Skocz do zawartości

Wątpliwości przed zakupem działki WZ - linia zabudowy19metrow od drogi


badger767

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Obecnie z żoną stoimy przed decyzją o zakupie działki na dom jednorodzinny. Jest to nasza dotychczas najpoważniejsza decyzja finansowa, więc przed jej podjęciem chcielibyśmy skorzystać z porad doświadczonych użytkowników forum. Działka leży w ciągu 14-stu równo wydzielonych prostokątnych działek o wymiarach 25x60m, o powierzchni circa 1500m^2 każda. Nasza działka jest opatrzona numerem 6 i usytuowana jest jako 6-ta w kolei od drogi gminnej asfaltowej oznaczonej kolorem zielonym. Do działek prowadzi droga prywatna oznaczona kolorem żółtym o szerokości 7m. (wraz z działką nabywamy udział - 1/14 w tejże drodze). Wzdłóż drogi dojazdowej poprowadzony jest prąd, woda i światłowód.

 

Właściciel twierdzi, że jest to działka budowlana, podczas gdy zarówno w księdze wieczystej (R-grunty orne) oraz ewidencji gruntów (RVI - grunty orne 6ta klasa) widnieją inne zapisy, ale dla wszystkich 14 działek zostały wydane WZ w 2008r. Czy w świetle obowiązującego prawa muszę być rolnikiem, żeby kupić działkę oznaczoną R /RVI?

 

image.thumb.png.aad5a1951c20793faf26b8a332c98fb4.png

 

Warunki zabudowy:

 

Na pierwszej działce o powierzchni 5000m stoi dom drewniany jak na schemacie. (działka posiada dojazd od drogi gminnej asfaltowej). Dla wszystkich działek uzyskane zostały WZ w 2008r. określające, że nieprzekraczalna linia zabudowy wzdłóż drogi żółtej leży 6m od tejże drogi. (proszę mnie poprawić ale, 6m jest to  minimum określone przez obecnie obowiązujące prawo budowlane). 

 

Na trzeciej działce stoi dom usytuowany 19m od żółtej drogi dojazdowej.

 

Dla działki nr 5 wydane zostały warunki zabudowy określajace nieprzekraczalną linie zabudowy w odległosci 8m od żółtej drogi dojazdowej. WZ zostały wydane w 2010r. Budowa do tej pory nie ruszyła.

 

Dla działki nr 4 w roku bieżącym (2018) wydane zostały WZ określające nieprzekraczalna linię zabudowy w odległości 19m od drogi (SIC!).

 

W gminie uzyskałem informacje że najprawdopodobniej 19m linia zabudowy została wyznaczona stosując prawo o "dobrym sąsiedztwie" na zasadzie referencji do jedynego do tej pory istniejącego budynku w ciągu żółtej drogi (dz. nr 3).

 

Moje obawy dotyczą, wątpliwego w mojej ocenie, klucza jakim kierował się urzędnik przy ustalaniu 19-metrowej linii zabudowy. Wytyczając linię zabudowy na poziomie 19m odebrał 1/3 powierzchni zabudowy dla każdej z 14stu działek w ciągu żółtej drogi. Obawiam się że urzędnik wydając WZ dla mojej działki (nr 6) znowu odniesie się do istniejącego już budynku na działce nr 3. Moje pytanie brzmi czy istnieje skuteczny sposób, żeby zakwestionować decyzję urzędnika i uzyskać decyzję o linii zabudowy na poziomie 6-8m powołując się na wcześniej wydane WZ dla 14 działek ogółem oraz 8m indywidualnie dla działki nr 5.

 

Wg. mnie logiczne jest, że linia powinna leżeć 6m od drogi żółtej zgodnie z prawem budowlanym. Każdy ma prawo wybudować dom dalej w głąb działki, ale nikt nie może wybudować domu bliżej. Co by było, gdyby na dzaiłce nr 3 stanął dom 30m od drogi. Czy urzędnik ma prawo ustalić LZ na poziomie 30m... raczej nie.

 

Kolejną kwestią jest, czy w wypadku ustalenia 19m linii zabudowy, mogę wybudować garaż pomiędzy drogą a domem? A co jeśli garaż będzie wkomponowany w bryłę budynku mieszkalnego...

 

Działka, pomimo że prostokątna, jest sucha ma media, i położona jest w cichej spokojnej okolicy. Proszę w o Wasze opinie i rady dotyczące zarówno linii zabudowy jak i kupna dzaiłki R / RVI nie będąc rolnikiem.

 

Pozdrawiam serdecznie,

MK

Link do komentarza
8 minut temu, badger767 napisał:

Właściciel twierdzi, że jest to działka budowlana, podczas gdy zarówno w księdze wieczystej (R-grunty orne) oraz ewidencji gruntów (RVI - grunty orne 6ta klasa) widnieją inne zapisy, ale dla wszystkich 14 działek zostały wydane WZ w 2008r. Czy w świetle obowiązującego prawa muszę być rolnikiem, żeby kupić działkę oznaczoną R /RVI?

Jest to działka pod zabudowę jednorodzinną, status działki budowlanej uzyska jak będą podłączone media i wydane PnB.

Wszystkie działki występują jako grunty orne. W Twoim przypadku działka ma VI klasę ziemi więc z odrolnieniem nie będziecie mieli problemów. Nie musisz być rolnikiem aby ta działkę kupić.

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

Jest to działka pod zabudowę jednorodzinną, status działki budowlanej uzyska jak będą podłączone media i wydane PnB.

Wszystkie działki występują jako grunty orne. W Twoim przypadku działka ma VI klasę ziemi więc z odrolnieniem nie będziecie mieli problemów. Nie musisz być rolnikiem aby ta działkę kupić.

Nieprawda ja kupiłem działkę budowlaną z usługami bez jakichkolwiek przyłączy. Cała 10 h  łąka najpierw została odrolniona a potem podzielona na działki budowlane i taką kupiłem 16 lat temu.

Link do komentarza
13 godzin temu, gawel napisał:

Nieprawda ja kupiłem działkę budowlaną z usługami bez jakichkolwiek przyłączy. Cała 10 h  łąka najpierw została odrolniona a potem podzielona na działki budowlane i taką kupiłem 16 lat temu.

Pierwszy raz słyszę o takiej działce, z jakimi usługami?  Kiedyś były działki tzw rzemieślnicze przeznaczone dla różnych drobnych rzemieślników )były to czasy komuny). Brat też wytyczał (ponad 20 lat temu)  z pola/łąki o pow 2 ha działki i działki nosiły nazwę jako grunty orne, najpierw były wydane WZ a potem uchwalono MPZP i w obu przypadkach działki widniały jako grunty orne pod zabudowę jednorodzinną.

Link do komentarza

Wcześniej wydane Decyzje o warunkach zabudowy na innych działkach nie są w żaden sposób wiążące przy wydawaniu kolejnych. Dlatego wydanie takiej decyzji z nieprzekraczalna linią zabudowy 19 m od drogi (na działkach 1 i 3 budynki są w tej odległości) jest bardzo prawdopodobne. I trudno będzie ją podważyć.

Dlatego, jak w poście powyżej, radzę wystąpić o Decyzje o warunkach zabudowy. Może to zrobić każdy, nie tylko właściciel działki.

PS. garażu również nie wolno wybudować bliżej drogi niż wyznaczona linia zabudowy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Zakupiłem dom, w którym wybiłem otwór okienny, który był w nim pierwotnie przewidziany, jednak później został zamurowany. W związku z tym, że otrzymałem okno, które pierwotnie zostało zakupione, musiałem zorganizować montaż na własną rękę (nie przez producenta). Nie mając pojęcia o temacie, posłuchałem wykonawcy i zrobił to tak, że wykuł otwór od wewnątrz, nie usuwając ocieplenia z zewnątrz, a następnie podkuty został porotherm poniżej wylewki, do warstwy izolacji poziomej ściany. Na izolację poziomą ściany została wylana wylewka betonowa, a następnie usunięte zostało z zewnątrz ocieplenie i na klinach i osadzone zostało okno (200kg) i zapianowane, Wygląda na to, że nie została zastosowana żadna podwalina pod oknem. Czy taki montaż można jeszcze jakoś poprawić aby zniwelować mostek termiczny od spodu i uniknąć przemarzania? Czy tutaj na plus wpływa to, że do gruntu jest około 50-60cm? Bardzo proszę o poradę.
    • Nie rozumiem, na co mam im dać czas? Co w tym czasie powinni zrobić ze swojej strony? "Bezboleśnie" miałem na myśli żeby było jak najmniej potrzeby kontaktu z nimi z mojej strony, bo z nimi nie da się dogadać w żaden sposób. Może czegoś nie zrozumiałem - jeżeli ja zawnioskuje o nowe przyłącze i każe by stare odłączyli, to sąsiedzi nie będą mieli swojego przyłącza, a co za tym idzie - prądu. Rozumiem, że w tym czasie oczekiwania, oni powinni ogarnąć swoje przyłącze? 
    • Zlecić wykonanie nowego przyłącza dla siebie (bo teraz się nie da inaczej, zgodnie z przepisami każdy musi mieć oddzielne i nowego przyłącza dla siebie i sąsiada nikt Ci nie wykona), a jeśli ma być bezboleśnie dla sąsiadów, to daj im termin. Dwa, trzy miesiące chyba im wystarczy. I po tym okresie zawnioskuj do Energi, aby Ciebie przepięli na nowe, a stare odłączyli od zasilania i zlikwidowali. 
    • Witam serdecznie  Przychodzę z problemem z którym ostatnio się borykam. Mieszkam w bliźniaku na wsi, który konstrukcyjnie został zrobiony tak, że na strychu po mojej stronie jest główny bezpiecznik prądu, podłączony do przyłącza elektrycznego. Obsługuje on oba mieszkania. Każdy ma swój licznik i bezpiecznik dla mieszkania, ale główny jest u nas, przez co jeżeli coś się stanie to obaj nie mamy prądu. statnio mieliśmy problemy z tym bezpiecznikiem, były przeciążenia i ciągle ten bezpiecznik się wywalał. Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, że dostęp do strychu na którym znajduje się bezpiecznik główny, mamy tylko my.  Chcę zrobić tak, by każdy miał własne przyłącze, żeby takiego problemu nie było. Byłem w enerdze, czyli u mojego operatora, powiedziano mi tylko żebym zawnioskował o nowe przyłącze.  Niestety z sąsiedami nie da się dogadać, nikt tam nie pracuje i nie są skorzy do płacenia za cokolwiek. A może w końcu dojść do pożaru przez to, dlatego przyszedł czas by to załatwić. Ale jak to zrobić najbezboleśniej?   
    • Jeśli te roboty są równie dokładne, jak Twoje posługiwanie się językiem polskim, to żadna reklama nie pomoże...           Te same balkony??? Czyżby zmienił się właściciel firmy?      
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...