Skocz do zawartości

gniazdka, włączniki światła


brachu

Recommended Posts

Na jakiej wysokości dawać gniazdka? Byłem ostatnio w Niemczech i tam są na wysokości 110 cm zarówno gniazdka jak i włączniki światła. W Polsce obowiązuje zasada jeszcze, że gniazdka przy podłodze na wysokości 20 cm, a włączniki światła na 140 cm. Które rozwiązanie jest lepsze? W sumie zużycie kabli jest porównywalne, więc koszt nie wchodzi w gre.
Link do komentarza
Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest danie na wysokości europejskiej, choć tak naprawdę nie wiem w których krajach to obowiązuje. Bezpieczniej dla małych dzieci, które dopiero raczkują czy zaczynają chodzić. Dla tych małych odkrywców nie ma żeby niemożliwych. Wygodniej również dla ludzi starszych czy niepełnosprawnych. Może nie od razu człowiek przyzwyczai się do takiej wysokości, bo to jednak trudne po tylu latach, ale też nie jest uciążliwe. Poza tym żeby włączyć coś do gniazdka nie trzeba się schylać. A wiadomo, że każdy lubi sobie ułatwiać życie i wyciąga często za kabel a nie za główkę co może spowodować wyrwanie kabla.
Poprawię jednak co nie co podane wysokości: gniazdka u nas są na wysokości 25-30 cm (w zależności czy jest podłoga już wykonana czy nie), w łazience zaś 110cm, w kuchni 120cm. Włączniki standardowo 140 cm.
Link do komentarza
Wydaje mi się, że nie powinniśmy nic zmieniać. To jest lepsze rozwiązanie. A dlaczego. W Niemczech jak się coś podłączy do gniazdka kable wiszą wysoko, a nie przy podłodze. Teraz część można schować w listwach przypodłogowych. Poza tym istnieją zaślepki na gniazdka dla bezpieczeństwa dzieci. Do wysokości włączników każdy się już przyzwyczaił. Ma na wysokości oczu i zawsze trafi po ciemku. Mi osobiście ciężko byłoby się przestawić.
Link do komentarza
Nie wszystko co zagraniczne jest lepsze. Uwierzmy rowniez w to ze u nas tez cos moze byc dobrego. "Polskie" rozwiazania jesli chodzi o gniazdka i wlacziki tez sa dla mnie lepsze. Moze dla tego ze jsetm oosba raczej wysaoka to szkanie wlacznika na wys. 110 cm nie jest dla mnie idealnym rozwiazaniem.
P.S.: Strzalki skretu w prawo na skrzyzowaniach chciano nam zlikwidowac (co za baran? ) a w niemczech zaczeli je wprowadzac jako dobre i uzasadnione rozwiazanie.

Pzdr.
Link do komentarza
Cze.Wysokości gniazdek w pomieszczeniach mokrych typu pralnia ,łazienka to lepiej przestrzegać w/g polskich norm
bo w razie wypadku mogą być kłopoty z odszkodowaniem,a resztę najlepiej rozplanować na wysokościach najlepszego dostępu do sprzętów i własnych preferencji.,np; włączniki na wys 1m aby maluchy mogły je przełączać.
Pozdro
Link do komentarza
Wysokość montażu osprzetu. Norma przewiduje miejsca na instalację elektryczna. Ale najważniejsza logika i wygoda.
Lubisz się schylać dja gniazda nad podłogą. Ale do odkurzacza wygodniej pod wyłącznikiem przy wejściu do pokoju. W kuchni zdecydowanie powyżej blatów roboczych. W okolicach stołu, tak aby bez wstawania móc z nich korzystać. Tyle o gniazdach.
Łączniki? Czym załączasz? Ręką, dłonią, łokciem, kolanem, stopą? Umieść je tam gdzie najłatwiej sięgnąć. Lubisz unosić dłonie na wysokość 1,5 m , to omieść je na tej wysokości. Radzę, rób tak, aby było ci wygodnie. To podstawowa zada. Niemcy umieszczają łączniki na wysokości opuszczonej dłoni. Niby wygodnie. Nie zawsze. Trudniej trafić.
A może zamiast łączników czujki obecności?
Andej
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gniazdka umieszczone nisko są wygodne i nie szpecą ścian. łatwiej podłączyć przedłużacz, kable od różnych lampek czy przedłużaczy można zgrabnie ukryć za meblami. To się zmienia gdy mamy dzieci - zwłaszcza małe. Wtedy najlepiej umieścić je na poziomie włączników światła i udawać, że tak ma być.
Pozdrawiam

PS.
Przepraszam za błąd stylistyczny. Mam oczywiście na myśli gniazdka.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja zawsze skakałem do włączników, i zawsze miałem siniaki na kolanach od ściany. Dobrym pomysłem są jakieś małe lampki na stolikach itp. Nie w każdym pokoju, ale w dziecinnym czy w salonie, żeby dziecko mogło się swobodnie poruszać po niektórych pomieszczeniach samodzielnie bez ciągłego proszenia o zapalenie światła. Włączniki można obniżyć o jakieś 10-15 cm, ale żeby nam dorosłym było wygodnie. Mam zamiar zrobić tak u siebie, a gniazdka zostawić przy podłodze jak były.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...