Skocz do zawartości

Dobudowa do istniejącego staruszka.


Recommended Posts

Witam,

Staram się o pozwolenie na budowę/rozbudowę.
Jakiś czas temu - kupiłem niewielki domek który teraz chciałbym rozbudować.
Właściwie - zabudować istniejący taras i komórki.
Potrzebuję projektu na wymienioną rozbudowę o powierzchni 6,10 x 4,60 z użytkowym poddaszem.

Czy jest sens zabudowywać to konstrukcją drewnianą?

Bede wdzięczny za sugestie.

Link do komentarza
11 godzin temu, maciek_zawiercie napisał:

Jakiś czas temu - wylaliśmy taras do wysokości drzwi. Tuż obok są komórki (zgodne z długoscią tarasu.

Na podstawie tego właśnie prostokąta - chciałbym stworzyć ''pokój'' z niewielkim piętrem.

Obawiam się, że taras będziesz musiał rozebrać, ponieważ może nie spełniać wymagań fundamentu płytowego (kwestia poziomu zamarzania gruntu, stabilności gruntu, trudność sprawdzenia tego pod plytą istniejącą, kwestia własności konstrukcyjnych płyty). 

Np. 6 x 4 m - to całkiem duży pokoj i ściany i strop i dach dość znacznie obciążą płytę obecnego tarasu w jego częściach skrajnych - czyli najsłabszych na nacisk.

Dodatkowo, skoro wylaliście go do wysokości drzwi - nie zmieści sie tam izolacja pozioma i inne warstwy podłogi.  

Z drugiej strony - rozebranie tarasu to pozytyw - nie będziesz sie nim sugerował, tylko innymi ważniejszymi przesłankami.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Rozbudowa domu jednorodzinnego nie wymaga uzyskania pozwolenia - wystarczy zgłoszenie. Oczywiście konieczny jest projekt architektoniczny opracowany przez uprawnionego architekta, który na miejscy powinien określić sposób rozbudowy. Takie opracowanie będzie podstawą do prowadzenia robót, a gdybanie na forum co trzeba zrobić - bez poznania stanu budynku na miejscu - nie ma sensu.

Link do komentarza

Konstrukcja drewniana ma tę zaletę, że można ją wykonać szybko i mniej jest uciążliwych, brudnych robót, a także nie trzeba się przejmować mrozem. Czy są to zalety istotne w tej sytuacji, nie sposób powiedzieć, nie znając warunków konkretnej działki i budynku.

Tryb zgłoszenia, zamiast występowania z wnioskiem o pozwolenie na budowę, ma jedno istotne zastrzeżenie. Tzw. obszar oddziaływania musi mieścić się w granicach działki.  Ponadto z punktu widzenia inwestora różnica jest niewielka. Wymagana dokumentacja przy zgłoszeniu jest praktycznie ta sama.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie. W tym roku wegetacja ruszyła zbyt wcześnie. Co będzie z owocami, to się pogodzę, trudno. Ale okrutnie ucierpiały moje hortensje. Pierwszy raz spotkała mnie taka sytuacja i nie za bardzo wiem co robić. Zostawić? Czekać? Ciąć - a jeśli tak to w którym miejscu. Może ktoś doradzić? Zaraz podeślę zdjęcia.                    
    • Zamontowalem reduktor cisnienia callefi zaraz za wodomierzem, ustawiony jest na 3 bary ale na koncu rury zasilajacej jest bojler a w nim zawor bezpieczenstwa 10 bar ustawiony na sztywno.  I niestety mimo ustawienia cisnienia na redukrorze na 3 bary cisnienie i tak wzarasta.   Pytanie jak to rozwiazac. Czy dolozyc jeszcze jeden zawor bezpieczenstwa ustawiony na 3 bary ?
    • E no, u mnie na wsi też większość nie jest idealna, w wielu płotach nawet po kilka sztachet brakuje... ale zapewniam, że to nie wiatr je wyłamał.    U mnie to pewnego ranka nawet przęsło całe leżało na ziemi. Śruby ósemki były urwane. Wszystkie cztery. I rurki kwadratowe będące żerdziami, wygięły się w łuk. Też nie od wiatru, a od ciężarówki... Zima była, płot na zakręcie, a kierowca pojechał prosto.
    • Dziękuję, uspokoiłeś mnie  U mnie stawiała to sprawdzona firma, więc powinno być ok Może ten płot wywrócony który mnie tak przestraszył był faktycznie źle zamontowany. To ogrodzenie starego terenu po stacji benzynowej. Po wywróceniu zdjęto baner i postawili te przęsła na miejsce. Chociaż na zdjęciu z google widzę że są widocznie lekko wygięte.  
    • Mam taką od dwóch lat i problemów nie było. Tyle, że nie wiem jaki Ty masz płot, chodzi o jego posadowienie. Ja nie mam żadnego przeciwczołgowego, chociaż opierać się o niego można, ale żeby pod naporem wiatru na banerze płot się wywrócił??? Takim czymś powinien się zająć powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, bo to zagrożenie życia dla mieszkańców i nie tylko. Taki płot w ogóle chyba nie miał słupków w ziemi. Albo wetknięte niczym kijki w doniczce. Bo rozumiem baner wyniesiony do góry na kilka metrów, ale żeby przewróciło taki przy ziemi??? To jest niemożliwe nawet w warunkach przeciętnego huraganu i zwyczajnego płotu. Nawet z blachy.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...