Skocz do zawartości

Lambda, różnie po przecinku, czy dużo znaczą?


Recommended Posts

Napisano

Różnice pomiędzy wartością współczynnika lambda dla poszczególnych odmian styropianu najlepiej  przedstawić przy pomocy wartości %. Np. różnica pomiędzy styropianem DALMATYŃCZYK fasada, a styropianem TERMONIUM PLUS fasada to ok. 30% (o tyle lepiej TERMONIUM PLUS izoluje od DALMATYŃCZYKA) i taką też proporcję trzeba przełożyć na grubość ocieplenia. Mniejsza wartość lambda oznacza lepsze właściwości izolacyjne. TERMONIUM PLUS fasada przy grubości 15 cm będzie z takim samym skutkiem chronił budynek jak DALMATYŃCZYK fasada o grubości 21 cm. W tej sytuacji mamy taka sama ochronę cieplną budynku, ale przy jak różnych grubościach... Zastosowanie grubszej warstwy styropianu (tańszy ale grubszy), może okazać się w końcowym efekcie droższym rozwiązaniem po uwzględnieniu kosztów związanych z:  obróbkami blacharskimi, parapetami, sposobem wykończenia otworów okiennych, zastosowaniem odpowiedniej długości łączników mechanicznych, itp. Każdą inwestycję należy traktować indywidualnie w zależności od rozwiązań zawartych w projekcie, oczekiwań inwestora, itp. Często grubsze warstwy ocieplenia nie mogą być zastosowane z uwagi na ograniczenia wynikające z istniejącego budynku i jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów o wyższej sprawności.

Napisano
35 minut temu, Eksperci Termo Organika napisał:

najlepiej  przedstawić przy pomocy wartości %

No i konkretnie dla zacytowanych

Dnia 23.10.2019 o 13:18, mariusz1992 napisał:

0,044 i 0,031

jak to wyjdzie?

 

Czy to jeszcze zależy od producenta?

Ta sama lambda u jednego równa jest takiej samej u innego producenta?

Czy każdy definiuje sobie?

Napisano
12 minut temu, uroboros napisał:

jak to wyjdzie?

Już doczytałem :icon_rolleyes:

Dalmatyńczyk ma 0,044, a Termonium 0,031 :91_thumbsup:

  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Dnia 24.10.2019 o 07:35, aaaa napisał:

nie

Bzdury na resorach to piukuś przy tym co wypisujesz. Pomiędzy  współczynnikiem 0,044 a 0,031 jest przepaś a ty gościowi piszesz że nie ma różnicy. Jedynie co to lepiej sie zastosuj do swojej złotej myśli.

Cytat

 Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Napisano

44/31 wychodzi prawie tyle samo, co 21/15. 1.419 do 1.4. Także  załóżmy że 6 cm styropianu x 200 m2 elewacji = 12m3. Tyle mniej styropianu musimy kupić na pokrycie 200 m2 elewacji.

Teraz trzeba sprawdzić cenę i jakieś oszczędności w samym "towarze" już mamy.

 

56, 49 zł/0.3 m3 (Termonium Plus) x40 = 2259.6 zł

38,79 zł/0.3 m3 (Dalmatyńczyk) x40 = 1551.6

 

Dopłacamy 708 zł na 200m2 elewacji. Potem już tylko oszczędności :)

 

Napisano
Dnia 24.10.2019 o 15:51, Eksperci Termo Organika napisał:

TERMONIUM PLUS fasada przy grubości 15 cm będzie z takim samym skutkiem chronił budynek jak DALMATYŃCZYK fasada o grubości 21 cm. W tej sytuacji mamy taka sama ochronę cieplną budynku, ale przy jak różnych grubościach...

 

17 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

44/31 wychodzi prawie tyle samo, co 21/15

Prawie robi wielką różnicę. Zacytowałem eksperta bo nie mam czasu szukać innego przykładu. Widać wyraźnie że zimniejszego materiału trzeba dać o 6 cm więcej niż cieplejszego ale już porównując te same grubości to materiału izolacyjnego suma składowych wychodzi całkiem spora. trzeba też wspomnieć że bywają przypadki gdzie ograniczają nas wymiary zewnętrzne i wtedy skazani jesteśmy na zastosowanie "cieplejszego"  a tym samym cieńszego ocielenia w porównaniu z tym "zimniejszym".

Napisano
16 godzin temu, mhtyl napisał:

 

Prawie robi wielką różnicę. Zacytowałem eksperta bo nie mam czasu szukać innego przykładu. Widać wyraźnie że zimniejszego materiału trzeba dać o 6 cm więcej niż cieplejszego ale już porównując te same grubości to materiału izolacyjnego suma składowych wychodzi całkiem spora. trzeba też wspomnieć że bywają przypadki gdzie ograniczają nas wymiary zewnętrzne i wtedy skazani jesteśmy na zastosowanie "cieplejszego"  a tym samym cieńszego ocielenia w porównaniu z tym "zimniejszym".

jak 1.419 do 1.4 :) Oczywiście, że nie zawsze mamy do czynienia z ogromna połacią ściany i jednym oknem na środku :) Tak czy inaczej - warto rozważyć czy te 708 zł to nadpłata, czy też przemyślana inwestycja?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
    • Nie ma żadnej potrzeby dokładania czegokolwiek. Powiem nawet więcej, wewnętrzne ocieplenie może stwarzać niechciane problemy, bo zmieni rozkład temperatur w ścianie i punkt zamarzania pary wodnej może przesunąć się na cegłę ściany i cegła będzie kruszała. Dlatego tynkuj spokojnie i nie zawracaj sobie głowy.       Nie. To tylko pozornie poprawi izolacyjność, ale powtarzam, może narobić wiele szkód. Wewnętrzne docieplenia w ogóle stwarzają wiele problemów, czego na Twojej trzcinie uniknięto, tynkując ją wapnem. Które dość skutecznie wychwytuje parę wodną. Ale nie warto w to wchodzić, skoro masz docieplenie na zewnątrz.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...