Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
retrofood

Minister Kowalczyk: Domy drewniane nie są droższe od murowanych

Recommended Posts

Domy drewniane będą budowane na dużą skalę. Oznacza to, że koszt ich budowy będzie taki sam lub nawet niższy niż w przypadku domów murowanych - mówi w wywiadzie dla PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zaznaczył, że tańsza będzie także eksploatacja tych inwestycji.

 

Senat w piątek nie wniósł poprawek do ustawy powołującej spółkę Polskie Domy Drewniane. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Początkowo do spółki miały wejść Lasy Państwowe przekazując jako kapitał zakładowy swoje grunty, których przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego sklasyfikowano pod budownictwo mieszkaniowe. Poprawka, według której LP nie będą miały udziału w tworzeniu spółki Polskie Domy Drewniane (PDD), została przyjęta po zgłoszeniu przez przedstawicieli leśników sprzeciwu. Po zamianach spółkę będą tworzyć Bank Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

PAP: Panie ministrze, czy jest pan zadowolony ze zmian w ustawie o Polskich Domach Drewnianych dotyczących akcjonariuszy spółki?

Minister środowiska Henryk Kowalczyk: Bardzo żałuję, że Lasy Państwowe nie weszły do spółki Polskie Domy Drewniane (PDD). Moim zdaniem udział Lasów w PDD wzmocniłby ich wizerunek - oto grunty, które nie są potrzebne, nie mogą być wykorzystane do zalesienia, są przekazywane na budownictwo w ramach programu Mieszkanie plus.

Wydaje mi się, że obawy zarówno Lasów Państwowych, jak i ekologów wynikały z niezrozumienia idei ustawy. Grunty, które Lasy miały wnieść do spółki jako podmiot współtworzący PDD, to kwestia trzeciorzędna. Ich liczba była niewielka. W trakcie prac nad nowelizacją ustawy samorządy zgłaszały chęć udziału w programie i przekazania gruntów na cele budownictwa drewnianego. Takie deklaracje są, więc to nie burzy procesu tworzenia spółki.

PAP: Czy budowanie domów drewnianych nie jest bardziej kosztowne od takiego tradycyjnego budownictwa murowanego?

H.K.: Z tym tematem wiąże się wiele mitów np., że budowanie i utrzymanie takich domów jest drogie, a same budynki są łatwopalne. Budownictwo drewniane nie jest droższe od murowanego. Jego zaletą jest też krótki czas realizacji inwestycji. Budowa domu z drewna zwykle trwa około 3 do 5 miesięcy i jest możliwa niemal o każdej porze roku. Na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w budownictwie drewnianym. Firm, które mogłyby budować takie domy na dużą skalę jest kilkanaście. Dzięki powstającej spółce stworzy się dla nich polski rynek zbytu. Nie będą musiały wywozić produktów, czy gotowych elementów domów z kraju, tylko zostanie to w Polsce.

Drewno, z którego będą budowane domy będzie oczywiście pochodziło z Lasów Państwowych. Firmy budowlane będą składać zamówienia na ten materiał i kupować go od Lasów. Zatem drewno używane przy budowie w większości przypadków będzie pochodziło z Polski.

Ponadto, spójrzmy na to w kontekście skali programu Mieszkanie plus. Ten program polega m.in. na powtarzalności. Jeśli powstanie pewien projekt, to nie będzie on wykorzystywany tylko w przypadku budowy jednego domu, ale również przy kolejnych inwestycjach. Będzie to produkcja na większą skalę, a wtedy koszty zdecydowanie maleją. Firmy, w przypadku takich dużych zamówień, są gotowe zastosować odpowiednie bonifikaty. Dzięki temu te domy mogą być nawet tańsze niż murowane, ale na pewno nie droższe.

Chciałbym też podkreślić, że będą to domy ekologiczne, energooszczędne. Mieszkanie w domu z drewna będzie w dłuższej perspektywie czasu bardziej ekonomiczne. Koszty jego utrzymania są znacznie niższe w porównaniu do domów zbudowanych w technologii tradycyjnej. Zastosowane materiały i technologia powodują bowiem, że są to budynki energooszczędne.

PAP: W polskim prawie brakuje precyzyjnej definicji i kryteriów energooszczędnego budownictwa. Czy takie normy powstaną?

H.K.:Tych norm faktycznie, jak dotąd, nie było. Do tej pory budowało się w oparciu o standardy europejskie. Dlatego Ministerstwie Środowiska wdrożyliśmy prace nad wprowadzeniem polskich norm. Nie będzie to jednak nic nowego. Chodzi po prostu o techniczne wdrożenie europejskich wskaźników do systemu prawnego w Polsce.

Dodatkowo te inwestycje, które powstaną przy udziale spółki Polskie Domy Drewniane będą budowane w oparciu o specustawę mieszkaniową. Wszystkie standardy dotyczące odległości od dróg, szkół, przedszkoli, przystanków transportu miejskiego będą zachowane również przy tych inwestycjach.

Domy drewniane będą też objęte systemem dopłat, które wprowadza inna ustawa.

PAP: W ustawie zapisano, że minimalny kapitał zakładowy spółki wyniesie 50 mln zł, czy może to być większa kwota?

H.K.:Jeśli chcemy rozpocząć przedsięwzięcie z większym impetem, to trzeba wnieść odpowiednią ilość środków. Akcjonariusze są gotowi zaoferować znacznie większy niż ten zapisany w ustawie kapitał zakładowy spółki. BOŚ zadeklarował 40 mln zł, a NFOŚiGW - 60 mln zł, a to oznacza, że wyniósłby on dwukrotnie więcej niż przewidzieliśmy w ustawie. Bardzo nas cieszy tak duże zaangażowanie w ten projekt.

PAP: Kiedy może powstać spółka? Kiedy pierwsze umowy i domy?

H.K.: Spółka powinna powstać w ciągu ok. 2-3 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Myślę, że będzie to już w październiku. Wtedy też zacznie się podpisywanie pierwszych umów. Sądzę, że pierwsze domy wybudujemy w pierwszym kwartale 2019 roku. Jestem przekonany, że będą cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

Rozmawiali Katarzyna Fiuk oraz Michał Boroń


 Kowalczyk: Domy drewniane nie są droższe od murowanych

 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, retrofood napisał:

Chciałbym też podkreślić, że będą to domy ekologiczne, energooszczędne. Mieszkanie w domu z drewna będzie w dłuższej perspektywie czasu bardziej ekonomiczne. Koszty jego utrzymania są znacznie niższe w porównaniu do domów zbudowanych w technologii tradycyjnej. Zastosowane materiały i technologia powodują bowiem, że są to budynki energooszczędne.

Stek ogólników i przekłamań oraz bezsensów. Jednym słowem: DEMAGOGIA.

O czym niżej.

20 godzin temu, retrofood napisał:

Tych norm faktycznie, jak dotąd, nie było. Do tej pory budowało się w oparciu o standardy europejskie

Czy to znaczy, że standardy europejskie nie są oparte o jakieś normy?????

20 godzin temu, retrofood napisał:

Domy drewniane będą też objęte systemem dopłat, które wprowadza inna ustawa.

No oczywiście - podatnik, który buduje na własną rękę dopłaci do domków budowanych przez Państwo dla innych podatników.

W ten sposób jest budowana równość obywatela wobec prawa??? Kompletny nonsens i niszczenie zasad rynkowych. I ciche podnoszenie podatkow.

A na wszystkim zarobią oczywiście deweloperzy - to jest rzeczywiście nowość w stosunku do komuny.

Nonsens za nonsensem - jak zwykle w demagogicznym stosowaniu ideologii, zamiast zdrowe

go rozsądku. 

20 godzin temu, retrofood napisał:

Firmy, w przypadku takich dużych zamówień, są gotowe zastosować odpowiednie bonifikaty. Dzięki temu te domy mogą być nawet tańsze niż murowane, ale na pewno nie droższe.

  A to minister pojechał. Drewniane domy nie będą droższe od murowanych. To rzeczywiście niespodzianka.

Zawsze wydawało mi się, że dom murowany jest  droższy od podobnego  drewnianego, ale trwalszy, solidniejszy. Nawet zakładając podobną staranność budowania. I wyłączając z tego typ amerykańskiego domu z bali, jako inną bajkę.

Ale nie u nas - u nas jest odwrotnie. 

20 godzin temu, retrofood napisał:

Ten program polega m.in. na powtarzalności. Jeśli powstanie pewien projekt, to nie będzie on wykorzystywany tylko w przypadku budowy jednego domu, ale również przy kolejnych inwestycjach.

No proszę - okazuje sę, że będzie projekt powtarzalny - dlatego tańszy domek. Procedura nieosiągalna przy budownictwie murowanym - (domyślnie) wg ministra.

No ale przecież powstały juz bloki powtarzalne w tym programie. A więc znowu -  DEMAGOGIA.

20 godzin temu, retrofood napisał:

Chciałbym też podkreślić, że będą to domy ekologiczne, energooszczędne. Mieszkanie w domu z drewna będzie w dłuższej perspektywie czasu bardziej ekonomiczne. Koszty jego utrzymania są znacznie niższe w porównaniu do domów zbudowanych w technologii tradycyjnej.

HA, HA , HA - minister jedzie po bandzie, że hej. Otóż okazuje się, że w Polsce obecnie buduje sie w technologii tradycyjnej, co z powyższego CYTATU (pierwsze zdanie) LOGICZNE oznacza, że jest ono nie-ekologiczne i nie-energooszczędne.

Pan Minister - można wnioskować - uważa, że obecnie ludzie murują ściany zewnętrzne 38 cm bez ocieplenia, na strop sypią żużel albo trociny z wapnem. Pan Minister widać zatrzymał się na epoce lat 60-tych, może 70-tych, gdy energia była prawie darmo.

Ale cóż - DEMAGOGIA.

 

No i właśnie ta DEMAGOGIA będzie potężnym hamulcem skądinąd potrzebnej ustawy ułatwiającej budowanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Potrzebnej - ale nie takiej, jak obecna. Przerośniętej ideologią, zamiast rzeczywistych ułatwień, ulg w szerokim zakresie dla WSZYSTKICH - a nie wybranej CZĘŚCI inwestorów i beneficjentów.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, zenek napisał:

Stek ogólników i przekłamań oraz bezsensów. Jednym słowem: DEMAGOGIA.

@zenek, bądź uprzejmy wyrzucić moją osobę z nagłówków cytatów. Po prostu cytuj, ale bez mojego nicka. Wszak to wszystko ja też jedynie cytuję. Nie umieszczałem tekstu w tagach, żeby się lepiej czytało, ale chyba nie masz wątpliwości, że to nie moje słowa.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, retrofood napisał:

@zenek, bądź uprzejmy wyrzucić moją osobę z nagłówków cytatów. Po prostu cytuj, ale bez mojego nicka. Wszak to wszystko ja też jedynie cytuję. Nie umieszczałem tekstu w tagach, żeby się lepiej czytało, ale chyba nie masz wątpliwości, że to nie moje słowa.

Bardzo Cię przepraszam. Rzeczywiście niezręcznie wyszło - ale nie wiem, jak cie wyrzucić z nagłówków. Na szczęście piszę, że odnoszę sie do wypowiedzi ministra, nie do Ciebie. 

 

Może tu podkreślę -

polemizuję w #2 z cytowaną przez retrofooda #1 wypowiedzią ministra H. Kowalczyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz nad polem tekstowym takie różne znaczki, w tym i taki

2018-07-29_181711.png

Wystarczy zaznaczyć tekst który chcesz zacytować i kliknąć takie cuś...

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...