Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Naczynie przeponowe w instalacji CWU


Recommended Posts

Witam!

 

Pouczono mnie dziś, że powinienem mieć naczynie przeponowe w układzie CWU. Muszę przyznać, że przeżyłem lekki szok, kiedy po tym „pouczeniu” znalazłem ofertę takich urządzeń i opisy, jak dobrać, wyposażyć i gdzie zamontować. Nigdy, nigdzie i u nikogo nie widziałem takiego naczynia w CWU, także na różnych schematach, dopiero przeprowadzając specjalnie poszukiwania pod tym kątem znalazłem rzeczywiście jakieś informacje. Także na tym forum, postrzegane chyba jako oczywistość, ale znalazłem też na tym forum dyskusje o podłączeniu bojlera, w którym ani słowem nie wspomniano o naczyniu przeponowym, nawet jako opcji, jakby jego obecność była tak oczywista, że nie warto o tym wspominać, wręcz bardziej oczywista niż zaworu bezpieczeństwa, a może jednak pomijalna?

 

Mam zbiornik 100l z grzałką 2kW i wężownicą spiralną. Wyrównywanie ciśnienia podczas ogrzewania wody zapewniał mi zawór bezpieczeństwa ZB-8, ale ta właśnie funkcja przestała działać i o konieczności stosowania naczynia przeponowego dowiedziałem się w sklepie, w którym zapytałem o nowy zawór.

 

Czuję się trochę tak, jakbym przegapił z pół wieku rozwoju technologii, ale nie daje mi spokoju fakt, że rzeczywiście w instalacjach CWU do tej pory w ogóle się nie spotkałem z naczyniem przeponowym. Co innego w CO.

 

Czy naczynie przeponowe rzeczywiście jest teraz obowiązkowym wyposażeniem bojlera i „muszę” je niezwłocznie zamontować??

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe w instalacji cwu nie było konieczne w większości instalacji, gdyż wzrost ciśnienia redukowany był zwrotnym przepływem do sieci wodociągowej bądź zbiornika hydroforowego. Powszechne instalowanie zaworów antyskażeniowych jak i zwrotnych  na instalacji z.w. sprawiło że obieg c.w.u. zostaje zamknięty i wzrost objętości i zładu wodnego  musi być przejęty przez dodatkowe naczynie przeponowe. Konieczność jego zamontowania wynika więc z konfiguracji instalacji.

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Trzeba kupić listwy maskujące do ościeżnic (mogą być drewniane, z marketów budowlanych) i je dokleić na ścianach, a szpary pomiędzy nimi a ościeżnicami wypełnić szpachlą np. do drewna. Wszystko zaszpachlować, wyszlifować i pomalować. Po prostu, trzeba stworzyć pseudo ościeżnice, poszerzyć istniejące i zaakcentować je, Wtedy ich wygląd będzie diametralnie odmienny.    W ubiegłym roku robiłem coś takiego, ale ościeżnice były drewniane. Ponieważ na ścianach zostały położone płyty g/k, więc ich grubość "urosła", wystąpiła też konieczność poszerzenia ościeżnic, aby je dopasować do grubości ściany. Było z tym trochę zabawy, ale udało sie to zrobić w miarę dobrze. Własnie za pomocą listew drewnianych, szpachlowania, szlifowania i malowania. Po roku tylko w jednym miejscu ościeżnica "spuchła", ale myślę, że to wina użytej listwy, wada drewna. 
  • No właśnie, bo czasami tak się ułoży, jak z wygraną w totku. Wyrosną i właściwie nie wiadomo dlaczego. Ale próby odtworzenia tych warunków w zasadzie nigdy nie skutkują.    Chyba, że chodzi o boczniaka, albo pieczarkę z końskim łajnem.
  • 1. "Eksperci" dziennikarscy pisują o "napięciu prądu", taka też jest ich "eksperckość". Sam telefon nie jest w stanie, ale telefon z wtyczką od ładowarki już tak, o czym tzw. "ekspert" nie ma zielonego pojęcia. 2. Naucz się czytać do końca, a nie tak, jak jest Ci wygodnie. Napisałem wyraźnie, że gniazdek nie ma, albo są separowane. Ty widzisz gniazdko i wydaje Ci się, że to nasze partactwo, bo tego co w ścianie i poza fotografią nie widzisz i nie masz o tym pojęcia. A na fotkach jest salon łazienkowy, a nie polska komóreczka z pralką niemal wchodzącą na wannę. 3. Widać, widać, już nie pierwszy raz jesteś tu na forum "ekspertką" od spraw elektrycznych. 4. W łazienkach są strefy, gdzie montaż gniazdek jest dozwolony i gdzie jest zabroniony. Więc nie trywializuj i nie porównuj łazienki, która ma 30 metrów kwadratowych z kabinką w polskim bloku. I proszę, wypowiadaj się w tematach, w których masz orientację.   
  • Trzymałem na budowie drewno bukowe, pod zadaszeniem z rok czasu, w trawę wysypało się tam sporo kory,  w następnym roku rosło tam pełno podgrzybków, w środku miasta, najbliższe drzewo 100m od tego terenu, niektóre grzyby wykrzywione podnosiły kapeluszami tą korę jak rosły.   
  • Witam. Kupiłem mieszkanie, niestety drzwi w nim zamontowane na stare ościeżnicy. Drzwi są w miarę, nowe ościeżnicy nie planuje zamawiać na wymiar ( bardzo dużo to kosztuje, w łazience i w kuchni płytki położone przy samej ościeżnicy) Czy można ich zamaskować w jakiś sposób ( żeby było nie bardzo drogo i dobrze wyglądało)  Poniżej zdjęcia jak to wygląda. Dziękuję za odpowiedzi i pomysły
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...