Skocz do zawartości

Samoistne posiadanie gminy


nowak1970

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam wszystkich z forum.
Chciałem sie dowiedzieć czy jest możliwość cofnięcia samoistnego posiadania drogi przez gminę. Droga przechodzi przez moje podworko i była ona kiedys dojazdową tylko w pole. Gmina nie ma ksiegi wieczystej na drogę. Prosze o pomoc bo chciałbym przejać te drogę na własnosc

Edytowano przez nowak1970 (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Ale posiadanie samoistne nie jest zależne, ani równoznaczne z posiadaniem tytułu prawnego dla tej (w tym przypadku) nieruchomości.

 

I nie jestem przekonany co do tego, że w tym (opisywanym) przypadku gmina jest "klasycznym" posiadaczem samoistnym.

 

Poza tym, nie sądzę aby było to możliwe:

17 godzin temu, nowak1970 napisał:

Prosze o pomoc bo chciałbym przejać te drogę na własnosc

bo w grę może wchodzić tylko samoistne posiadanie (przez autora postu) i droga sądowa w celu uzyskania zasiedzenia (przez autora postu)

 

 

Moim zdaniem - oczywiście 

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)

Jasne, że byciu posiadaczem nie musi towarzyszyć własność. Choć może i zwykle tak jest. Jednak skoro władze gminy twierdzą, że jest ona posiadaczem samoistnym to naturalne jest pytanie o podstawę prawną takiego stwierdzenia i zawartość księgi wieczystej. Kto jest właścicielem terenu, na którym znajduje się droga? Z opisu wynika, że autor tematu. Jak więc doszło do zaistniałej sytuacji?

Tu sprawę musi rozjaśnić autor tematu.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Napisano
7 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jasne, że bycie posiadaczem nie musi towarzyszyć własność. Choć może i zwykle tak jest.

:icon_eek:

 

Posiadacz samoistny "z natury" nie może być właścicielem - art. 336 KC.

Napisano
3 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W tym przypadku skoro gmina twierdzi, że jest posiadaczem samoistnym to powinna to wykazać.

napisałem wcześniej:

50 minut temu, bajbaga napisał:

I nie jestem przekonany co do tego, że w tym (opisywanym) przypadku gmina jest "klasycznym" posiadaczem samoistnym.

bo władztwo pro publico bono nie może prowadzić do zasiedzenia, a tym samym niemożliwe jest  uzyskanie przez gminę własności tego terenu (drogi - jeśli jest to droga).

Napisano
22 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

skoro gmina twierdzi, że jest posiadaczem samoistnym to powinna to wykazać.

Umknęło mi to - a ważne.

 

Posiadanie samoistne nie jest prawem tylko stanem faktycznym - to co ma wykazać gmina, przed kim i po co, skoro i tak nie może tego gruntu zasiedzieć ?

 

Udowodnić (wykazać), musi ten, kto ma interes prawny w celu "obalenia" stanu faktycznego, bądź zmiany (potwierdzenia) własności "spornego" terenu.

Na drodze sądowej.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Tutaj tak wiele zależy od polityki prowadzonej przez gminę, że żadnego "drogowskazu" nie dostaniesz, Dla przykładu opiszę Ci sytuację z mojej wsi. Aby stworzyć działki budowlane gmina podzieliła kawal gruntu na cztery działki. Takie po 8 - 10 arów.  I wystawiła to na przetarg. Ale wszystkie działki kupił jeden człowiek, dysponujący dolarami, bo chciał je scalić i na takiej dużej działce wybudować swoją rezydencję. Działo się to gdzieś dwadzieścia lat temu. I do dzisiaj nie wbito w ziemię tych działek ani łopaty. Bo gdy burmistrz dowiedział się o planach gościa to publicznie zapowiedział, że nie po to wydzielano działki aby je teraz scalać. I gmina nie wydala mu zgody na budowę w tym miejscu gdzie on chciał stawiać dom.    Tak więc widzisz, w teorii wszystko jest możliwe, ale dopóki nie zasięgniesz wiedzy o zamiarach gminy, to wszelkie podpowiedzi będą nic nie warte. 
    • Kurcze wiecie co jestem w szoku.Ja nie mieszkam w polsce i dom remontuje.Zgnietliscie mi glowe.Dobrze ze ktos inny ma wiedze.I tak fachowca musze wezwac to moze zrobi.Myslicie ze przez takie cos moze sie ulatniac czad?Czyli wszystko trzeba jeszcze raz zrobic.Dziekuje bardzo za pokrzepienie mojego serca oraz dodanie do mojej listy kolejnego punktu.
    • W ofercie są też jednoosobowe. Taki wpisałem w wysłanym esemesie. Teraz się zaczynam dopiero zastanawiać - a może komuś zależało aby spać w pokoju ze mną? Śmiało! Nie krępujcie się.  
    • Zakładam, że piwnicy jednak nie ma? W takiej sytuacji jakaś szczególna dbałość o izolację pomiędzy ławą i ścianą fundamentową nie ma sensu. Za to warto użyć betonu z dodatkami uszczelniającymi na ścianę fundamentową. Do tego pokryć ławę i ścianę jakąś emulsją uszczelniającą (bitumem).
    • Witam, rozważam zakup działki o powierzchni ~1000m2, na której zgodnie z MPZP dopuszczalne jest wybudowanie bliźniaka. Problem polega na tym, że najmniejsza działka może mieć 750m2. Wiem, że możliwe jest wydzielenie mniejszej działki pod istniejącym bliźniakiem jeśli są odrębni właściciele, ale jak to w praktyce wygląda? Mój koncept polegać miał na wybudowaniu takiego bliźniaka (sfinansowanego częściowo kredytem hipotecznym), doprowadzeniu go do stanu deweloperskiego, a potem sprzedaży połowy i z tego spłacenia kredytu plus wykończenia "swojej" połowy. Czy jest to do zrobienia? Jako osoba fizyczna? Ile trwa taki podział działki i na jakim etapie można go zrobić? Czy potencjalny nabywca połówki bliźniaka mógłby posiłkować się kredytem hipotecznym? A może jest jakiś inny patent? Sorry za zalew możliwe że kompletnie absurdalnych pytań, ale ciężko znaleźć gdzieś cokolwiek co by mnie naprowadziło na prawidłową odpowiedź, a chciałbym wiedzieć czy to w ogóle nie jest pomysł z definicji niewykonalny zanim zapłacę specjaliście za konsultacje etc...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...