Skocz do zawartości

Samoistne posiadanie gminy


nowak1970

Recommended Posts

Witam wszystkich z forum.
Chciałem sie dowiedzieć czy jest możliwość cofnięcia samoistnego posiadania drogi przez gminę. Droga przechodzi przez moje podworko i była ona kiedys dojazdową tylko w pole. Gmina nie ma ksiegi wieczystej na drogę. Prosze o pomoc bo chciałbym przejać te drogę na własnosc

Edytowano przez nowak1970 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ale posiadanie samoistne nie jest zależne, ani równoznaczne z posiadaniem tytułu prawnego dla tej (w tym przypadku) nieruchomości.

 

I nie jestem przekonany co do tego, że w tym (opisywanym) przypadku gmina jest "klasycznym" posiadaczem samoistnym.

 

Poza tym, nie sądzę aby było to możliwe:

17 godzin temu, nowak1970 napisał:

Prosze o pomoc bo chciałbym przejać te drogę na własnosc

bo w grę może wchodzić tylko samoistne posiadanie (przez autora postu) i droga sądowa w celu uzyskania zasiedzenia (przez autora postu)

 

 

Moim zdaniem - oczywiście 

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jasne, że byciu posiadaczem nie musi towarzyszyć własność. Choć może i zwykle tak jest. Jednak skoro władze gminy twierdzą, że jest ona posiadaczem samoistnym to naturalne jest pytanie o podstawę prawną takiego stwierdzenia i zawartość księgi wieczystej. Kto jest właścicielem terenu, na którym znajduje się droga? Z opisu wynika, że autor tematu. Jak więc doszło do zaistniałej sytuacji?

Tu sprawę musi rozjaśnić autor tematu.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W tym przypadku skoro gmina twierdzi, że jest posiadaczem samoistnym to powinna to wykazać.

napisałem wcześniej:

50 minut temu, bajbaga napisał:

I nie jestem przekonany co do tego, że w tym (opisywanym) przypadku gmina jest "klasycznym" posiadaczem samoistnym.

bo władztwo pro publico bono nie może prowadzić do zasiedzenia, a tym samym niemożliwe jest  uzyskanie przez gminę własności tego terenu (drogi - jeśli jest to droga).

Link do komentarza
22 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

skoro gmina twierdzi, że jest posiadaczem samoistnym to powinna to wykazać.

Umknęło mi to - a ważne.

 

Posiadanie samoistne nie jest prawem tylko stanem faktycznym - to co ma wykazać gmina, przed kim i po co, skoro i tak nie może tego gruntu zasiedzieć ?

 

Udowodnić (wykazać), musi ten, kto ma interes prawny w celu "obalenia" stanu faktycznego, bądź zmiany (potwierdzenia) własności "spornego" terenu.

Na drodze sądowej.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Muszę wymienić okna w mieszkaniu mamy - 3 szt. w tym jedno balkonowe (podwójne). Jakie sensowne okna wybrać? Nie za miliony monet, bo emerytura wiadomo jaka...  Wiem, że teraz są okna trzyszybowe - czy jest sens w to wchodzić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? O ilościach komór jeszcze pamiętam z czasów mojej budowy, i o współczynniku przenikania ciepła też. Czy coś istotnego się jeszcze urodziło przez te 20 lat? ;-) Blok z lat 60-tych, z cegły, mieszkanie na 2 piętrze, więc żadne tam antywłamaniowe nie są mi potrzebne.
    • To komin systemowy (prefabrykowany)? Bo na taki wygląda. Co to za płyta/okładzina na nim? Zakładam, że w tym kominie jest jakiś przewód dymowy albo spalinowy?  Tu trzeba uwzględnić dwa wymogi. Pierwszy pochodzi z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT): "§ 256. 4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m."   Co ważne, tę odległość liczymy od ściany wewnętrznej kanału. Tak więc grubość ścian komina wlicz się w tę odległość. To jest wymóg nadrzędny, wynikający z polskiego prawa. Na pierwszy rzut oka nie będzie go łatwo spełnić w tym przypadku.  Ponadto mamy jeszcze instrukcje producentów kominów. Jednak nawet na etykiecie takiego komina umieszczona jest informacja o minimalnej wymaganej odległości od elementów palnych. O tym jak odczytać takie oznaczenie kodowe pisałem choćby tutaj: https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/11088-oznaczanie-kominow   Ale przypominam, że tu pierwszeństwo mają wymogi z WT.
    • Podsumujmy co wiemy: - ściana ma 15 cm wraz z tynkiem, czyli to najprawdopodobniej cegła 12 cm; - na przynajmniej 3 z 4 kondygnacji coś jest mniej więcej w tym samym miejscu;  - na najniższej z nich, w garażu, jest belka wzmacniająca (podciąg?); - wyżej, na kolejnym poziomie, także jest ściana.  Moim zdaniem wyburzanie tej ściany jest ryzykowne. Grubość wprawdzie wskazywałaby na ścianę działową, jednak to nie wszystko. Poza wszystkim innym te ściany mogą usztywniać poprzecznie konstrukcję budynku. Ale co najważniejsze w praktyce budowano i tak, że strop kolejnej kondygnacji i ściana działowa na nim, obciążał taką niby działową ścianę poniżej. Na taki układ wskazuje też obecność wzmocnienia stropu w garażu. No bo po co byłoby je robić, gdyby jednak nie zakładano, że na tej linii strop będzie jednak szczególnie obciążony i zagrożony nadmiernym ugięciem? Teoretycznie mogło być i tak, że ktoś to zrobił na zapas, w ramach nadmiernej gorliwości i asekuranctwa, jednak nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne. Zaś jak jest nie dowiemy się bez bardzo szczegółowych badań.  Bardzo prawdopodobne, że ta ściana biegnie równolegle do elementów nośnych stropu (belek). W związku z tym wzmocnienie w garażu wykonano żeby zrekompensować to dodatkowe obciążenie ścianami na wyższych kondygnacjach. Przy czym każda ściana przekazuje obciążenia na tę położoną na niższej kondygnacji. Usunięcie jednej z nich może zadziałać jak wycięcie środka słupa.    
    • U góry to sie wpychało beton, kiedy szpara była zbyt mała, aby zakrywać ją kawałkami cegły. Pomyśl jak by można było sprawdzić w którą stronę są układane płyty stropowe. Czy nad tą działówką nie ma w stropie jakiejś szczeliny. jeśli jest ciągła płyta, to ja bym tę ściankę rozbierał, bez względu na inne okoliczności. A może śą na stropie jakieś mikropęknięcia pomiędzy płytami? W którą stronę? Spróbuj to sprawdzić pod dobre oświetlenie, chociażby latarką albo halogenem.
    • Komentarz dodany przez Monika: Dzień dobry, Bardzo ciekawy i pomocny artykuł, czy z perspektywy czasu wybrałaby Pani ponownie Mikrocement ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...