Skocz do zawartości

styropian w projekcie - czy można inny zastosować


Recommended Posts

Styropian z projektu ma Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λdekl. w temp. 10°C 0,032 W/(m*K).

Wartość tego parametru ma istotny wpływ na grubość warstwy izolacji przy dążeniu do określonego w projekcie U dla przegrody a konkretnie dla ściany zewnętrznej. Jest to styropian koloru szarego co najwyżej może być synonimem (ale nie musi) materiału o dobrej lub bardzo dobrej izolacyjności termicznej.

 

Natomiast sama nazwa  - biały styropian - nic mi nie mówi. Poza kolorem i styropianem :)

Link do komentarza

Każda zamiana materiałów zamieszczonych w projekcie jest sprzeczna z jego zapisami i może skutkować nie uzyskaniem założeń przyjętych przez projektanta. W tym przypadku zamiana styropianu grafitowego na biały przy tej samej grubości, to ewidentne pogorszenie ochrony cieplnej budynku o około 30%.

 

Wykonawca powinien bezwzględnie respektować zalecenia zapisane w projekcie, a ewentualna zamiana materiałów musi wynikać z zasadnych przesłanek np. brak dostępności produktu na rynku, itp.   

 

Każda zamiana wymaga też zgody kierownika budowy i inwestora. Styropian grafitowy to obecnie najczęściej stosowany materiał do ocieplania ścian zewnętrznych z uwagi na bardzo dobre (w porównaniu ze zwykłym styropianem) właściwości izolacyjne.

 

Zastosowanie  15 cm ocieplenia płytami Termo Organika TERMONIUM PLUS fasada zapewni uzyskanie ochrony cieplnej budynku w taki sam sposób jak ocieplenie zwykłym styropianem o grubości płyt  21 cm.

 

W perspektywie kilkudziesięciu lat użytkowania budynku zamiana izolacji na etapie wykonawczym może spowodować duże straty ciepła i brak korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Może też okazać się, że zamiana materiałów spowoduje niezgodność prawną, brak spełnienia kryteriów zawartych w Rozporządzeniu WT (Warunków Technicznym Jakim Powinny Odpowiadać Budynki i ich Usytuowanie).

 

Prace przy użyciu grafitowego styropianu wykonuje się tak samo jak przy użyciu zwykłego białego styropianu, dlatego niezrozumiała jest propozycja wykonawcy w celu zamiany zaprojektowanych i dostępnych na rynku materiałów…  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...