Skocz do zawartości

instalacja cwu - przepływowa i pojemnościowa


Gość grzejnik

Recommended Posts

Gość grzejnik

Dzień dobry, w ramach zajęć na studiach robię projekt instalacji przepływowej oraz pojemnościowej cwu dla budynku jednorodzinnego. Na jakiej zasadzie powinnam dobrać kocioł dla kazdej z instalacji? Czy dla przepływowej QK=Qcwumax? A dla pojemnościowej Qk=Qco+Qcwuśr? 
Obciążenie cieplne wyszło mi 7,6kW (bydynek o powierzchni użytkowej niecałe 150m2, parter+jedno piętro), Qcwumax=26,02kW, Qcwuśr=4,34kW (liczone metodą Sandera). Czy te wyniki są w miarę prawidłowe i możliwe?
Nie wiem jak mam działać dalej, chcę dobrać kotły ale też nie do końca wiem jakie (jednofukncyjne/dwufunkcyjne?), czy możecie polecić jakiś poradnik projektowania cwu gdzie znajdę odpowiedzi na moje pytania oraz dalsze wskazówki jak wykonać projekt? Wiem, że będę musiała też policzyć straty oraz sprawności instalacji ale tu również trochę wiem ale potrzebuję więcej jasnych i prostych informacji i wytycznych. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Link do komentarza

Ale jaki kocioł?
Tylko dla cwu?

Ile punktów czerpalnych?

45 minut temu, grzejnik napisał:

(jednofukncyjne/dwufunkcyjne?

W domu jednorodzinnym  do wyboru np. przepływowy gazowy lub elektryczny albo dwufunkcyjny lub dwufunkcyjny z mini zasobnikiem.
 Chyba, że kocioł dobierasz do całego budynku (co + cwu)??

 

 

Link do komentarza
Gość grzejnik

Już mówię: są 2 łazienki (jedna z wanną, druga z natryskiem), oprócz tego 3 umywalki (2 łazienki i kuchnia). Właśnie nie wiem, dla przepływowej instalacji chyba tylko dla cwu a dla pojemnościowej na co i cwu? Ja się na tym niespecjalnie znam, dopiero zapoznaję się z tematem, nigdy nie miałam styczności z wykonawstwem ani projektowaniem takich instalacji. Na razie czytam w internecie i szukam jakiegoś dobrego poradnika projektanta. Celem mojego zadania jest wybranie bardziej opłacalnego rozwiązania (w tym celu muszę zaprojektować obie instalacje i powrównać, pewnie pod względem kosztów eksploatacji, inwestycyjnych). 

 

Kocioł na pewno na gaz tylko nie wiem jaki dobrać dla każdej z instalacji. I na jaką wielkość? Czy stosuje się jakąś nadwyżkę?

 

Edytowano przez grzejnik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość grzejnik

Tu część moich obliczeń

 

cwu.pdf

 

I przy okazji jeszcze spytam czy te obliczenia mogą posłużyć także przy doborze kotła dla instalacji przepływowej? czy tam trzeba to liczyć inną metodą? Mam policzone także wg PN, z tymże norma ta jest podobno już nieaktualna.

Edytowano przez grzejnik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość grzejnik

a patrzyłeś na te moje obliczenia? Wydaje mi się, że tam już nic nie zmienię, wanna 140l/h, współcznynnik jednoczesności 1,15 (dla wanny oraz dla prysznica przyjęłam taki sam), zużycie dla prysznica 40l/h.

 

Link do komentarza
Gość grzejnik
21 minut temu, MrTomo napisał:

W metodzie Sander uwzgl. Się tylko wannę o ile pamiętam

Te wzory które a użyłam uwzględniają też natrysk i wzory akurat podał mi prowadzący więc na ich podstawie liczyłam. W książkach metoda Sandera była własnie trochę inaczej przedstawiana z tego co przeglądałam ale liczyłam tak jak prowadzący to wprowadzał.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość grzejnik

A jeżeli dobieram podgrzewacze dla instalacji pojemnościowej i mam na parterze kuchnię oraz łazienkę a na piętrze tylko łazienkę to lepiej dobrać 3 podgrzewacze do każdego z pomieszczeń czy 2 i po prostu podgrzewacz z łazienki na parterze obsłuży też kuchnię? Obliczona całkowita objętość zasobnika wyszła mi 598 litrów, nie wiem czy dobrać 2x300l czy jakoś inaczej to rozdzielić. Na parterze jest prysznic a na piętrze wanna więc w sumie ten do góry powinien być chyba o większej pojemności niż na parterze? 

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi.

Link do komentarza
1 godzinę temu, grzejnik napisał:

Obliczona całkowita objętość zasobnika wyszła mi 598 litrów

600 litrów zasobnik?

To miał być domek jednorodzinny?

 

Coś źle policzylaś

 

W przecietnym domku instaluje się jeden zasobnik 100-300L, który wystarcza i do kuchni i do łazienki (łazienek)

Albo coś przeoczyłem

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość grzejnik

Dzięki! Straty przez zasobnik już policzone, jeszcze jedynie zastanawiam się jak policzyć te straty na odcinku łączącym kocioł z podgrzewaczem. Bo nie wiem jaką średnicę przewodu tam zrobić. 

Link do komentarza
21 minut temu, grzejnik napisał:

ale skąd wiadomo, że przewód ma 22mm i jest miedziany?

Ja zawsze patrzę jakie przyłącze jest w zbiorniku.

Z reguły 3/4" lub 1". Rura Cu22 wydaje się optymalna (miedziane rurki są drogie)

Owszem możesz dać cu28 lub stalową 1" jak chcesz ale po co, skoro i tak na 99% będzie tam pompa obiegowa.

Ale jeśli zbiornik będzie grzany grawitacyjnie i przyłącze ma 1" - to rura 1" byłaby wskazana.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie widać żeby siadał. Przynajmniej patrzę po chudziaku że jest na tym samym poziomie
    • Duży błąd. Moja zona przez lata prowadziła tematy remontów w spółdzielni i mówi, że w takiej sytuacji winniście wszyscy iść na zebranie najpierw osiedlowe, a później Walne i wyrzucić zarząd na zbity pysk. U nas w mieście miałbyś o zrobione za darmo.   Przede wszystkim balkon najczęściej traktowany jest jako element elewacji, a więc część wspólna, dlatego niezależnie od własności mieszkania, zarządza nim ten, kto zajmuje się elementami wspólnymi. A to o czym Ty piszesz, to są bardzo rzadkie przypadki i raczej nie w spółdzielniach a w wyjątkowych wspólnotach. Dlatego pytałem o zarządzającego budynkiem. W spółdzielni to niemożliwe.
    • Przyjrzyj się jak mają zrobione to zabezpieczenie, porozmawiaj z właścicielami balkonu...   Rozmawiaj w spółdzielni... może planują jakieś remonty i może to uwzględnią w swoich planach...   Balkon - o ile nie jest to inaczej w akcie notarialnym sformułowane - jest własnością spółdzielni i ona powinna wadę usunąć...   Nie bardzo wiem dlaczego nie ma na tych balkonach okapników blaszanych zamontowanych pod wylewką na balkonie... A na Twoim balkonie, za balustradą widać obróbkę blaszaną?   Wszystkie  balkony, które remontowałem u nas, mają obróbkę blaszaną i co najwyżej była potrzeba wymiany blachy, co wiązało się z ingerencją w płytę balkonową, dodatkowym doszczelnianiem, nową - albo fragmentem nowej wylewki i ponownym układaniem płytek na podłodze balkonu... Tym powinna zająć się firma, zatrudniona przez spółdzielnię, albo inny wykonawca, który wystawi fakturę, a spółdzielnia rozliczy tę fakturę... W moim przypadku spółdzielnia miała jakieś ryczałty, zwracane mieszkańcom...   O ile Spółdzielnia nie będzie chciała z jakichś tam powodów zadziałać, i jak będziesz już tam na własną rękę coś kombinował - po zakomunikowaniu tego zarządcy budynku - możesz zamontować (lub to zlecić) kapinos - pas blachy wzdłuż krawędzi "sufitu" balkonu, wystający na zewnątrz balkonu, z małym spadkiem i doszczelniony od zewnątrz silikonem dekarskim...  Do tego potrzebna będzie dość długa drabina, z której dostaniesz się na wysokość balkonu na drugim piętrze... albo zwyżka - tak byłoby najbezpieczniej...  
    • Spółdzielnia mieszkaniowa, podejrzewam że będą mieli gdzieś, u mnie w bloku większość balkonów tak wygląda że są łuszczenia na sufitach , to samo na osiedlu, raczej mieszkańcy sami ogarniają we własnym zakresie 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...