Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
borowski

styropian w projekcie - czy można inny zastosować

Recommended Posts

W projekcie domu sąsiada jest wpisany styropian Termonium fasada, a wykonawca chce mu zastosować  biały styropian, czy to może mieć wpływ na ocieplenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styropian z projektu ma Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λdekl. w temp. 10°C 0,032 W/(m*K).

Wartość tego parametru ma istotny wpływ na grubość warstwy izolacji przy dążeniu do określonego w projekcie U dla przegrody a konkretnie dla ściany zewnętrznej. Jest to styropian koloru szarego co najwyżej może być synonimem (ale nie musi) materiału o dobrej lub bardzo dobrej izolacyjności termicznej.

 

Natomiast sama nazwa  - biały styropian - nic mi nie mówi. Poza kolorem i styropianem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każda zamiana materiałów zamieszczonych w projekcie jest sprzeczna z jego zapisami i może skutkować nie uzyskaniem założeń przyjętych przez projektanta. W tym przypadku zamiana styropianu grafitowego na biały przy tej samej grubości, to ewidentne pogorszenie ochrony cieplnej budynku o około 30%.

 

Wykonawca powinien bezwzględnie respektować zalecenia zapisane w projekcie, a ewentualna zamiana materiałów musi wynikać z zasadnych przesłanek np. brak dostępności produktu na rynku, itp.   

 

Każda zamiana wymaga też zgody kierownika budowy i inwestora. Styropian grafitowy to obecnie najczęściej stosowany materiał do ocieplania ścian zewnętrznych z uwagi na bardzo dobre (w porównaniu ze zwykłym styropianem) właściwości izolacyjne.

 

Zastosowanie  15 cm ocieplenia płytami Termo Organika TERMONIUM PLUS fasada zapewni uzyskanie ochrony cieplnej budynku w taki sam sposób jak ocieplenie zwykłym styropianem o grubości płyt  21 cm.

 

W perspektywie kilkudziesięciu lat użytkowania budynku zamiana izolacji na etapie wykonawczym może spowodować duże straty ciepła i brak korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Może też okazać się, że zamiana materiałów spowoduje niezgodność prawną, brak spełnienia kryteriów zawartych w Rozporządzeniu WT (Warunków Technicznym Jakim Powinny Odpowiadać Budynki i ich Usytuowanie).

 

Prace przy użyciu grafitowego styropianu wykonuje się tak samo jak przy użyciu zwykłego białego styropianu, dlatego niezrozumiała jest propozycja wykonawcy w celu zamiany zaprojektowanych i dostępnych na rynku materiałów…  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...