Skocz do zawartości

styropian w projekcie - czy można inny zastosować


Recommended Posts

Styropian z projektu ma Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λdekl. w temp. 10°C 0,032 W/(m*K).

Wartość tego parametru ma istotny wpływ na grubość warstwy izolacji przy dążeniu do określonego w projekcie U dla przegrody a konkretnie dla ściany zewnętrznej. Jest to styropian koloru szarego co najwyżej może być synonimem (ale nie musi) materiału o dobrej lub bardzo dobrej izolacyjności termicznej.

 

Natomiast sama nazwa  - biały styropian - nic mi nie mówi. Poza kolorem i styropianem :)

Link do komentarza

Każda zamiana materiałów zamieszczonych w projekcie jest sprzeczna z jego zapisami i może skutkować nie uzyskaniem założeń przyjętych przez projektanta. W tym przypadku zamiana styropianu grafitowego na biały przy tej samej grubości, to ewidentne pogorszenie ochrony cieplnej budynku o około 30%.

 

Wykonawca powinien bezwzględnie respektować zalecenia zapisane w projekcie, a ewentualna zamiana materiałów musi wynikać z zasadnych przesłanek np. brak dostępności produktu na rynku, itp.   

 

Każda zamiana wymaga też zgody kierownika budowy i inwestora. Styropian grafitowy to obecnie najczęściej stosowany materiał do ocieplania ścian zewnętrznych z uwagi na bardzo dobre (w porównaniu ze zwykłym styropianem) właściwości izolacyjne.

 

Zastosowanie  15 cm ocieplenia płytami Termo Organika TERMONIUM PLUS fasada zapewni uzyskanie ochrony cieplnej budynku w taki sam sposób jak ocieplenie zwykłym styropianem o grubości płyt  21 cm.

 

W perspektywie kilkudziesięciu lat użytkowania budynku zamiana izolacji na etapie wykonawczym może spowodować duże straty ciepła i brak korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Może też okazać się, że zamiana materiałów spowoduje niezgodność prawną, brak spełnienia kryteriów zawartych w Rozporządzeniu WT (Warunków Technicznym Jakim Powinny Odpowiadać Budynki i ich Usytuowanie).

 

Prace przy użyciu grafitowego styropianu wykonuje się tak samo jak przy użyciu zwykłego białego styropianu, dlatego niezrozumiała jest propozycja wykonawcy w celu zamiany zaprojektowanych i dostępnych na rynku materiałów…  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry Mam działkę z domem ze starego budownictwa ogrodzoną prawie w całości prócz wjazdu, który należy do mnie. Ten fragment jest widoczny na mapie jednak nie jest ogrodzony dlatego, że 50 cm od granicy działki stoi dom sąsiada w którym umiejscowione są 2 okna wychodzące na moją działkę. Moje pytanie brzmi czy na swojej granicy mogę postawić płot - to jest 50 cm od domu sąsiada mimo tego, że ma okna ponieważ w tym momencie działka która należy do mnie nie jest w żaden sposób ogrodzona a zależałoby mi na tym aby ten metraż który dla mnie jest dosyć spory bo zmieszczą się tam spokojnie jedno za drugim 3 auta. Czy jest uzasadnienie prawne co do starych budownictw i grodzenia się płotem ? Zdecydowanie nie zależy mi na tym, żeby stawiać betonowy płot który zostawi im całkowicie okna tylko siatkę, która jedynie ma odgrodzić moją posesję od wsi gdzie każdy tak naprawdę na mój wyjazd może sobie wejść.
    • Ciągniemy w górę narożniki a razem z nimi ściany działowe, które będą przewiązywane razem z nośnymi. Zapraszam na krótką relację :)  
    • Ale to zależy, czy można taką operację BEZPIECZNIE wykonać... Zależy od budynku, w którym mieszka nasz pytacz... W jednorodzinnym - przy zachowaniu pewnych zabezpieczeń - można swobodnie, ale już w wielorodzinnym - nie za bardzo, bo to zależy od układu wentylacji...   Samym odkurzaczem - nierealne, ale z pomocą szczotki kominiarskiej i odciągania urobku pracy kominiarza przemysłowym odkurzaczem - już tak...   I dlatego zapytowywuję  
    • W przestrzeń nad dachem, a potem to jak przyroda da.     Wyssać się nie da z odległości większej niż 20 - 30 cm. Czyli najpierw należałoby skonstruować odpowiednią ssawkę wciąganą do kanału  wentylacyjnego i przeciąganą aż na dach. Nierealne.   Natomiast ozonowanie kanału wentylacyjnego jak najbardziej, to przecież oczywistość. 
    • Niestety były potrzebne pewne modyfikacje. Nie ze względu na wiatr ale na deszcze. Przy takiej powierzchni żagla nie pomoże super naciąg. Woda zbierała się w jednej częścią i stworzyła takie jajo pełne deszczu. Przez to sam materiał trochę się naciągnął i trzeba było dorobić jakąś podkonstrukcje   Teraz zwiększył się kąt a całość została podzielona na dwie czesci. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...