Skocz do zawartości

Remont poddasza


Recommended Posts

Napisano

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam,

przymierzam się do remontu i ocieplenia poddasza pokrytego dachówką i mam dwa pytania:

1. Są tylko łaty i dachówki - nie ma możliwości ściągnięcia dachówki, jak najlepiej zrobić ocieplenie poddasza (będzie użytkowe) od środka? Jaki układ warstw? Membrana wysokoparoprzepuszczalna, wełna (ile cm? i 2 warstwa i na koniec żółta folia i rigips?

2. Strop drewniany - pół stropu jest ocieplone trotem ( to chce wybrać i położyć wełnę pomiędzy belki a na wierzch przykręcić deski) pod spodem już są pomieszczenia zrobione, wiec nic innego nie zrobię, niestety czy wełna pomiędzy belki wystarczy będzie około 15 cm, czy trzeba coś nadbić z 5-10 cm dołożyć wełnę i deski, czy jeszcze jakąś folię pomiędzy wełnę a deski ma sens?

Druga połowa stropu jest goła a mianowicie tylko belki i deski przybite od spodu te chce zerwać - przybić deski od góry żeby można było wygodnie chodzić do komina itp . i jak tu z ociepleniem wełna miedzy belki i co na to od razu deski ? Czy membranę tez położyć, ale wtedy jakieś by trzeba było pewnie łaty na to i dopiero deski żeby była przestrzeń? Co najważniejsze pomieszczenie nad tym stropem o którego ocieplenie mi chodzi będzie nieużytkowe i skosy nad nim nie ocieplone jest niskie i nie wygodne dlatego bardzo zależy mi na jak najlepszym ociepleniu tego stropu i skosów pod nim. Z góry dziękuję za porady.

Napisano

Zasadnicza kwestia - jeśli poddasze będzie użytkowe (ogrzewane) to w jakim celu  ocieplać strop ? Technologia ocieplania dachu od środka była wielokrotnie opisywana w BD, a w skrócie polega na zamocowaniu od spodu (między krokwiami folii paroprzepuszczalnej odsuniętej ok. 3 cm od wierzchu krokwi, ułożenie wełny między krokwiami, ewentualnie montaż rusztu opuszczonego z drugą warstwą ocieplenia, zamocowanie folii paroszczelnej i pokrycia z płyt g-k.

Napisano
8 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Zasadnicza kwestia - jeśli poddasze będzie użytkowe (ogrzewane) to w jakim celu  ocieplać strop ? Technologia ocieplania dachu od środka była wielokrotnie opisywana w BD, a w skrócie polega na zamocowaniu od spodu (między krokwiami folii paroprzepuszczalnej odsuniętej ok. 3 cm od wierzchu krokwi, ułożenie wełny między krokwiami, ewentualnie montaż rusztu opuszczonego z drugą warstwą ocieplenia, zamocowanie folii paroszczelnej i pokrycia z płyt g-k.

Jako uzupełnienie do wypowiedzi Eksperta Cezarego dodam link do filmu jednego z producentów wełny skalnej - firmy Rockwool

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...