Skocz do zawartości

Budynek na zgłoszenie na działce rolnej do 35m2


Recommended Posts

Napisano

Witam.
Mam zamiar na działce rolnej - ziemia 3-ciej klasy,
brak planu zagospodarowania przestrzennego,
sąsiednie działki też rolne wielkości 3,5 do 12 arów.
wybudować
wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej do 35m2 z poddaszem o wysokości poniżej 1,9m w którym osoby będą przebywać krócej niż 4 godziny.
Mowa o budynku na zgłoszenie Art.29.1.
Moje pytania:
-czy przepisy określają rodzaj fundamentów?
-jaka wysokość budynku od gruntu do czubka dachu, dach dostosuje do przepisów, działka teren płaski.
-z jakiego materiału mogę wybudować domek.
-jaka odległość od granic działek sąsiednich, niczym nie zabudowanych.
-jaka dopuszczalna wysokość ogrodzenia w/w działki.
-czy ziemie pod domek muszę odrolnić?

Napisano

Nie ma takiej możliwości. Grunty rolne podlegają ochronie i budowa czegokolwiek wymaga zmiany przeznaczenia gruntu (zgoda ministra, uchwalenie MPZP).  Jedynie na terenach już zabudowanych jest możliwość - przy spełnieniu określonych wymagań - wykorzystanie działek rolnych pod budowę na podstawie wydanej indywidualnie decyzji o warunkach zabudowy.

Napisano

Coś nie pasuje:

11 godzin temu, Kamila_Urszula napisał:

sąsiednie działki też rolne wielkości 3,5 do 12 arów

działka rolna nie może, po podziale, mieć mniej jak 30 arów czyli mniej jak 3.000m2.

Te działki mają od 350 do 1.200 m2 - dlaczego ktoś zezwolił na taki podział ?

Nie jest to przypadkiem teren ogrodów działkowych, albo teren jakiegoś "starego" ośrodka wypoczynkowego ?

Napisano

Jest to ziemia rolna 3-ciej klasy.

Brak planu zagospodarowanie przestrzennego

Ziemia została tak podzielona miedzy dawnych pracowników PGR, aby mogli sobie tam warzywa hodować.

Nikt ziemi nie przekształcił, pocięli na plasterki.

 

1t.jpg

2t.jpg

3t.jpg

Napisano

Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie zgłoszenia, albo w ogóle bez informowania organów administracji architektoniczno-budowlanej. Katalog inwestycji, które nie wzmagają pozwolenia na budowę zawiera art. 29 Pb . Natomiast art. 30 ust. 1 Pb wskazuje, które roboty budowlane zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wymagają zgłoszenia właściwemu organowi.

Na podstawie art. 29 i 30 Pb, w odniesieniu do których ustawodawca zrezygnował ze ścisłej reglamentacji administracyjnej.

Wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki

-Budowa, rozbudowa, nadbudowa --brak procedury

-Przebudowa--brak procedury

-Remont--brak procedury

 

Nigdzie nie widzę zapisku o ziemi rolnej, po nowelizacji przepisów.

Napisano

Tyle, że PB reguluje tylko proces budowlany na działkach/gruntach przeznaczonych pod zabudowę.
Zmiana sposobu użytkowania gruntu rolnego może nastąpić tylko na podstawie MPZP lub w przypadku jego braku na podstawie WZiZT (Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym), która odsyła do Ustawy o ochronie gruntów rolnych, w której ziemia klasy I - III jest pod "specjalnym nadzorem".

Napisano
5 minut temu, bajbaga napisał:

 w której ziemia klasy I - III jest pod "specjalnym nadzorem".

Poratuj linkiem .

Jak ma się odrolnienie tego kawałka pod domek?

 

Nie opodal budują autostradę, stoją wiatraki, jest stacja transformatorów.

Napisano (edytowany)
16 minut temu, Kamila_Urszula napisał:

Nigdzie nie widzę zapisku o ziemi rolnej, po nowelizacji przepisów.

PB art. 4. Każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami

3 minuty temu, Kamila_Urszula napisał:

Poratuj linkiem .

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1161/1

oraz http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20170001073

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano

 Dz.U. 1995 Nr 16 poz. 78
 
U S TAWA
z dnia 3 lutego 1995 r.
o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Rozdział 1
Przepisy ogólne

Rozdział 2
Ograniczanie przeznaczania gruntów na cele nierolnicze i nieleśne

 

2a. Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki

4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części

 

Czy to ma zastosowanie do działki 4 arowej.

 

Napisano

Niestety nie - bo dotyczy całości terenu i raczej dotyczy procedur zwiazanych z MPZP.

Ale jeśli nawet jakimś cudem ktoś zdecyduje inaczej, to i tak potrzebna jest zgoda na odrolnienie wojewody/starosty, a to wyklucza uzyskanie WZiZT.

 

Napisano
28 minut temu, bajbaga napisał:

Niestety nie - bo dotyczy całości terenu

 Całej działki z pierwszej fotki?

Działki 169 podzielonej na plastry?

Na niektórych jej elementach stoją bloki mieszkalne.

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...