Skocz do zawartości

Ogrzewanie olejowe we Wspólnocie


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

20170224_220421.thumb.jpg.d754c377801e5f2e350ccb739b6df10a.jpgWitam. Czy może ktoś mi wyjaśnić Dlaczego tak wysoka jest opłata stala? Mieszkam w mieszkaniu w kamienicy. Budynek należy do wspólnoty. Na klatkach i w piwnicach nie ma grzejników. Na całym mieszkaniu mam podzielniki. Za wyjątkiem łazienki którą ma 9m2. Dlaczego opłata stała jest tak wysoka skoro płacę za zużyte ciepło z podzielnikow. Wspólnota nie chcę mi dac faktur za tankowanie oleju. 

 

Edytowano przez Angelika25 (zobacz historię edycji)
Napisano

Opłata stała:

1. Jej wysokość jest ustalana w regulaminie rozliczania ciepła przez wspólnotę. Jeśli wspólnota olewała sobie zebrania i uchwalanie regulaminów, pewnie zarządca sam musiał podjąć salomonową decyzję za właścicieli. Kiedy zajmowałam się administrowaniem nieruchomościami opłaty stałe do zmiennych w różnych regulaminach kształtowały się między 30:70 a 50:50. Im słabiej ocieplony budynek tym zaleca się by ten stosunek był bliższy pół na pół.

2. Zapobiega "januszowaniu" na ogrzewaniu - czyli skręceniu grzejników, żeby grzać się ciepłymi ścianami od sąsiadów. Wówczas samemu ma się niskie zużycie a sąsiadom rośnie. 

 

Zasadniczo twój rachunek udowadnia, że duży dom jest oszczędniejszy w utrzymaniu niż małe mieszkanie :)  

Macie nieocieplony budynek? Bo zużycie ciepła naprawdę spore.

Napisano

Wspólnota nie chcę mi dac rachunków za olej. Wygląda to tak że budynek ma 12 mieszkań z czego tylko 6 mieszkań grzeje się olejowo w tym moje które ma 57m2. Dach został wymieniony. Budynek nie jest ocieplony. Gdzie mogę się udać by sprawdzić czy mnie nie oszukują. Reszta mieszkań czyli pozostałych 5 maja większy metraż koło 100m2. Przychodzi do mnie zarządca i mówi że tankukemy olej np.1500l i każe zapłacić 650zl. I tak co miesiąc w okresie grzewczym. 

Dlaczego płacę opłaty stałej za cały metraż mieszkania skoro tylko łazienka nie ma podzielnikow. 

Napisano (edytowany)

Jesteś członkiem wspólnoty? Jeśli tak, to utrudnianie ci dostępu do dokumentów jest niedozwolone.  

Poza tym każde sprawozdanie finansowe (robione obligatoryjnie w pierwszym kwartale każdego roku) musi być przyjęte przez członków wspólnoty podczas głosowania.

Opłata stała jest zawsze od metrażu mieszkania (czyli de facto udziałów). Podobnie jak każdy inny koszt ponoszony we wspólnocie. 

Nie płacicie co miesiąc zaliczek na poczet ogrzewania? 

 

Kto jest zarządcą/administratorem? Kto jest zarządem? Zewnętrzna firma czy ktoś z mieszkańców? Kto rozlicza ciepło? Firma odczytująca podzielniki, zarząd czy zarządca?

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Napisano

 Żadnych rozliczeń nie dostaje. Nie płacimy co miesiąc tylko wtedy gdy jest tankowanie.zarzadem jest trójka mieszkańców. Ciepło rozlicza firma od podzielnikow 

Napisano (edytowany)

Kartka, którą zeskanowałaś jest rozliczeniem ciepła.

 

Ale jako wspólnota chyba macie jeszcze jakieś koszty? Dozorcę, ubezpieczenie OC, światło na klatce schodowej, przeglądy techniczne itp?

To MUSI obligatoryjnie być rozliczane co roku w pierwszym kwartale. Jeśli nie, jest to podstawą do odwołania zarządu, bo złamane zostaje w ten sposób prawo. 

 

Natomiast o rachunki za olej trzeba się pofatygować osobiście lub poprosić o skany.

Zarząd można odwołać.  

Można na zebraniu zawnioskować o płacenie zaliczek na poczet ogrzewania, żeby potem zimą nie było problemów ze znalezieniem nagle 600 zł. Lepiej płacić co miesiąc mniej i odkładać na koncie niż naraz całość.

 

Polecam lekturę "Ustawy o Własności Lokali" - jest dość krótka.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Napisano

W sytuacji, kiedy wspólnota jest tak mała, ukrywanie dokumentacji przed jej członkami jest cokolwiek dziwne. Co na temat dostępu do dokumentów mówi statut wspólnoty? Bo mamy zasadnicze pytanie, na jakiej podstawie zarząd odmawia udostępnienia faktur do wglądu?

Co do samego zużycia ciepła (i oleju opałowego do jego wytworzenia) trudno cokolwiek powiedzieć nie znając budynku. Może być naprawdę duże w sytuacji, gdy jest to stara, nieocieplona kamienica. A zimę mieliśmy cięższą niż przez parę ostatnich lat. Czy wspólnota planuje jakąś termomodernizację? Bez tego rachunki ciągle będą astronomiczne.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...