Skocz do zawartości

Wadą oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe


Recommended Posts

Jedną wadą przydomowej oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe pod studzienką rozdzielczą. Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskórną, przestaje odbierać oczyszczone ścieki - mówią Kinga i Krzysiek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy oczyszczalnię użytkują od 2014 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/31272-wada-oczyszczalni-jest-za-malo-chlonne-zloze-piaskowo-zwirowe

Link do komentarza
Rozumiem, że zmienne warunki gruntowo-wodne mogą wpłynąć na awarię oczyszczalni przydomowej, czyli zostaniemy z przysłowiową "nogą w nocniku" W tym przypadku przysłowie jest jak najbardziej trafne.
Link do komentarza

Nikt nie twierdzi, ze oczyszczalnia, jako złożony system, jest bezawaryjna. W Nasz redakcyjny kolega Janusz również musiał zmierzyć się z tym faktem i wymienić złoże. Powstał nawet artykuł na ten temat.

https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/23675-remont-oczyszczalni-sciekow-z-drenazem-rozsaczajacym-krok-po-kroku

Link do komentarza
1 godzinę temu, Pomocnik napisał:

Jedną wadą przydomowej oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe pod studzienką rozdzielczą. Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskórną, przestaje odbierać oczyszczone ścieki

Cyt. z artykułu:

"Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskórną, przestaje odbierać oczyszczone ścieki. Z tego powodu włożyłem do studni pompę zanurzalną i wąż, przez który odprowadzam nadmiar cieczy w dalsze części działki. Na szczęście, posesja jest bardzo duża, a woda czysta i bez przykrego zapachu, mogę to robić bez uszczerbku dla kogokolwiek. Jednak na małych posesjach może to być kłopot."

 

No tak - ale przecież można, jeśli przepuszczalność gruntu pozwala i poziom wody gruntowej oraz wielkość działki o odległośi od sąsiadów - oczyszczone ścieki rozprowadzać drenami pod pow. ziemi. Czyli powiększyć to złoże piaskowo żwirowe.

Takie rozwiązanie stosowane było (jest?)  przy 3-komorowych dołach Ohmsa (może nie pomyliłem pisowni) i za filtrem (który był jakby 4 komorą) - były dreny rozprowadzające oczyszczoną wodę po terenie.   

Link do komentarza

Podstawą do dobrego i długiego funkcjonowania naszej oczyszczalni jest przede wszystkim odpowiedni dobór rozwiązania. W takim przypadku gdzie występują wysoko wody gruntowe i mogą zalewać nam drenaż należy wykonać przepompownie i zrobić drenaż  "w nasypie". W takim przypadku wody gruntowe nigdy nie zaleją nam odbiornika a drenaż będzie służył nam latami.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, Eksperci Eko-Bio napisał:

należy wykonać przepompownie i zrobić drenaż  "w nasypie"

Co jednak zwiększa koszty funkcjonowania oczyszczalni, a i budowy, bo i przepompownia, zasilanie, i zbiornik musi być odpowiednio osadzony, by go te wody nie wyparły - chyba?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...