoro dom jednorodzinny, a nie bliźniak, to na mój gust jedna księga z ewentualną służebnością/ściami

7 minut temu, Jovi666 napisał:

Nie wiem czy aż tak odważna jestem :)

 

.....

a masz ciągłość tego PnB z 2013r?

Napisano

to zostaw te dwa lokale, rób co masz robić i tyle

ludzie żyją w połączonych mieszkaniach, z kwitami wspólnymi i rozłącznymi, na jednym/dwóch licznikach, co komu do tego, Twoja decyzja

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...