Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano

Chciałbym wykonać zadaszenie tarasu z drewna. Taras ma wymiary 6,60mx4m. Wysokość przy ścianie budynku wynosiłaby 2,7m. Ile belek i o jaki przekrojach użyć ? Jakie przekroje krokwi ? Na konstrukcji drewniane byłby poliwęglan komorowy lub zwijana tkanina. Jakie drewno - lite czy klejone ? Wszelkie porady mile widziane.

Napisano

Na wstępie trzeba rozrysować taras, zastanowić się nad konstrukcją wsporczą (na wzór altan lub innych zadaszeń). Od ilości słupów będzie zależała ilość kolejnych elementów, ich przekroje, wzmocnienia, elementy wsporcze, usztywniające. Z tego zrobi się mały ganek o powierzchni rzutu prawie 30 m2 (26.4 m2 dokładnie). Podpatrz rysunki altan u znajomych, sąsiadów lub w firmach, które sie tym zajmują profesjonalnie. Możesz też zastanowić się nad zadaszeniem z płótna, funkcjonującym tylko w sezonie. To już tak chyba częściowo poza tematem jako ciekawostka. 

https://budujemydom.pl/irbj/aktualnosci/91154-markiza-pergola-dla-komfortowej-ochrony-przed-sloncem-deszczem-i-wiatrem

391011-85de-970x0_markilux-pergola-07.jp

  • 6 miesiące temu...
Napisano

Solidne stałe zadaszenia z konstrukcją drewnianą lub metalową są solidniejsze i dużo lepiej spełniają oczekiwania inwestorów, niż zadaszenia sezonowe.

Zimą chronią przed śniegiem meble i inne sprzęty.

Na konstrukcję używa się drewna litego i klejonego. Ważne, aby drewno było zdrowe, wytrzymałe i zaimpregnowane, najlepiej przemysłowo. Do budowy należy używać zabezpieczonego już budulca. W trakcie eksploatacji trzeba go co kilka lat konserwować.

W przypadku domów o nowoczesnej, prostej bryle, do tarasu na ogół dobudowuje się zadaszenie z metalowym szkieletem ze stali bądź aluminium. Elementy są malowane proszkowo na dowolny kolor. Taki daszek może być wygięty w łuk.

 

 

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Właśnie planuje wiosną-latem zrobic zadaszenie nad tarasem. 

Zastanawiam się nad zadaszeniem z poliweglanu, ale nie jestem pewna czy się do końca sprawdzi w mocno nasłonecznionym miejscu. 

Napisano

Płyty z poliwęglanu nie zapewniają szczelnej bariery dla promieni słonecznych. Niemniej jednak rozpraszają je i dają poczucie komfortu osobom wypoczywającym na tarasie. Jeżeli zależy nam na znacznym zacienieniu, możemy zastosować płyty dymione.

Poliwęglan wybierany jest przez wielu inwestorow. Jest lekki i elastyczny. Nadaje się zarówno na konstrukcje drewniane, jak i metalowe.

 

Napisano

Poliwęglan pewnie by się w takim razie sprawdził. Biore pod uwagę jeszcze zrobienie jakiegoś  nieprzezroczystego daszka, bo miejsce jest bardzo słoneczne. 

Napisano

Nieprzezroczyste poszycie można wykonać z blachy lub gontów bitumicznych. Oprócz tego, że będzie wyglądać masywniej i stworzy głębszy cień na tarasie, to może znacznie ograniczyć ilość światła wpadającego do domu przez tarasowe przeszklenia.

Pod gontami bitumicznymi konieczne jest ułożenie sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych. Pod blachę wystarczą łaty i kontrłaty.

 

Napisano
2 godziny temu, Lucy75 napisał:

Poliwęglan pewnie by się w takim razie sprawdził. Biore pod uwagę jeszcze zrobienie jakiegoś  nieprzezroczystego daszka, bo miejsce jest bardzo słoneczne. 

Skoro jest słonecznie, a daszek ma być stały i nieprzeźroczysty  - to zastanów się nad panelami fotowolt. jako element zadaszenia - nawet gdzies widzialem taki panele jako krycie dachu.

6.60 x 4 m to razem z "okapami" całkiem dużo miejsca na "elektrownię".

Napisano

Bardzo dziękuje za rady. Chodzi raczej o zwykłe zadaszenie bez paneli. Choć to to ciekawa opcja. znajomi mają, ale są głośne, gdy pada duzy deszcz. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hmm... ja się zastanawiam nad instalacją pompy ciepła z ich oferty. W Krakowie przodują. Myślisz, że są zorientowani w temacie rachunków?
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...