Skocz do zawartości

szukam pomysłu na drewnianą okładzinę


MrTomo

Recommended Posts

Mam dylemat co do oleju

 

Po dłuższych poszukiwaniach skupiłem się na dwóch:

 

1. TIKKURILA VALTTI WOOD OIL AKVA- wodorozcieńczalny olej do drewna.

Opis ładny np. tutaj  opis

ale piszą, że do zastosowania na zewnątrz, do tego

"Działa szkodliwie na organizmy wodne,  5-chloro-2-metylo-4-izotiazolin-3-onu [nr WE 247-500-7] i 2-metylo-4-izotiazolin-3-onu [nr WE 220-239-6] (3:1), bis (2-etyloheksanian) kobaltu i butylokarbaminian 3-jodo-2-propynylu. " i takie tam...

 

Chociaż na bazie wody.... ciekawe

 

albo

 

2. Olej lniany, 5L za około 70zł.

Tylko olej lniany nie chroni przed promieniami uv np., grzybami etc.

Za to bezpieczny dla otoczenia. Ale znalazłem też olej lniany za 200zł, a w tych tańszych podobno jes Bóg wie ile oleju lnianego a reszta np. rzepak

 

??

 

Ogólnie mało jest olejów do wewnątrz

 

ktoś coś doradzi?

 

Link do komentarza
20 minut temu, MrTomo napisał:

2. Olej lniany, 5L za około 70zł.

Tylko olej lniany nie chroni przed promieniami uv np., grzybami etc.

Za to bezpieczny dla otoczenia. Ale znalazłem też olej lniany za 200zł, a w tych tańszych podobno jes Bóg wie ile oleju lnianego a reszta np. rzepa

Dlatego  jak "zagruntujesz" impregnatem bezbarwnym ale na bazie rozpuszczalnika a nie wody przed olejowaniem drewno nie będzie aż tak bardzo ciemnieć i będzie miało ochronę przed grzybami i innym dziadostwem. Impregnować z dwóch stron.

22 minuty temu, MrTomo napisał:

TIKKURILA VALTTI WOOD OIL AKVA- wodorozcieńczalny olej do drewna.

Już sama nazwa dyskryminuje  u mnie taki produkt, widziałeś aby jakikolwiek olej można rozcieńczyć wodą?

Link do komentarza
26 minut temu, mhtyl napisał:

Dlatego  jak "zagruntujesz" impregnatem bezbarwnym ale na bazie rozpuszczalnika a nie wody przed olejowaniem drewno nie będzie aż tak bardzo ciemnieć i będzie miało ochronę przed grzybami i innym dziadostwem. Impregnować z dwóch stron.

Już sama nazwa dyskryminuje  u mnie taki produkt, widziałeś aby jakikolwiek olej można rozcieńczyć wodą?

Malowałem kiedyś lakierem wodnym...

Link do komentarza
Dnia 16.09.2018 o 18:50, MrTomo napisał:

Będę robić drewnianą okładzinę w pomieszczeniu.

3/4 ścian w drewnie (tj, 3 pełne ściany z czterech) + częściowo sufit (wstawki połączenie trochę drewno - boki i środek a reszta gk biały)

Generalnie szukam jakiejś koncepcji, bo nie chcę standardowej wąskiej boazerii czy podbitki.

Szukam raczej w kierunku szerokich desek, (raczej drewno naturalne) coś jak na elewację ale nie mogę znaleźć żadnego ciekawego wzoru, coś na styku desek, może jakiś ciekawy frez, może jakiś wałek, może szczelina ??

Przeglądam google, przeglądam i nic nie rzuciło mi się w oczy.

Wszystko jakieś takie "otrzaskane".. 

Może ktoś ma więcej szczęścia, może spotkał coś ciekawego?

 

U znajomej widziałem na zdjęciach jej banderozy coś takiego.

Mnie się podoba.

Pytać o szczegóły?

 

44216992_10213014656583419_2602382308837

 

 

44303577_10213014657023430_8519974702939

 

 

44159394_10213014657703447_1552867905727

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Przyglądałem się tym produktom, ale nie znalazłem bez rozpuszczalników

 

A propos malowania

 

Co do samego malowania desek, to jeśli chodzi o deski sufitowe to warto malować wcześniej, natomiast ścienne polecam malować po zamontowaniu.

Dlaczego? Dlatego że klika razy potrzeb owałem użyć kleju do drewna i miałem problem po olejowaniu desek. Tak samo z przyklejeniem taśmy.

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 14.10.2018 o 12:16, mhtyl napisał:

Poszperałem bo własnie przypomniałem sobie że te dechy występują w max dł do 6 m (4m, 5m, 6m i w trzech grubościach  27 mm,
 35 mm, 45 mm  ) i faktycznie tak jest bo teraz sprawdziłem.

Co do łączenia to znalazłem coś takiego jak pisałem wyżej (coś w ten deseń bo to nie to samo)

2c504c5640f1be95eafec5ad3264

Chciałbym użyć takiego sznura zamiastw listw przy styku sciany i sufitu.

 

To zwykły sznur jutowy?

 

Czym go przykleić do tynku? 

 

Tam gdzie będzie się dało, przebiję cienkim gwoździem do deski.

Link do komentarza

Raczej nic innego nie wymyślili :) Z tego co się orientuje to są w sprzedaży różnej grubości sznury jutowe.

Ja bym spróbował przykleić go klejem montażowym z tuby. Firma Soundal ma dość bogatą ofertę klejów, podejrzewam że 49A byłby odpowiedni. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przypominam, że właśnie chodzi o naprawę i wyrównanie powierzchni.      No właśnie. Kostka. Policz brutto, nie netto. Dostawa trzy razy tyle co towar. A pod kostkę też trzeba kleje i zaprawy.     Policzono. Dwa razy więcej kasy. Co najmniej.       Dokładnie o to chodzi. Wszystko jest chodnikiem, Tylko co na chodnik poza odcinkiem pod dachem, tego jeszcze nie wiem. Najpierw muszę wyrównać i nie mogę go podnosić zbyt wiele. Ta tarasowa jest rzeczywiście niezbyt tania, a chodnik długi. Czyli nikogo w błąd nie wprowadzałem. To Ci się tylko wydaje.     Nie wiem, czy kumam, dla mnie ta dyskusja jest pozytywna.    11 x 9,43 = 103,73 z dostarczeniem dokładnie w miejsce, gdzie będzie układane. Koszty ułożenia żadne, a przytnę se sam.  Do betonu trzeba kupić kostkę, przywieźć, rozładować i zamówić ekipę do układania. Nie wiem jak liczysz koszty.   Czytaj pierwszy post. Napisałem, że "część jest pod dachem, ale zdecydowana większość na świeżym powietrzu". I wcale nie mam zamiaru tych podestów dawać poza dachem, nie konfabuluj. 
    • Kombinujesz jak Kopcia koń pod górkę Chcesz, abyśmy upewnili Cię w tym co i tak masz już niemal postanowione...   A tu dochodzi i kasa - no chyba, że to Ty zgarnąłeś ostatnią kumulację z Jackpota...   Zrób tak jak ja radzę, a będziesz zadowolony   1 m2 Twojego wynalazku to ponad 125 zł,    A kostka betonowa:       Do tego 2 obrzeża       I taczka suchego betonu...   Pod furtkami rzucisz na chudy beton - ewentualnie podocinasz do słupków - po 4 płyty,.. (nawet jak popękają, to i tak wiatr ich nie wywieje)     Bez kupy roboty i kasy na wyrównywanie podłoża... To Twoje wytrzymało tyle lat - wytrzyma i kostkę...     A poza tym - sam porównaj swój pierwszy post (chodzi o zawarte w nim informacje o "lokalizacji" problemu), w którym apelujesz o pomoc:     a postem #29, w którym nieco inaczej i szerzej opisałeś problem...   A my już po pierwszym dywagujemy,,, Kumasz o co mi chodzi?   Rób jak uważasz - Twoja decyzja, Twoje małpy w Twoim cyrku...    
    • Jak posadzisz rośliny błotne to tej wody może być 5 cm nad poziomem gruntu. Ale sam piach spowoduje, ze rośliny nie będą rosły, bo skąd miałyby czerpać substancje odżywcze? Chyba, ze robiłbyś torfowisko wysokie z rosiczka
    • Jedna płytka ma co najmniej 50 punktów podparcia, bo zaczepy są wydłużone na dół i krawędzie na nich się opierają, aby boki się nie uginały.
    • Nie macie racji bo nie znacie budowy tej płytki. Ona pod spodem ma kratownicę, w narożnikach której znajdują się nie punkty, tylko takie wysunięte rurki i to na nich wspiera się cała płytka. Tych rurek jest ponad 30. Cała płytka jest więc uniesiona 4 mm nad powierzchnią podłoża i pod spodem swobodnie przepływa powietrze, Poza tym, boki płytek nie przylegają do siebie, oddzielone są tymi zaczepami, którymi się je łączy. Właśnie dlatego nie chciałem deski kompozytowej, bo deska ma płaszczyzny, wprawdzie rowkowane, to jednak. Te "rurki", czyli takie słupki mają 8 mm średnicy każda i to jest cała powierzchnia do której może nie być dostępu powietrza. Może, a nie musi, bo przecież beton nie jest super szczelny, z czasem i spod nich wilgoć wywieje.   Dla mnie, po przemyśleniach, najważniejszą rzeczą jest wytrzymałość dodanej warstwy naprawczej na betonie, bo właśnie krawędzie tych rurek - słupków będą przy nacisku atakowały tę powierzchnię. Płytki nie mocowane, mogą się minimalnie przemieszczać, więc ścinanie na krawędziach może być duże I tego sie obawiam, nie wilgoci.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...