Skocz do zawartości

dach szwedzki


Recommended Posts

Napisano

Witam,

 

chcemy dokonać zmian w dachu szwedzkim. Przeróbka dotyczyłaby dołożenia lukarny, inni nazywają to jaskółkami - po 2 szt z każdej ze stron.

Jak to wygląda z przepisami i pozwoleniem? Obecnie z tego co udało mi się odnaleźć nie ma przepisów na dachy szwedzkie bo już się ich nie buduje;/
Czy taka zmiana jest możliwa? Nie wchodzi w grę zmiana całego dachu. Co w sytuacji gdyby budował odbyła się tylko w formie zgłoszenia zmiany pokrycia, jakie wówczas mogą być konsekwencje, kary?

Proszę o odpowiedź i liczę na pomoc.

 

Pozdrawiam

 

 

Napisano
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Niezależnie od tego czy dach jest szwedzki, radziecki czy niemiecki (ale nie zabytek)  jego przebudowa  (w przypadku budynku jednorodzinnego) wymaga zgłoszenia w starostwie  . Potrzebny  będzie projekt przebudowy. Na innych budynkach może być wymagane pozwolenie na budowę.

Witam,

chcieliśmy właśnie zrobić projekt ale architekt twierdzi, że musimy zmieniać cały dach bo obecnie nie ma przepisów na dach szwedzki i nikt nie da nam zgody na jakiekolwiek zmiany w dachu jeżeli chcemy nadal pozostawić formę dachu szwedzkiego. A nie ukrywam, że dach jest duży i koszt zmiany to ok 80 tys gdzie firma budowlana oceniła obecny stan więźby na bardzo dobry i dachu też i polecano nam nie zmieniać go. Chodzi o to czy faktycznie jest obecnie w przepisach zapis że nie wolno nanosić zmian na dachy szwedzkie i wchodzi tylko w grę ich całkowita zmiana np na dwuspadowe itp.

Napisano
3 godziny temu, kwiatek123 napisał:

Chodzi o to czy faktycznie jest obecnie w przepisach zapis że nie wolno nanosić zmian na dachy szwedzkie i wchodzi tylko w grę ich całkowita zmiana np na dwuspadowe itp.

Nie słyszałem o podobnych regulacjach - jedyne obostrzenia to założenia w planach miescowych, dotyczą zazwyczaj wartości regionalnych, historycznych - a takim dach szwedzki nie jest, chyba że to jakiś wyjątek.

Szkoda że nie pokazałeś żadnej fotki tego dachu.

I jeszcze - to niemożliwe, by był taki zapis gdzieś, że jedynym sposobem zmiany dachu "szwedzkiego" jest jego likwidacjai zrobienie całkiem innego. To bez sensu. Wg mnie to ściema.

Ale....zawsze jest promil niepewności, na rzecz durnych zapisów, które czasem się pojawiają.

Napisano
21 godzin temu, zenek napisał:

Nie słyszałem o podobnych regulacjach - jedyne obostrzenia to założenia w planach miescowych, dotyczą zazwyczaj wartości regionalnych, historycznych - a takim dach szwedzki nie jest, chyba że to jakiś wyjątek.

Szkoda że nie pokazałeś żadnej fotki tego dachu.

I jeszcze - to niemożliwe, by był taki zapis gdzieś, że jedynym sposobem zmiany dachu "szwedzkiego" jest jego likwidacjai zrobienie całkiem innego. To bez sensu. Wg mnie to ściema.

Ale....zawsze jest promil niepewności, na rzecz durnych zapisów, które czasem się pojawiają.

Jeden z architektów stwierdził że obecnie takich dachów poprostu się nie buduje i nasi tu regionalni urzędnicy po prostu mogą nie wydać zgody bez zmiany czy wyrównania jeżeli chce nanieść te lukarny. PRZESYŁAM ZDJĘCIE

przekrój.jpg

Napisano

Dach ma za mały spadek aby robić lukarny, po drugie to wysokość pomieszczenia na roboczo jest w najwyższym punkcie jest 190 cm, po dodaniu ocieplenia i takich tam będziesz poruszał się na czworakach na tym niby poddaszu, po trzecie koszt wykonania lukarn ni jak ma się do uzyskanej powierzchni użytkowej, taniej i prościej będzie podnieść ściankę kolankową aby uzyskać większą p.u.

Napisano

A więc tak:

1. Jak wyżej pisze mhtyl - jest nisko. B. nisko. Najwyżek 1.90m. Dalej jeszcze gorzej.

Na twoim miejscu  - jeśli nie ma przeciwwskazań w planie miejscowym - całkowicie bym przebudował dach. Adaptacja tego obecnego moim zdaniem jest bez sensu i stratą pieniędzy. Możesz wykorzystać istniejące drewno, krokwie itp - ale przy nowym dachu.

Skosy dachu powinny być pod większym kątem, ścianki kolankowe wyższe - otrzymasz 2, 3 razy większą powierzchnię użytkową - i co ważne - komfortową wysokość na dużej części poddasza. 

 

Odnośnie :

Dnia 21.06.2018 o 20:11, kwiatek123 napisał:

 Jeden z architektów stwierdził że obecnie takich dachów poprostu się nie buduje

to myślę, że teraz wszystko sie buduje - każda forma jest w użyciu. Jedynie zakaz (albo nakaz) miejscowy może promować jakieś formy budynku, dachu. Jeśli jest dobrze zaprojektowane, pasuje do wnętrza, np. uskok dachu doświetla wnętrze, albo jest następstwem dwupoziomowego rozwiązania, itp - dlaczego nie? A czy to się komuś podoba - kwestia gustu.

Napisano
Dnia 20.06.2018 o 19:22, kwiatek123 napisał:

A nie ukrywam, że dach jest duży i koszt zmiany to ok 80 tys gdzie firma budowlana oceniła obecny stan więźby na bardzo dobry i dachu też i polecano nam nie zmieniać go. Chodzi o to czy faktycznie jest obecnie w przepisach zapis że nie wolno nanosić zmian na dachy szwedzkie i wchodzi tylko w grę ich całkowita zmiana np na dwuspadowe itp.

To ten dach ze złota ma być? bo cena 80 tys to kosmos. 

Teraz dopiero doczytałem i sie domyślam że to nie nowo budowany dom tylko już istniejący, czy faktycznie jest to już stojący budynek?

Napisano

Technicznie można wszystko:

- podnieść cały dach/połać,

- podnieść tylko częściowo połać dachu,

- nadbudować dach,

- itp.

 

Prawnie wygląda to tak:

- coby nie robić i jakby to nie nazwać (lukarna, jaskółka, nadbudowa) to zmieni się kubatura budynku,

- czyli zapomnieć o zgłoszeniu,

- potrzebne będzie PnB,

- jak PnB to projekt budowlany, kierbud, itp.

 

Praktycznie:

- znaleźć projektanta z tamtego terenu,

- przeznaczyć trochę kasy i opłacić projektanta, który zbierze wszystko do kupy i powie czy można, jak można i wstępnie oszacuje koszty.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...