Skocz do zawartości

Przekształcenie działki


ewaneska

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam, powiedzcie mi od czego zacząć?

 

Teściowa ma działkę, którą chce przepisać na męża. Działka jest o powierzchni 8707 m2. Teściowa dostała tą działkę od swojej mamy. Na akcie notarialnym widnieje jako Grunty orne zadrzewione i zakrzewione, pastwiska trwałe i grunty pod wodą i powierzchniami płynącymi. Natomiast w księdze wieczystej jest wpis PS - Pastwiska trwałe. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Planujemy przekształcić polowe działki na budowlaną, podzielić na 4 działki i drogę. Sprzedać 3 działki a na jednej się wybudować.

 

Gdzie mogę się dowiedzieć jakiej klasy jest ziemia? Na jakie koszty mam się przygotować? i jak krok po kroku wykonać nasz plan? Będą wdzięczna za każdą wskazówkę.

 

Acha, działka jest między innymi domami, jest dojazd do drogi asfaltowej i podprowadzone są wszystkie media.

Edytowano przez ewaneska (zobacz historię edycji)
Napisano
9 minut temu, ewaneska napisał:

grunty pod wodą i powierzchniami płynącymi

A powinno się na takim gruncie w ogóle myśleć o budowaniu domu??? :zalamka:

Napisano

A kiedy ona jest tylko mała? Na wiosnę rozlewa? Teren jest podmokły? Może na te działki gmina nie wyda warunków zabudowy - bo chyba nie powinna...

25 minut temu, ewaneska napisał:

działka jest między innymi domami, jest dojazd do drogi asfaltowej i podprowadzone są wszystkie media.

Tego nie odczytałem po edytowaniu pierwszego postu...

 

Co do szczegółów - popytaj sąsiadów tej działki i w gminie...

Napisano
1 godzinę temu, ewaneska napisał:

Gdzie mogę się dowiedzieć jakiej klasy jest ziemia? Na jakie koszty mam się przygotować? i jak krok po kroku wykonać nasz plan? Będą wdzięczna za każdą wskazówkę.

Najpierw udaj się do gminy i tam wszystkiego sie dowiesz. Gdy będziesz wiedziała na czym stoisz, napisz u powiemy jakie kroki następne masz poczynić. Bo jak na razie to doradzanie jest po próżnicy, za dużo niewiadomych.

Jedyna rzecz pewna to jeżeli jest MPZP to aby tą działkę zakwalifikowano pod zabudowę jednorodzinną może trochę wody w tej rzeczce upłynąć zanim zostanie ona przekształcona.

Napisano
2 godziny temu, ewaneska napisał:

działka jest między innymi domami,

Jakoś na te domy właściciele sąsiednich działek musieli dostać warunki zabudowy, no chyba, że są samowolkami budowlanymi...

Napisano
1 minutę temu, uroboros napisał:

Jakoś na te domy właściciele sąsiednich działek musieli dostać warunki zabudowy, no chyba, że są samowolkami budowlanymi...

Prawdopodobnie gdy był uchwalany MPZP właściciele zgłosili te działki do planu, a mama autorki tematu przespała temat albo z powodu jakiś tam warunków nie została ta działka ujęta w planie pod zabudowę.

Napisano

A więc - poinformuje gmina i tam należy się udać...

Napisano

Do urzędu miasta, bo to tereny miejskie. I nie ma tam MPZP. 

Z tego co się zdążyłam zorientować to muszę wystąpic o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. A potem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Tylko zastanawiam się kiedy podzielić ta działkę, bo nie chcemy całej przekształcać, bo mnie podatek od nieruchomości uderzy po kieszeni. 

 

Czy ma znaczenie, czy to są pastwiska czy grunty rolne?

Napisano
28 minut temu, ewaneska napisał:

I nie ma tam MPZP. 

Nie ma w ogóle czy ten teren gdzie chciałabyś sie wybudować nie jest ujęty w planie, bo to kolosalna różnica. Bo pisałaś wcześniej

5 godzin temu, ewaneska napisał:

. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli dla tego terenu nie ma MPZP to występujesz o WZiZT

O odrolnienie wystąpisz gdy będziesz miała już PnB, kwestia odrolnienia wiąże się jaka klasa ziemi jest na tej działce, np powyżej klasy IV odrolnienie następuje że tak się wyrażę z urzędu.

Co do podziału działek to musisz sie już określić przy wystąpieniu o WZ. O podatek od nieruchomości nie musisz sie martwić bo uzależniony jest on od klasy ziemi i o ile będziesz płacić podatek to będzie to podatek rolny, od nieruchomości będziesz płacić jak się wybudujesz.

Nie ma znaczenia czy to pastwiska czy gruntu orne, ważne jest jaka klasa ziemi znajduje sie na tej działce.

Napisano
10 godzin temu, mhtyl napisał:

 O podatek od nieruchomości nie musisz sie martwić bo uzależniony jest on od klasy ziemi i o ile będziesz płacić podatek to będzie to podatek rolny, od nieruchomości będziesz płacić jak się wybudujesz.

 

Hmm nie jestem przekonana, inna stawka jest dla gruntów leśnych, ornych a inna na grunty pozostałe.

Napisano

Proszę zacząć od wystąpienia o z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Tam trzeba będzie uwzględnić plan podziału na mniejsze działki i rodzaj przyszłej zabudowy. Jeżeli Decyzja o warunkach zabudowy będzie po Pani myśli można podejmować dalsze kroki. Samo uzyskanie tej decyzji jeszcze do niczego Pani nie obliguje i statusu prawnego działki nie zmienia. Ale z decyzjami w sprawie warunków zabudowy bywa różnie. Ostatnio potrafią być bardzo dziwne, gdy urzędnicy powołują się na konieczność zachowania ładu przestrzennego i kontynuacji sąsiedniej zabudowy. Może Pani np. dostać zgodę na zabudowę ale znacznie większych działek i z planów podziału nici.

Tak więc, najpierw kwestia uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

Napisano
8 godzin temu, ewaneska napisał:

Hmm nie jestem przekonana, inna stawka jest dla gruntów leśnych, ornych a inna na grunty pozostałe.

Teraz jaki podatek mama płaci za ten grunt?

W podatku będzie napisane jakiej klasy jest ziemia.

Dopóki się nie wybudujesz i nie będziesz miała odbioru budynku będziesz płacić podatek rolny albo nie, zależy to od klasy ziemi.

Napisano
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Teraz jaki podatek mama płaci za ten grunt?

W podatku będzie napisane jakiej klasy jest ziemia.

Dopóki się nie wybudujesz i nie będziesz miała odbioru budynku będziesz płacić podatek rolny albo nie, zależy to od klasy ziemi.

Dzięki, sprawdzę decyzję o podatku jak pojedziemy na niedzielny obiadek:)

Napisano
22 godziny temu, ewaneska napisał:

Dzięki, sprawdzę decyzję o podatku jak pojedziemy na niedzielny obiadek:)

Bo nie ma jak to u mamy, nikt tak nie gotuje jak mamusia :) znam to skądś :icon_mrgreen:

  • 1 rok temu...
Napisano

Witam Jestem laikiem w takich sprawach 😔 Liczę na wyrozumiałość 😉

Pisze z takim problemem Mianowicie kupiłam działkę 1200m2 która widnieje jako pastwiska trwałe VI brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a obszar nie jest objety rewitalizacja I teraz tak Chciałabym na tej działce się wybudowac Czy tj wogole możliwe? Czy muszę ta działkę przekształcić w budowlana Jak do tego wszystkiego się zabrać? Gdzie mam się udać Bardzo proszę o jakieś wskazowki

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć, Tło: Kupiłem miesiąc temu mieszkanie z 2008-go roku. To co dziś zauważyłem, to niepokojące czarne/szare kropki w szczelinach w ściankach kamiennych. Te ścianki są dekoracyjne, nie wiem co to za materiał - jakiś kamień. Jedna ze ścian to ściana zewnętrzna budynku (tzn. nie ma sąsiada już od tej strony). Druga ściana to ścianka działowa. Moje obawy dotyczą - czy to nie wilgoć? Co to może być? W mieszkaniu ogólnie nie czuć ani wilgoci ani innego podejrzanego zapachu. Nie widzę też nigdzie śladów wilgoci (na moje oko i mój nos). Natomiast może te kropki to ślady kleju? Nadmienię - te kropki są tylko w pomiędzy niektórymi "kafelkami" kamienia, ale jeśli są to tylko pomiędzy (na brzegach).  
    • 🏡 Twoja wizja. Nasza realizacja.   Masz projekt lub dopiero planujesz budowę domu? Zajmujemy się kompleksową organizacją budowy domów jednorodzinnych – od pierwszego telefonu po stan deweloperski. Jesteśmy generalnym wykonawcą – współpracujemy ze sprawdzonymi podwykonawcami, ale cały proces trzymamy w ryzach i kontakt z Tobą prowadzimy od początku do końca.   Budujemy w standardzie: ✔️ SSO – stan surowy otwarty ✔️ SSZ – stan surowy zamknięty ✔️ stan deweloperski   Technologie, w których pracujemy: 🔹 murowana 🔹 szkieletowa drewniana 🔹 CLT (Cross Laminated Timber)   📍 Działamy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Realizujemy maksymalnie kilka budów rocznie – nie idziemy w masówkę, tylko stawiamy na dopilnowanie każdej inwestycji.   📞 Zadzwoń: 698 200 139 📧 Napisz: sprzedaz@rewelacyjnydom.pl 🌐 www.rewelacyjnydom.pl   ✅ Bezpłatna wycena Twojej budowy – w 48 godzin! Napisz lub zadzwoń – wszystko zaczyna się od rozmowy. Zobaczmy, czy do siebie pasujemy.
    • W sypialni zrobiłem sufit napinany, to teraz chciałbym wyprowadzić sufit w salonie, ale czymś innym.   Wygląda to tak, malowane 5 razy najtańszym Decoralem akrylowym 60zł/5L. Podłoże to tynk, bez gładzi.   Czym można to pomalować aby było ładnie? Farba strukturalna, czy może jakaś premium ultra matowa wystarczy?   Potrzebuję inspiracji. Może ktoś ma jakiś pomysł, np. kasetony, tapeta, fornir kamienny itp. Lubię niestandardowe rozwiązania.
    • Chciałabym serdecznie polecić firmę Hydraulik Jacek na terenie Łodzi, z której usług ostatnio korzystałam. Profesjonalne podejście, szybka realizacja i rozsądne ceny. Jacek zna się na rzeczy, naprawiał u mnie instalację wodną oraz montował nowy zestaw łazienkowy. Wszystko działa bez zarzutu, a prace zostały wykonane czysto i terminowo. Kontakt: 508 669 031 https://g.co/kgs/5T2GKHs
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...