Skocz do zawartości

Zmiana sposobu użytkowania


Recommended Posts

Napisano

Witam wszystkich :)

Odkupiłam dom w trakcie rozbudowy. Mamy projekt i pozwolenie, jednak chciałabym zmienić sposób użytkowania. To znaczy z 2-lokalowego na jeden lokal. Co wiąże się też z zastosowaniem ogrzewania z pieca w starej części na całość. Czy ktoś może miał podobną sytuację? Mam wątpliwości czy potrzeba mi ekspertyzy technicznej i czy będzie to zmiana wymagająca pozwolenia na budowę. Logicznie rzecz biorąc jedyne co trzeba będzie zrobić to pociągnąć rury z dołu i podłączyć je do istniejącej instalacji na górze, więc wydaje się, że samo zgłoszenie powinno wystarczyć?

  • 5 miesiące temu...
Napisano

Do tej pory udało mi się ustalić, że zmienić na dom jednorodzinny nie możemy bez projektu zamiennego. To z kolei droga przez mękę.

Być może ktoś się orientuje czy w przypadku domu dwulokalowego jest na pewno konieczność posiadania oddzielnych umów i przyłączy- energia, gaz?

Być może zmiany w zakresie projektów instalacji nie będą skutkowały koniecznością projektu zamiennego?

 

Docenię wszystkie wskazówki. 

 

Napisano

to jest dom jednorodzinny, tylko dwulokalowy,  inaczej byłby bliźniak.

To takie pokraczne wyjście z sytuacji, gdy nie dopuszcza się zabudowy bliźniaczej, ale chce/musi się coś takiego wybudować.

 

Lokale muszą być samodzielne bez dwóch zdań, ale na mój gust ta samodzielność to nie dwie umowy przyłączeniowe, poszukaj w definicjach takich lokali, czy coś jest o przyłączach (nie mówię o instalacjach wewnętrznych) np  tu

Niemniej ważne jest co jest w projekcie rozbudowy, bo tego trzeba się trzymać. Jeżeli przyłącza są oddzielne to mogą tego wymagać i wtedy konieczny jest projekt zamienny żeby to zmienić, kwestia w jakim zakresie. Droga przez mękę? a czemu?

 

a, nie jest to zmiana sposobu użytkowania, chyba, że jeden z lokali nie jest mieszkalnym

Napisano (edytowany)

Dziękuję za odpowiedź.

Sytuacja jest taka, że ten "drugi lokal" to nadbudowa na starym domu. Nie mam projektów instalacji (starego lokalu). Ponadto projektant, nie ma czasu/nie chce się podjąć wykonania projektu zastępczego. 

Więc teraz szukanie kogoś kto to wszystko przerysuje, zrobi kolejną inwentaryzację i uzyskanie nowego pozwolenia. Projekt z roku 2013, więc ryzykuję jeszcze jakieś inne interpretacje przepisów i odrzucenie go.  

 

W projekcie nie mam sprecyzowane jasno, że przyłącza mają być oddzielne.

image.png.0feb72b2ba8c5ea89abc1de38c630be5.png

Więc jeśli prawo tego nie zabrania, może można po prostu podłączyć się pod kotłownię na dole. Na pewno widziałam, że 2 lokale mogą być zasilane z jednego miejsca i nie stanowi to problemu. 

 

Już w ostateczności jeśli jednak byłby to problem to myślałam, żeby po prostu zrobić grzanie elektyczne u góry (lokal 2) na czas odbioru. Bo zmiany technologii grzewczej są chyba dozwolone? Wtedy po odbiorze to po prostu scalić i podłączyć do pieca gazowego w lokalu 1. Może tak by było mniej zachodu. Oprócz dodatkowych prac instalatorskich.

 

Mam jeszcze kwestię banku (hipoteka), gdzie lokal zamierzaliśmy mieć, jeden, ale myślę, że to pewnie notarialnie można opracować, żeby ustanowić na drugim lokalu i jakoś podzielić zobowiązanie.

 

 

Edytowano przez Jovi666 (zobacz historię edycji)
Napisano

no to propozycja dla odważnych - samowola i jej legalizacja, tym bardziej, że to stare PnB

kwestia czy to się mieści w kryteriach, a wtedy to mało bolesna procedura

Napisano

Nie wiem czy aż tak odważna jestem :)

 

Jeszcze jedno pytanie- Dwulokalowy musi mieć osobne księgi? Bo problem bankowy przy dwulokalowym chyba tylko wtedy wystąpi jakby miałoby coś być kombinowane z księgami.

Napisano

skoro dom jednorodzinny, a nie bliźniak, to na mój gust jedna księga z ewentualną służebnością/ściami

7 minut temu, Jovi666 napisał:

Nie wiem czy aż tak odważna jestem :)

 

.....

a masz ciągłość tego PnB z 2013r?

Napisano

to zostaw te dwa lokale, rób co masz robić i tyle

ludzie żyją w połączonych mieszkaniach, z kwitami wspólnymi i rozłącznymi, na jednym/dwóch licznikach, co komu do tego, Twoja decyzja

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Powłoka poliuretanowa to obecnie najlepszy stosunek ceny do jakości dla osób, które chcą mieć dach  w prawie niezmienionej postaci "na lata". Pamiętaj, że  robocizna też jest ważna, chyba że sam pokryjesz  ten dach. Dodać trzeba też, że blacha blasze nierówna. Blachodachówka zazwyczaj teraz produkowana jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości niecałe 0,4 mm, a jeszcze parę lat temu  najczęściej spotykanym rozmiarem było 0,55 mm 
    • Herezja. Ch-ki B, C, czy D w zakresie zwarciowym są identyczne. Polecam Ci ten tekst z linku powyżej..  Selektywności nie da się uzyskać stosując klasyczne automaty nadprądowe.  Dla osiągnięcia selektywności trzeba by stosować zabezpieczenia selektywne na zasilaniu, ale energetyka się na to nie godzi. 
    • Masz "szybszy" B16 w tamtej skrzynce.     Zwarcie było na tyle silne, że "wybiło" wcześniej wyłącznik (B16 w skrzynce głównej), zanim ten w domowej skrzynce  zareagował Wyłączniki nadprądowe działają zarówno na przeciążenie, jak i zwarcie. Zadziała ten, który pierwszy wykryje przekroczenie granicy prądu zwarciowego — i ma najszybszy czas reakcji.   Jeśli tamten B16   był bliżej źródła zasilania (np. w skrzynce licznikowej lub głównej), to on mógł szybciej zareagować, przy zwarciu prąd "idzie do źródła", i pierwszy bezpiecznik, który to wykryje, wyłącza zasilanie.     Jeśli dwa bezpieczniki B16 są szeregowo, to nie ma gwarancji, że zadziała ten "bliżej zwarcia". Zadziała ten, który zareaguje szybciej — a czas reakcji bywa różny (nawet w identycznych modelach).       Gdy ten B16   wyłączył się, (najprawdopodobniej zabezpiecza całą instalację domową), zostało  odcięte zasilanie wszystkich obwodów — zarówno światła, jak i gniazd.       Jeśli ten B16 wyłącza się jako pierwszy przy zwarciu również w innych obwodach, prawdopodobnie, zabezpieczenia nie są dobrane selektywnie, główne zabezpieczenie powinno  mieć wyższy prąd lub charakterystykę C/D, a domowe np. B10., albo trzeba zastosować  C16 lub D16.      
    • 🏡 Szukasz sprawdzonego partnera w nieruchomościach w Polsce lub marzysz o własnym apartamencie w Turcji? Poznaj HEIM Estate – agencję, która przeprowadzi Cię przez cały proces zakupu, wynajmu lub inwestowania w nieruchomości w kraju, gwarantując indywidualne podejście i najlepszą, starannie wyselekcjonowaną ofertę rynku pierwotnego. https://heimestate.com/   A dla miłośników słońca i wakacyjnego klimatu polecamy Nieruchomości TURCJA – ekspertów w zakupie domów i apartamentów nad Morzem Śródziemnym. Zapewniają kompleksową obsługę i bezpieczeństwo transakcji, pomagając Ci spełnić marzenie o wyjątkowej nieruchomości w Turcji.   👉 Zaufaj profesjonalistom i zrealizuj swoje plany z najlepszymi! Sprawdź też Biuro Cypr Północny Nieruchomości – ekspertów w nieruchomościach na Cyprze. Dzięki ich wsparciu kupisz apartament lub willę w jednej z najpiękniejszych lokalizacji nad Morzem Śródziemnym, bezpiecznie i bez zbędnych formalności.   Cypr to nie tylko wspaniała pogoda przez cały rok, ale i atrakcyjne ceny, rosnąca wartość inwestycji i łatwość procesu zakupu dla obcokrajowców.   Skontaktuj się z CyprPółnocny.com.pl i spełnij swoje marzenie o kawałku raju pod palmami! 🌴
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...