Skocz do zawartości

Jakie możliwości daje system inteligentny?


Recommended Posts

Remont to świetna okazja, żeby unowocześnić dom. Tym bardziej, że standardy wyposażenia bardzo się podniosły. A zamiast biegać po budynku i zmieniać ustawienia rozmaitych urządzeń, dużo lepiej powierzyć to zadanie automatyce. Taki system to właśnie instalacja inteligentna.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/a/12061-jakie-mozliwosci-daje-system-inteligentny

Link do komentarza
Dom inteligentny to obecnie trend, który się rozwija. Jeszcze drogie to rozwiązanie ale za parę lat stanie się standardem. Obecnie montuje się różne rozwiązania, które do końca nie są scentralizowane. Osobne sterowanie bramą, alarmy, rolety elektryczne itd. My u siebie mamy system Hormana do bramy i podjazdu, rolety też sterowane elektrycznie, czujniki dymu JB Partner JBP-101L, centralę alarmową itp. Niby wszystko już można ale to nadal osobne urządzenia. Za parę lat to wszystko będzie sterowane wirtualnymi asystentami jak Siri, Cortana czy ten od Google. Ciekawe dopiero nadejdzie ;)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

O instalacji "inteligentnej" lepiej pomyśleć już na etapie projektu domu. 

Witajcie, jeśli mowa o inteligentnym budynku to chciałem zapytać, czy słyszeliście może o nowej dyrektywie europejskiej i  o współczynników SRI? 

Wskaźnik gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci (Smart Readiness Indicator) jest nowym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ostatniej nowelizacji Dyrektywy 2018/844 zmieniającej dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej.

Wskaźnik SRI ocenia gotowość budynków do obsługi inteligentnych sieci. 

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zaintrygował mnie Pan i przeczytałem krótki artykuł.

http://globenergia.pl/wskaznik-gotowosci-sri-czeka-nas-rewolucja-a-moze-zmiany-w-wt-beda-bardziej-kosmetyczne/

Najciekawsza jest wątpliwość, którą autorka tekstu wyraziła na samym końcu :)

Tak, dokładnie o to mi chodziło. Na jednej z konferencji dokładnie ta Pani referowała o zmianach jakie nas czekają. Porównanie do certyfikatów energetycznych rzeczywiście mocne. W tym artykule który Pan przytacza jest napisane: "Wprowadzenie powyższego wskaźnika w krajach członkowskich nie jest obligatoryjne, a decyzję każdy kraj ma podjąć samodzielnie."

Jak zapytano jaki ma do tego stosunek Polska, to się okazało, że nie odniesiono się w imieniu naszego kraju na dzień dzisiejszy do tego rozporządzenia.  Zobaczymy....

Link do komentarza

Kolejny audyt, którego podsumowaniem będzie certyfikat - jeśli będzie- i co dalej? Załóżmy, że budynek nie jest gotowy na obsługę sieci - co dalej z tym stanem faktycznym począć?

Wracając do świadectw energetycznych - czyli idąc starą ścieżką bo nowej jeszcze nie ma.

 

Absurdem, z którym się spotkałem osobiście, była prośba o świadectwo energetyczne lokalu, który sprzedawałem. Na szczęście cały budynek był pod opieką konserwatora i zostałem "zwolniony" ustawowo z tego obowiązku.

 

Trzeba uczciwie powiedzieć, że każda optymalizacja zarządzania domem/budynkiem w dowolnej skali prowadzi do oszczędności. Trzeba jednak pamiętać o niezależnych źródłach zasilania bo sama infrastruktura+osprzęt pobierają jednak energię nawet w stanie tzw. stand-by. W skali makro może to być mała elektrownia :)

Link do komentarza
22 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Absurdem, z którym się spotkałem osobiście, była prośba o świadectwo energetyczne lokalu, który sprzedawałem. Na szczęście cały budynek był pod opieką konserwatora i zostałem "zwolniony" ustawowo z tego obowiązku.

Rzeczywiście tak jest. To znaczy, dopóki nie chce się nic z budynkiem robić - sprzedawać, remontować z dofinansowaniem - świadectwo energetyczne jest zbędnym papierem, ale niestety, jak już potrzebna jest inwestycja, zmiana właściciela itd... to jest niezbędna. Jest taki wymóg. Każdy nowy budynek musi posiadać takie świadectwo, a stare budownictwo też jeśli chcesz właśnie zmienić właściciela budynku, wynająć sprzedać itd... 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...