Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Odnowienie drewnianych okien

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze stronyhttps://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam, bardzo serdecznie proszę o poradę w sprawie farby do okien. Posiadam okna drewniane z Sokółki (tak twierdzi moja mama), które niestety po paru (parunastu?) latach używania nie wyglądają najlepiej. W kilku miejscach wycieka żywica, a farba straciła kolor i jakby się łuszczyła. Chciałabym we własnym zakresie nadać im wygląd sprzed lat. Bardzo proszę o podanie jakiej farby, z jakiej firmy powinnam użyć, bym mogła dumnie powiedzieć,że zrobiłam to sama. Z góry serdecznie dziękuję.

20170724_184137.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O trwałości malowania decyduje nie tyle rodzaj użytej farby, co staranne przygotowanie podłoża. Okna powinny być oszlifowane do surowego drewna, zagruntowane i pokryte farbą nawierzchniową. Z opisu nie wynika, czy okna są pokryte farbą kryjącą (biała, brązowa itp) czy lakierowane na drewnie zabarwionym bejcą. Od tego zależy dobór odpowiednich materiałów malarskich rozcieńczalnikowych (olejnych) czy wodorozcieńczalnych, a dobre wyroby z reguły są znacznie droższe niż standardowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do renowacji drewnianych ram okiennych należy stosować te same produkty, które zostały użyte podczas produkcji. Dlatego warto upewnić się, jakiego producenta okna Pani faktycznie posiada i jak dawno zostały one kupione. Rok produkcji można ustalić sprawdzając, czy okno posiada plombę gwarancyjną. Jest ona widoczna po otwarciu skrzydła w postaci naklejki na metalowej listwie zasuwnicy okna. W przypadku braku plomby można również spróbować odczytać zapis umieszczony na ramce międzyszybowej – data wyprodukowania szyby powinna być umieszczona na ramce. Informacje te wraz ze wskazaniem gatunku drewna oraz koloru należy przekazać do działu serwisu danej firmy. Dział serwisu wskaże, jakie materiały będą niezbędne do odnowienia powierzchni lakierniczej okna i w razie potrzeby ustali termin oględzin.

 

Do renowacji drewnianych ram okiennych należy stosować te same produkty, które zostały użyte podczas produkcji. Dlatego warto upewnić się, jakiego producenta okna Pani faktycznie posiada i jak dawno zostały one kupione. Po ustaleniu tych informacji proponuję skontaktować się z działem serwisu danej firmy, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty i w razie potrzeby ustali termin oględzin.

 

W przypadku rozległych zniszczeń powłoki lakierniczej renowację najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która ma autoryzację producenta okien. Natomiast jeżeli decydujemy się wykonać takie zabiegi samodzielnie, warto pamiętać o kilku elementach.

 

Przed przystąpieniem do renowacji konieczne jest zabezpieczenie okuć przed zamalowaniem. Następnie należy gruntownie oczyścić odnawianą powierzchnię za pomocą delikatnego detergentu i opłukać czystą wodą.

 

Jeżeli nie doszło do uszkodzenia warstwy podkładowej, renowację rozpoczynamy od przeszlifowania całej ramy okiennej drobnoziarnistym papierem ściernym. Należy przy tym uważać, aby nie zeszlifować podkładu. Następnie starannie odkurzamy ramę z pyłu, przemywamy wodą, po czym zostawiamy ją do wyschnięcia. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosimy dwie warstwy lakieru nawierzchniowego o odpowiednim kolorze i połysku. Używamy do tego syntetycznego pędzla o długim włosiu do farb akrylowych. Przed nałożeniem drugiej warstwy należy odczekać przynajmniej cztery godziny. 

 

W przypadku, gdy warstwa podkładowa jest uszkodzona, należy usunąć całkowicie powłokę lakierniczą. Używamy do tego papieru ściernego – najpierw o średniej, a następnie o drobnej grubości ziarna. Później starannie odkurzamy powierzchnię z pyłu, przemywamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Surowe drewno trzeba najpierw zaimpregnować. Po całkowitym wyschnięciu impregnatu powierzchnię gruntujemy podkładem w odpowiednim kolorze, aby zwiększyć przyczepność farby nawierzchniowej. Następnie przy pomocy syntetycznego pędzla o długim włosiu do farb akrylowych nanosimy dwie warstwy nawierzchniowe w odpowiednim kolorze i połysku. Przed nałożeniem drugiej warstwy należy odczekać przynajmniej cztery godziny. 

 

Aby przedłużyć trwałość powłoki lakierniczej po renowacji, warto regularnie ją konserwować zgodnie z zaleceniami producenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dobrze rozumiem, że trzymana działka raczej nie straciłaby na wartości. Ale rzecz w tym, że nie szukam teraz potencjalnych inwestycji długoterminowych tylko raczej chciałbym je jakoś spieniężyć w ciągu najbliższych 2-3 lat żeby mieć na swój dom. Ponadto, w mojej obecnej sytuacji (gdzie planuję kupić go za gotówkę a nie na kredyt - kredytu wziąć nie mogę niestety) będzie to nawet lepsza inwestycja, bo odejdzie mi co miesiąc płacenie za wynajem w Warszawie.   Przepraszam jeśli zadaję głupie pytania, ale po prostu się na tym nie znam kompletnie i spadło to na mnie trochę nagle a chciałbym się tym w najbliższym czasie zająć.   Dzięki wielkie za odpowiedź retrofoot - o takie rady mi chodziło. W tej chwili nie mam pojęcia jaka jest to klasa gruntu - da się to gdzieś sprawdzić w jakimś urzędzie czy trzeba zatrudnić kogoś do zrobienia badań? Tak czy inaczej się tym zainteresuję.   Jeśli chodzi o media to trzeba w tej sprawie iść np. do urzędu gminy czy do dostawcy, żeby dogadać się w kwestii przyłączenia?    Mówisz, że nie przejazd służebny tylko droga - tak, już się z bratem dogadałem, że kawałek swojej działki mógłby oddać nad drogę dojazdową, nie robi mu to różnicy (i tak nie planował po tamtej stronie nic robić). Asfalt czy nawet płyty betonowe raczej będą trochę kosztować, więc na razie myśleliśmy żeby wysypać to żużlem czy czymś. Właściwie to jest też tam kilka budynków do rozbiórki (garaż + 2 budynki gospodarcze), czy można by użyć gruzu po rozbiórce do utwardzenia drogi? Dobry czy zły pomysł? No i czy trzeba mieć na zrobienie takiej drogi jakieś pozwolenie czy można po prostu robić ją samemu?   Myślę tez czy może nie lepiej byłoby to wszystko sprzedać w całości? Tj. ok. 20 arów działki budowlanej i 65 arów gruntów rolnych. Może pokusiłby się ktoś kto albo chciałby tam prowadzić działalność rolniczą albo kupić to po całości i ew. samemu się bawić w podział na kilka mniejszych. No i z drogą i mediami byłoby łatwiej, bo krócej.   I tak uroboros, brat może mi trochę pomóc w ogarnięciu tego wszystkiego, ale jeśli chodzi o urzędy, załatwianie, papiery itd. to u niego jeszcze gorzej niż u mnie Także staram się najpierw ogarnąć jak najwięcej samemu, dowiedzieć się czegoś itd. żeby potem e.w. już poprosić go o jakieś konkretne rzeczy.
  • A miejscówki nadal nie mamy  Tak sobie myślę, że może Leszek ma jakieś miejsce, w którym by były odpowiednie warunki, a my się do tego dostosujemy. Co Wy na to?
  • Może. Najpierw sprawdzę ten zbiornik do kotła - choć widzę, że wygoda jest, ale też i straty ciepła. Czyli koszt.
  • Pewno akurat moja PC ma dużą wężownice do zewnętrznego zródła z której nie korzystam bo nie mam pieca ty być mógł podlaczyć i w zimie by to hulało.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...