Skocz do zawartości

Taras na płycie betonowej


Recommended Posts

Witam serdecznie,

chciałbym zasięgnąć porady dotyczącej sposobu wykonania schodów wejściowych i tarasu z płyty lub kostki brukowej, w miejscu w którym obecnie znajduje się nie do końca przemyślana wylewka z betonu.
Plan jest taki aby na obecnej wylewce wymurować murek z bloczków fundamentowych, następnie zasypać wnętrze piaskiem, zagęścić i ułożyć płyty lub kostkę.

Zadanie wydaje się stosunkowo proste jednak mam kilka wątpliwości natury technicznej które mam nadzieje rozwiejecie ;) :

1. Czy taki murek mogę murować bezpośrednio na obecnej wylewce czy należy tutaj zastosować jakąś izolację pomiędzy betonem a planowanym murem?

2. Czy istnieje ryzyko "rozjechania" się takiego muru pod wpływem późniejszego zagęszczania piasku i podsypki pod kostkę brukową? Jeśli tak, w jaki sposób się przed tym uchronić?
3. Jak rozwiązać kwestię izolacji piasku od ściany budynku? Budynek jest ocieplony 10cm styropianem.
4. Czy pod stopnie schodowe wykonać podmurówkę czy obsadzenie ich na piasku i podsypce zda egzamin?

Załączam wizualizację obiektu, niestety nie zawiera wymiarowania więc podaję przybliżone wymiary: wysokość muru do wyższego poziomu kostki to około 50cm, całkowita szerokość obu poziomów 10m, długość 5m.

 

Dziękuję za wszelkie porady,
Pozdrawiam,

Mariusz


2b91b0376b057.jpg
 

47f32b3639ed7.jpg

Link do komentarza

W ogólnym zarysie takie tarasy wymagają utworzenia stabilnego obramowania  i  z  możliwością odprowadzenia wody opadowej. Rozwiązania techniczne mogą być różne - poczynając od np. palisady z gotowych tralek po mur z dekoracyjnych pustaków betonowych z ewentualnym zbrojeniem. O doborze odpowiedniego rozwiązania decydować będzie wysokość wyniesienia ponad teren. Wzdłuż ścian budynku należy ułożyć izolację z folii, papy chroniącą mur od wilgoci z podsypki piaskowej.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
33 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

 możliwością odprowadzenia wody opadowej

To jest BARDZO WAŻNE!!!

Bez tego powstanie basen i mróz zrobi swoje...

Link do komentarza
3 minuty temu, bobiczek napisał:

drenaż z odprowadzeniem, dopiero na to żwir i cała reszta

To chyba dobre rozwiązanie.

 

Aleee...

Ta "nie do końca przemyślana wylewka z betonu" jest pewnie pozioma, bądź prawie pozioma - lepie byłoby, żeby miała spory spadek, tak koło 5%, rury drenażowe ciut zatopione w wylewce, żeby nie tworzyły się na styku wylewka/mur lokalne jeziorka - wszak rurka drenażowa wprost położona na wylewce nie odprowadzi całej wody, choćby ze względu na grubość ścianki rury, ewentualnego osadzania się mułu na dnie/boku położonej rury...

 

Może przesadzam, ale mam bujną wyobraźnię, wiem, że "woda to wredna suka" i dużo potrafi...

 

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi, widzę że trafiłem w odpowiednie miejsce ;) 

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

W ogólnym zarysie takie tarasy wymagają utworzenia stabilnego obramowania  i  z  możliwością odprowadzenia wody opadowej. Rozwiązania techniczne mogą być różne - poczynając od np. palisady z gotowych tralek po mur z dekoracyjnych pustaków betonowych z ewentualnym zbrojeniem. O doborze odpowiedniego rozwiązania decydować będzie wysokość wyniesienia ponad teren. Wzdłuż ścian budynku należy ułożyć izolację z folii, papy chroniącą mur od wilgoci z podsypki piaskowej.

Mur ma być wysokości około 80cm, z czego w najwyższym punkcie około 60cm będzie pełniło funkcję oporową dla podsypki i nawierzchni. Chciałbym pozostać przy bloczkach fundamentowych kładzionych na płasko ze względu na cenę. Zostaną one docelowo wykończone z zewnątrz. W jaki sposób mógłbym takie bloczki "zakotwić do płyty betonowej? Moze pionowe nawierty w płycie i szpilki przeszywające co 2 bloczek (głośno myślę...) ?

 

4 godziny temu, uroboros napisał:

To jest BARDZO WAŻNE!!!

Bez tego powstanie basen i mróz zrobi swoje...

 

2 godziny temu, bobiczek napisał:

Zastanawiam się jak pozbyć się tej wody z płyty. Jakiś drenaż z odprowadzeniem, dopiero na to żwir i cała reszta?

No bo skuwanie i wywóz tej wylewki to nie jest już chyba dobre rozwiązanie (kosztowne i dosyć ciężkie w wykonaniu)

 

Bardzo cenna uwaga z odprowadzeniem wody.

Spadek płyty betonowej jest duży, to ponad 10cm w poziomie oczywiście "od sciany".  Czy taki drenaż w postaci kilku (ilu?) rur poprowadzonych od ściany w kierunku krawędzi zgodnie ze spadkiem, następnie połączonych w główna poprzeczną odpływową byłby dobrym rozwiązaniem? Wyszło by z tego coś w rodzaju grzebienia. Mam dostęp do piły tarczowej do betonu, mógłbym naciąć rowki pod rury.

Na rurę rozumiem żwir, włókninę zabezpieczającą przez zamuleniem warstwy drenażu, dopiero na końcu warstwy podsypki?  Jeśli wizja drenażu ma sens, naszkicuję ją wieczorem .

Pozdrawiam,

Mariusz

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • dodatkowo: - wszystkie normy akustyczne danych materiałów są badane tylko na materiałach pełnych bez żadnych bruzd i dodatkowo w warunkach laboratoryjnych (sam producent potwierdził że nie robi się badań na materiale który został już naruszony).  
    • kroki jakie wykonałem: - jak masz możliwość wejścia do sąsiadów i wykonania fotek łazienki to byłoby przydatne ale nie konieczne - zgłosiłem sprawę do dewelopera jako reklamacje - deweloper przekazał sprawę zarządcy - ustalane było czy była zgoda na takie przeróbki - była wizja lokalna zarządcy (wiadomo że potwierdziło się że rury są w ścianie) - zarządca po wizji nakazał sąsiadce przywrócić ściany do stanu pierwotnego (sąsiadów zlali temat) - zgłosiłem zgłosiłem sprawę do Nadzoru budowlanego przez Epuap - nadzór wykonał wizje lokalną u sąsiadki oczywiście potwierdziło się wkucie - wykonałem na własną rękę jeszcze ekspertyzę/orzeczenie techniczne  ściany które wykazało że masa ściany jest za mała(rzeczoznawca budowlany) - był sprawdzane projekty czy ktoś czasem nie zezwolił na zmianę usytuowania rur itd. - Nadzór przesłuchiwał również budowlańca który wykonywał prace remontowe u sąsiadów. z tego co wiem w PINB'ach takich spraw zaczyna przybywać właściwie są zalewani tego typu sprawami. u nas ludzie dopiero zaczynają dochodzić swoich praw jeśli chodzi o sprawy akustyki we własnych mieszkaniach, mój brat który jest inżynierem budownictwa w Niemczech mówi że tam akustyka to bardzo poważny temat i nie wmawia się lodżia takich głupot jak to że mogli sobie wybudować dom, Ogólnie na forach u nas opisując takie sprawy możemy napotkać tylko i wyłącznie hejt. powołałem się na: - Co do zasady w obiektach wielorodzinnych obowiązuje zakaz pogarszania akustyki już po wybudowaniu budynku mieszkalnego. - instrukcji użytkowania lokalu(w regulaminie mamy wpisane że jest zakaz wkuwania) oraz na: rt. 5.pkt 1 Ustawy Prawo Budowlane a w szczególności rozdział IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i stanowią wadę trwałą w tej części obiektu. Zgodnie z § 323. 1 W.T . Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. PS:staram się aktualizować temat na forach aby pomóc innym jak sobie z tym radzić. mogę powiedzieć tylko tyle że na pewno nie odpuszczę nawet jakby to miało trwać jeszcze 5 lat
    • Witam  wszystkich chciałbym się poradzić gdyż robię dla dziecka pokój  w starym pomieszczeniu przylegającym do domu  i będę dostawial ściankę porothermu 10  przy starej ścianie zewnętrznej.   Z hasioka ogólnie całość jest z zewnątrz ocieplona styropianem ,pytanie moje brzmi czy murujc nowa ścianę jest konieczność dania dodatkowej izolacji między ścianami jakąś wełną 50 czy nie trzeba?
    • Co to za działanie, jak od początku listopada ciemno, głucho i ponuro.
    • Napisaliśmy obszerny artykuł o działaniu instalacji fotowoltaicznej w zimie + wykres wydajności instalacji przez cały rok. Zapraszamy do lektury: https://evolive.pl/fotowoltaika-zima/   Poniżej wykres dla instalacji 6,3kW:
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...