Skocz do zawartości

Lambda, różnie po przecinku, czy dużo znaczą?


Recommended Posts

Napisano

Różnice pomiędzy wartością współczynnika lambda dla poszczególnych odmian styropianu najlepiej  przedstawić przy pomocy wartości %. Np. różnica pomiędzy styropianem DALMATYŃCZYK fasada, a styropianem TERMONIUM PLUS fasada to ok. 30% (o tyle lepiej TERMONIUM PLUS izoluje od DALMATYŃCZYKA) i taką też proporcję trzeba przełożyć na grubość ocieplenia. Mniejsza wartość lambda oznacza lepsze właściwości izolacyjne. TERMONIUM PLUS fasada przy grubości 15 cm będzie z takim samym skutkiem chronił budynek jak DALMATYŃCZYK fasada o grubości 21 cm. W tej sytuacji mamy taka sama ochronę cieplną budynku, ale przy jak różnych grubościach... Zastosowanie grubszej warstwy styropianu (tańszy ale grubszy), może okazać się w końcowym efekcie droższym rozwiązaniem po uwzględnieniu kosztów związanych z:  obróbkami blacharskimi, parapetami, sposobem wykończenia otworów okiennych, zastosowaniem odpowiedniej długości łączników mechanicznych, itp. Każdą inwestycję należy traktować indywidualnie w zależności od rozwiązań zawartych w projekcie, oczekiwań inwestora, itp. Często grubsze warstwy ocieplenia nie mogą być zastosowane z uwagi na ograniczenia wynikające z istniejącego budynku i jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów o wyższej sprawności.

Napisano
35 minut temu, Eksperci Termo Organika napisał:

najlepiej  przedstawić przy pomocy wartości %

No i konkretnie dla zacytowanych

Dnia 23.10.2019 o 13:18, mariusz1992 napisał:

0,044 i 0,031

jak to wyjdzie?

 

Czy to jeszcze zależy od producenta?

Ta sama lambda u jednego równa jest takiej samej u innego producenta?

Czy każdy definiuje sobie?

Napisano
12 minut temu, uroboros napisał:

jak to wyjdzie?

Już doczytałem :icon_rolleyes:

Dalmatyńczyk ma 0,044, a Termonium 0,031 :91_thumbsup:

  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Dnia 24.10.2019 o 07:35, aaaa napisał:

nie

Bzdury na resorach to piukuś przy tym co wypisujesz. Pomiędzy  współczynnikiem 0,044 a 0,031 jest przepaś a ty gościowi piszesz że nie ma różnicy. Jedynie co to lepiej sie zastosuj do swojej złotej myśli.

Cytat

 Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Napisano

44/31 wychodzi prawie tyle samo, co 21/15. 1.419 do 1.4. Także  załóżmy że 6 cm styropianu x 200 m2 elewacji = 12m3. Tyle mniej styropianu musimy kupić na pokrycie 200 m2 elewacji.

Teraz trzeba sprawdzić cenę i jakieś oszczędności w samym "towarze" już mamy.

 

56, 49 zł/0.3 m3 (Termonium Plus) x40 = 2259.6 zł

38,79 zł/0.3 m3 (Dalmatyńczyk) x40 = 1551.6

 

Dopłacamy 708 zł na 200m2 elewacji. Potem już tylko oszczędności :)

 

Napisano
Dnia 24.10.2019 o 15:51, Eksperci Termo Organika napisał:

TERMONIUM PLUS fasada przy grubości 15 cm będzie z takim samym skutkiem chronił budynek jak DALMATYŃCZYK fasada o grubości 21 cm. W tej sytuacji mamy taka sama ochronę cieplną budynku, ale przy jak różnych grubościach...

 

17 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

44/31 wychodzi prawie tyle samo, co 21/15

Prawie robi wielką różnicę. Zacytowałem eksperta bo nie mam czasu szukać innego przykładu. Widać wyraźnie że zimniejszego materiału trzeba dać o 6 cm więcej niż cieplejszego ale już porównując te same grubości to materiału izolacyjnego suma składowych wychodzi całkiem spora. trzeba też wspomnieć że bywają przypadki gdzie ograniczają nas wymiary zewnętrzne i wtedy skazani jesteśmy na zastosowanie "cieplejszego"  a tym samym cieńszego ocielenia w porównaniu z tym "zimniejszym".

Napisano
16 godzin temu, mhtyl napisał:

 

Prawie robi wielką różnicę. Zacytowałem eksperta bo nie mam czasu szukać innego przykładu. Widać wyraźnie że zimniejszego materiału trzeba dać o 6 cm więcej niż cieplejszego ale już porównując te same grubości to materiału izolacyjnego suma składowych wychodzi całkiem spora. trzeba też wspomnieć że bywają przypadki gdzie ograniczają nas wymiary zewnętrzne i wtedy skazani jesteśmy na zastosowanie "cieplejszego"  a tym samym cieńszego ocielenia w porównaniu z tym "zimniejszym".

jak 1.419 do 1.4 :) Oczywiście, że nie zawsze mamy do czynienia z ogromna połacią ściany i jednym oknem na środku :) Tak czy inaczej - warto rozważyć czy te 708 zł to nadpłata, czy też przemyślana inwestycja?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam duży problem a mianowicie muszę wypełnić otwór w suficie o głębokości ok 25-20 cm kotwą chemiczną najszczelniej jak się da. Aplikacja może odbyć się od dołu do góry...inaczej sie nie da. Dzióbek do aplikacji ma dlugość 10-15 cm  czyli zostanie pusta przestrzeń 10-15 cm .Jak to zrobić wg Was, żeby wcisnąć tę masę najdalej jak się da, najlepiej do samego końca pod górę. Myślałem, żeby jakimś kołkiem tam to wcinąć ale możnaby jakoś ten "dzióbek " przedłużyć ....? To taka nietypowa sytuacja, co radzicie ?Jakies pomysły ?    Drugie pytanie - czy znacie jakaś kotwę chemiczną dedykowaną do sufitów , dachów ? właśnie z dłuższym "dzióbkiem" do aplikacji? Czy wystarczy zwykła z marketu budowlanego? Aczkolwiek patrzyłem tam to bieda straszna  o doradztwie nie wspominam, bo co jeden sprzedawca to lepsze "porady" daje ...
    • Rozumiem że się niecierpliwisz, ale mnożenie tematów nie ma sensu. Ten pierwszy został zauważony przez tych którzy są na forum w weekendy, ale pewnie nikt nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć. Ja też Ci nie podpowiem, bo znam się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, a prąd - jak wiadomo - płynie równo dobrze zarówno z górki jak i pod górkę, więc analogii z wodą tu nie ma.  Pewnie dopiero w poniedziałek pojawią się specjaliści.
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...